REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podróż samochodem w ciąży. Czy to bezpieczne?

Jakub Witanowski
Podróż samochodem w ciąży jest dużo bezpieczniejsza od podróży chociażby autokarem.
Podróż samochodem w ciąży jest dużo bezpieczniejsza od podróży chociażby autokarem.

REKLAMA

REKLAMA

Czy można prowadzić auto w czasie ciąży? To pytanie zadaje sobie wiele przyszłych mam. Według specjalistów, jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, podróżowanie nie powinno sprawiać problemu. Na polskich drogach ryzyko jest dość spore, jednak jeżeli już się na to decydujemy, to warto wcześniej odpowiednio zaplanować podróż.

Czy można prowadzić ?

Najmniej przeciwwskazań do prowadzenia samochodu jest gdy dziecko jest małe, zaś ich liczba rośnie proporcjonalnie do wzrostu dziecka. W późniejszych tygodniach ciąży (od 32 tyg.) lepiej zrezygnować z prowadzenia samochodu i w miarę możliwości wybrać miejsce pasażera, ponieważ w razie wypadku kierownica czy poduszka powietrzna mogą zagrozić życiu dziecka. Jednak mimo to, poduszki powietrznej nie powinno się demontować, ponieważ stanowi ona dodatkowe zabezpieczenie.

REKLAMA

Zobacz też: Couchsurfing - sposób na tanie podróżowanie

Przyszłe mamy powinny stosować się do pewnych zasad:

 - Prawidłowe ustawienie fotela w taki sposób, żeby kierownica nie uciskała brzucha, co wiąże się z prawidłową pozycją za kierownicą, która zapewnia możliwość szybkiej reakcji. Najlepsze ustawienie to 25cm od kierownicy.   

 - Należy zapinać pasy (specjalne adaptery do pasów bezpieczeństwa np. Clippasafe)

  - Należy unikać szkodliwych substancji unoszących się w powietrzu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

  - Należy  sprawdzić, czy twoje ubezpieczenie będzie ważne w kraju, do którego się udajesz (zwłaszcza w ostatnich miesiącach ciąży); ustal także czy twoja polisa pokryje koszty porodu.

 - Przyszła mama powinna pamiętać żeby mieć zawsze przy sobie kartę ciąży, aby w razie wypadku lekarz udzielający pomocy wiedział jak się zachować.

Podróż

Planując dłuższą podróż najlepiej jest usiąść na tylnym siedzeniu, oczywiście pamiętając o zapięciu pasów bezpieczeństwa. Lepiej nie siadać na miejscu dla pasażera, według statystyk miejsce to jest to najbardziej zagrożone w samochodzie. Podczas podróży starać się unikać korków oraz tras które są nimi zagrożone. Nie warto narażać się na stłuczkę, lepiej dotrzeć na miejsce nieco później, a bezpiecznie. Należy także unikać wyboistych czy bocznych dróżek – silne wstrząsy mogą wywołać komplikacje. Podróżując kilkanaście godzin, należałoby co dwie godziny robić przerwę.

Zobacz też: Jak obronić się przed przemocą na drodze?

Ryzyko

REKLAMA

Ryzyko wypadku w czasie ciąży rośnie ponieważ kobieta często jest niestabilna emocjonalnie, wolniej reaguje na sytuacje na drodze. Szybciej się męczy, bywa senna, może się łatwo zdekoncentrować, a także stale rosnący brzuch znacznie utrudnia manewry.

Podróż autem z założenia niesie duże ryzyko wypadku. Na dodatek skutki tych zdarzeń często przybierają wymiar tragiczny. Z cyferek wynika, że szczególnie źle kończą się dla ciężarnej kobiety i jej nienarodzonego dziecka.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA