REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zwalczyć senność w czasie jazdy?

Subskrybuj nas na Youtube
Czasami musimy się zmierzyć z sytuacją, kiedy zmuszeni jesteśmy do długiej jazdy.  fot. Newspress
Czasami musimy się zmierzyć z sytuacją, kiedy zmuszeni jesteśmy do długiej jazdy. fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Czasami musimy się zmierzyć z sytuacją, kiedy zmuszeni jesteśmy do długiej jazdy. Oprócz ograniczonej widoczności, naszym głównym wrogiem są zmęczenie i senność.

Według lekarzy dzienny cykl aktywności człowieka składa się z trzech etapów. Pierwszy to okres największej aktywności umysłowej, trwa on zwykle do południa. Drugi to okres najwyższej aktywności manualnej, który trwa do około godziny 18:00. Następnym z nich jest okres ograniczenia obydwu aktywności i przygotowania ciała do snu. Zarówno nasza szybkość reakcji, jak i spostrzegawczość jest wtedy mocno ograniczona. Podobnie wygląda nasza sytuacja, kiedy rano jesteśmy niewyspani. Mózg jest wtedy aktywny, bez szansy nawet na częściową regenerację. Taka sytuacja również bardzo wpływa na reakcje człowieka i ocenę sytuacji na drodze. Im dłużej trwa jazda samochodem w takich warunkach biofizycznych, tym większe ryzyko popełnienia fatalnego w skutkach błędu.

REKLAMA

Zobacz też: Couchsurfing - sposób na tanie podróżowanie

Jak walczyć z sennością

REKLAMA

Najlepszym sposobem na senność podczas długotrwałej jazdy jest krótka, choćby półgodzinna przerwa na drzemkę. Pozwoli nam ona na odrobinę regeneracji i odzyskanie świeżości myślenia. Mózg w takim przypadku okazuje się niezwykłą maszyną, która w tak ekstremalnej sytuacji potrafi obniżyć czas częściowej regeneracji z 4 godzin do około 15 minut. 

Jeśli zaczynamy odczuwać zmęczenie i senność, ale chcemy kontynuować jazdę, najprostszym sposobem będzie obniżenie temperatury we wnętrzu auta. To spowoduje powstanie dyskomfortu, który wpływa na naszą podświadomość pobudzająco. Jeśli podróżujemy sami, warto też włączyć w aucie radio z pobudzającą muzyką, każdy napewno ma swój ulubiony gatunek , który przyspieszy bicie serca. Dość szalonym, ale działającym sposobem jest po prostu sobie głośno pokrzyczeć. Poprawia się wtedy dotlenienie mózgu, zmienia tętno, organizm pobudza się do działania. Jest to jednak krótkotrwałe pobudzenie.

Kawa... czy herbata?

Innym sposobem walki z sennością są różnego rodzaju napoje energetyzujące oraz herbata i kawa. Substancje w nich zawarte, czyli kofeina i jej pochodna teina pobudzają naszą aktywność poprzez blokowanie wychwytu zwrotnego adenozyny. Substancja ta powoduje ograniczenie funkcji mózgu, odpowiedzialnej za uczucie senności i otępienia. Jej stężenie w organizmie jest ściśle związane z naszym metabolizmem. Zwiększa się, kiedy organizm jest niedotleniony, czyli gdy odczuwamy zmęczenie. Źródłem kofeiny może być nie tylko kawa, mogą to być cukierki lub specjalne pastylki o wysokiej zawartości tej substancji. Są one ekwiwalentem 2 filiżanek bardzo mocnego espresso. Należy jednak pamiętać, że przedawkowanie kofeiny prowadzi do poważnych zaburzeń rytmu serca, i może zagrozić naszemu zdrowiu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Zanim wyruszysz w długą trasę - poradnik

Tauryna, najczęściej obecna w napojach energetycznych jest również substancją wpływającą na przyspieszenie działania neuroprzekaźników, co daje nam poprawę własności poznawczych mózgu, znacząco poprawiając nasz refleks.

Senność za kierownicą jest gorsza w skutkach niż wypicie kufla dobrego piwa. Starajmy się więc unikać jazdy w takim stanie. Tak, jak w przypadku dowolnej choroby, profilaktyka ma największą skuteczność, więc przed podróżą wyśpijmy się porządnie. Samą drogę rozsądnie zaplanujmy tak, aby się nie forsować. Nie bądźmy twardzi niczym Rambo, stawka jest zbyt wysoka. Jeśli koniecznie i kategorycznie musimy jechać w trudnych warunkach, zaopatrzmy się w termos z kawą lub puszkę napoju energetycznego i płytę z pobudzającą muzyką.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
1500 zł mandatu i 10 punktów karnych za stłuczkę? Jak tego uniknąć? Wystarczy smartfon z aplikacją mObywatel

Kolizja na drodze to stres, mandaty, punkty karne i długie czekanie na patrol. Na szczęście już niedługo w niektórych przypadkach będzie można tego wszystkiego uniknąć. Legalnie, szybko i bez papierologii. Sprawdź, co się zmieni i jak wkrótce będziesz mógł oszczędzić nawet 1500 zł.

Taniej na stacjach! Już w przyszłym tygodniu kierowcy zatankują wyraźnie taniej – znamy nowe ceny paliw

Nadchodzą spadki cen paliw, które wielu kierowców przyjmie z ulgą. Analitycy portalu e-petrol.pl prognozują wyraźne obniżki cen benzyny 95-oktanowej oraz autogazu, które pojawią się już w nadchodzącym tygodniu. Dobra wiadomość dla wszystkich wybierających się w wakacyjne podróże – będzie taniej przy dystrybutorze.

Prawie ⅓ osób sprzedających używane samochody spotkała się z próbą oszustwa. Na co zwracać uwagę i jak się chronić przed nieuczciwymi praktykami?

Rynek sprzedaży samochodów używanych coraz częściej staje się polem działania oszustów, którzy wykorzystują zaufanie czy determinację sprzedających. Z raportu CARFAX wynika, że w Polsce aż 30 proc. sprzedawców zetknęło się z podejrzanymi zachowaniami, jak próba skopiowania dokumentów pojazdu, czy z kradzieżą samochodu. By zminimalizować prawdopodobieństwo strat, warto stosować odpowiednie środki ostrożności i zasadę ograniczonego zaufania wobec potencjalnych klientów.

Nowy egzamin na prawo jazdy 2025. Za te błędy oblejesz od razu – zobacz pełną listę

Od lipca 2025 roku jeden błąd wystarczy, by zakończyć egzamin na prawo jazdy wynikiem negatywnym – bez możliwości dokończenia jazdy. Zobacz, co się zmieniło, które błędy kończą egzamin natychmiast i jak się do niego przygotować.

REKLAMA

Od kiedy nowy tachograf 2025? Błędy lokalizacji, problemy z czasem pracy [OBSŁUGA]

Od kiedy w przewozach międzynarodowych Unii Europejskiej obowiązuje wyłącznie nowy tachograf (G2V2)? Jak go obsługiwać? Są błędy lokalizacji i problemy z czasem pracy. Na co uważać, by uniknąć kar?

5 tys. euro kary dla przewoźnika. 120 euro mandatu dla kierowcy. Kary za złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą [Normy]

Złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą może słono kosztować przewoźnika i kierowcę. W Niemczech przewoźnik zapłaci nawet 5 tys. euro kary, a kierowca 120 euro mandatu. Jakie są przepisy i normy w krajach UE?

Kupiłeś opony w internecie? Podatek PCC w 2025 może Cię zaskoczyć – zobacz, kiedy zapłacić i jak uniknąć kary

W 2025 roku fiskus sprawdza, kto powinien zapłacić podatek PCC za zakupy online. Jeśli kupiłeś opony przez internet: na OLX, Allegro lub Facebook Marketplace i możesz mieć obowiązek złożenia deklaracji PCC-3 i zapłacenia należnego podatku. Podatek od zakupu opon przez internet dotyczy także osób prywatnych. Zobacz, kiedy trzeba zapłacić PCC, ile wynosi kara za brak zgłoszenia oraz jak uniknąć konsekwencji.

Wakacyjny drink i… utracone prawo jazdy? Co grozi za alkohol na wodzie i ścieżkach

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu stanowi poważne zagrożenie – niezależnie od tego, czy poruszamy się po drogach, wodzie czy ścieżkach rowerowych. Przepisy są w tym względzie jasne, choć w niektórych sytuacjach mogą budzić wątpliwości. Warto wiedzieć, jakie konsekwencje grożą za nieodpowiedzialne zachowanie, w tym potencjalna utrata prawa jazdy.

REKLAMA

KGP: 122 159 interwencji, 550 wypadków drogowych, 37 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 122 159 interwencji. Byli wzywani do 550 wypadków drogowych.

Punkty karne: ile możesz mieć, kiedy się kasują, jak odzyskać prawo jazdy?

Zastanawiasz się, ile punktów karnych możesz mieć i kiedy znikają z Twojego konta? Interesują Cię najnowsze przepisy na 2025 rok dotyczące kasowania punktów, kursów redukcyjnych i tego, jak nie stracić prawa jazdy ani nie przepłacić za OC w 2025 roku? Ten kompleksowy przewodnik rozwieje wszelkie wątpliwości. Dowiedz się, co oznaczają punkty karne, jak działają nowe limity dla doświadczonych i początkujących kierowców, a także jakie są konsekwencje przekroczenia dozwolonej liczby punktów.

REKLAMA