REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zwalczyć senność w czasie jazdy?

Czasami musimy się zmierzyć z sytuacją, kiedy zmuszeni jesteśmy do długiej jazdy.  fot. Newspress
Czasami musimy się zmierzyć z sytuacją, kiedy zmuszeni jesteśmy do długiej jazdy. fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Czasami musimy się zmierzyć z sytuacją, kiedy zmuszeni jesteśmy do długiej jazdy. Oprócz ograniczonej widoczności, naszym głównym wrogiem są zmęczenie i senność.

Według lekarzy dzienny cykl aktywności człowieka składa się z trzech etapów. Pierwszy to okres największej aktywności umysłowej, trwa on zwykle do południa. Drugi to okres najwyższej aktywności manualnej, który trwa do około godziny 18:00. Następnym z nich jest okres ograniczenia obydwu aktywności i przygotowania ciała do snu. Zarówno nasza szybkość reakcji, jak i spostrzegawczość jest wtedy mocno ograniczona. Podobnie wygląda nasza sytuacja, kiedy rano jesteśmy niewyspani. Mózg jest wtedy aktywny, bez szansy nawet na częściową regenerację. Taka sytuacja również bardzo wpływa na reakcje człowieka i ocenę sytuacji na drodze. Im dłużej trwa jazda samochodem w takich warunkach biofizycznych, tym większe ryzyko popełnienia fatalnego w skutkach błędu.

REKLAMA

Zobacz też: Couchsurfing - sposób na tanie podróżowanie

Jak walczyć z sennością

REKLAMA

Najlepszym sposobem na senność podczas długotrwałej jazdy jest krótka, choćby półgodzinna przerwa na drzemkę. Pozwoli nam ona na odrobinę regeneracji i odzyskanie świeżości myślenia. Mózg w takim przypadku okazuje się niezwykłą maszyną, która w tak ekstremalnej sytuacji potrafi obniżyć czas częściowej regeneracji z 4 godzin do około 15 minut. 

Jeśli zaczynamy odczuwać zmęczenie i senność, ale chcemy kontynuować jazdę, najprostszym sposobem będzie obniżenie temperatury we wnętrzu auta. To spowoduje powstanie dyskomfortu, który wpływa na naszą podświadomość pobudzająco. Jeśli podróżujemy sami, warto też włączyć w aucie radio z pobudzającą muzyką, każdy napewno ma swój ulubiony gatunek , który przyspieszy bicie serca. Dość szalonym, ale działającym sposobem jest po prostu sobie głośno pokrzyczeć. Poprawia się wtedy dotlenienie mózgu, zmienia tętno, organizm pobudza się do działania. Jest to jednak krótkotrwałe pobudzenie.

Kawa... czy herbata?

Innym sposobem walki z sennością są różnego rodzaju napoje energetyzujące oraz herbata i kawa. Substancje w nich zawarte, czyli kofeina i jej pochodna teina pobudzają naszą aktywność poprzez blokowanie wychwytu zwrotnego adenozyny. Substancja ta powoduje ograniczenie funkcji mózgu, odpowiedzialnej za uczucie senności i otępienia. Jej stężenie w organizmie jest ściśle związane z naszym metabolizmem. Zwiększa się, kiedy organizm jest niedotleniony, czyli gdy odczuwamy zmęczenie. Źródłem kofeiny może być nie tylko kawa, mogą to być cukierki lub specjalne pastylki o wysokiej zawartości tej substancji. Są one ekwiwalentem 2 filiżanek bardzo mocnego espresso. Należy jednak pamiętać, że przedawkowanie kofeiny prowadzi do poważnych zaburzeń rytmu serca, i może zagrozić naszemu zdrowiu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Zanim wyruszysz w długą trasę - poradnik

Tauryna, najczęściej obecna w napojach energetycznych jest również substancją wpływającą na przyspieszenie działania neuroprzekaźników, co daje nam poprawę własności poznawczych mózgu, znacząco poprawiając nasz refleks.

Senność za kierownicą jest gorsza w skutkach niż wypicie kufla dobrego piwa. Starajmy się więc unikać jazdy w takim stanie. Tak, jak w przypadku dowolnej choroby, profilaktyka ma największą skuteczność, więc przed podróżą wyśpijmy się porządnie. Samą drogę rozsądnie zaplanujmy tak, aby się nie forsować. Nie bądźmy twardzi niczym Rambo, stawka jest zbyt wysoka. Jeśli koniecznie i kategorycznie musimy jechać w trudnych warunkach, zaopatrzmy się w termos z kawą lub puszkę napoju energetycznego i płytę z pobudzającą muzyką.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA