REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Bagażniki samochodowe - podstawowe rodzaje

Max Trela
Istotne przy wyborze bagażnika dachowego jest odpowiednie dobranie bagażnika bazowego, tzw. belek.
Istotne przy wyborze bagażnika dachowego jest odpowiednie dobranie bagażnika bazowego, tzw. belek.

REKLAMA

REKLAMA

Pakowanie samochodu na wakacje zazwyczaj wiąże się z koniecznością zabrania ze sobą ogromnej ilości przedmiotów. Możliwości przewozowe auta możemy powiększyć korzystając z różnego rodzaju bagażników dachowych. Przedstawiamy główne rodzaje oraz plusy i minusy popularnych bagażników samochodowych.

Bagażnik bazowy - belki dachowe

REKLAMA

Zamontowanie każdego uchwytu oraz boksa dachowego wymaga wcześniejszego zainstalowania specjalnych belek, tzw. bagażnika bazowego.
Bagażnik bazowy musi być dopasowany do konkretnego modelu auta. Poszczególne modele samochodów mają różnego rodzaju gniazda mocujące. Co prawda na rynku dostępne są również uniwersalne bagażniki bazowe, ale te pasują jedynie do większości popularnych modeli aut, a nie do wszystkich dostępnych.

REKLAMA

W autach wyposażonych w relingi dachowe poprzeczne belki mocuje się bezpośrednio do nich, co ułatwia sprawę, bo uchwyty mocujące na belkach mogą mieć regulację rozstawu i dzięki temu dają się założyć do wielu takich samochodów. Wśród bagażników bazowych są zarówno takie, które przy montażu wymagają sporo manualnych czynności jak i te, gdzie ta operacja, dzięki różnym zmyślnym rozwiązaniom jest znacznie uproszczona. Nie trudno się domyślić, że najłatwiejsze w montażu są zazwyczaj  najdroższe bagażniki bazowe renomowanych producentów z opatentowanymi rozwiązaniami szybkiej regulacji i montażu.

Boks dachowy – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Przy wyborze boksu dachowego, który chcemy zamontować do bagażnika bazowego warto wziąć pod uwagę kilka rzeczy. W przypadku aut typu hatchback i kombi zbyt długi box może ograniczać wysokość unoszenia tylnej pokrywy i przez to utrudniać dostęp do przestrzeni bagażowej wewnątrz samochodu.

W wysokich pojazdach lepsze do załadunku i wyładunku od boksów otwieranych tylko z jednej strony są te, gdzie można to robić z obu stron.

Wart rozważenia jest również sposób zamykania boksu. Najprostszy opiera się na zamkach zatrzaskowych, które nie stanowią żadnej przeszkody dla złodzieja. Lepiej więc wydać trochę więcej pieniędzy na boks wyposażony w zamek z blokadą. Niektóre mają nawet dwu lub trzypunktowe centralne ryglowanie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Przepisy drogowe w Chorwacji

Jak przewieźć rower? Uchwyty na rowery

Bagażniki do przewożenia rowerów można montować na dachu auta wykorzystując do tego bagażnik podstawowy, ale również na pokrywie bagażnika czy na haku , a w autach terenowych nawet na umieszczonym z tyłu kole zapasowym.

W tym pierwszym przypadku do zamocowania rowerów służą specjalne uchwyty, które montuje się do poprzecznych belek bagażnika podstawowego. W ten sposób można przewozić kilka rowerów.

REKLAMA

Bagażnik rowerowy na tylna pokrywę w zależności od wykonania może pasować do wybranych lub wszystkich rodzajów nadwozia. Umożliwia przewożenie od dwóch do czterech rowerów. Niektóre rozwiązania charakteryzują się tzw. błyskawicznym montażem.

Uchwyty przeznaczone do mocowania na haku przystosowane są do przewożenia zwykle 2,3, czy 4 rowerów. Dają się odchylać z zamontowanymi rowerami, co ułatwia dostęp do bagażnika auta. Problemem w stosowaniu tych bagażników są przepisy, które z jednej strony zabraniają podróżowania autem  zasłoniętą tablicą rejestracyjną, a z drugiej strony zabraniają podróżowania z przełożoną na bagażnik rowerowy tablicą rejestracyjną. Doświadczenie kierowców stosujących te typu rozwiązania pokazuje, że policjanci zazwyczaj przymykają oko na kierowców podróżujących z bagażnikami rowerowymi zamontowanymi na haku. Jednak należy pamiętać, że każdy policjant może ukarać nas za to mandatem karnym.

Bagażnik mocowany na zewnętrznym kole zapasowym z tyłu pojazdu umożliwia przewożenie zazwyczaj dwóch rowerów. Uchwyty takie z reguły mają możliwość regulacji zamocowania w zależności od umieszczenia koła.

Zobacz także: Samochodem na narty: Niemcy

Minusy podróżowania z zewnętrznym bagażnikiem samochodowym

Oprócz transportowych zalet bagażniki zewnętrzne mają też i swoje wady. Zwiększają hałas podczas jazdy i zużycie paliwa, nawet jeśli poruszamy się tylko z pustym bagażnikiem. Dlatego korzystniej dla uszu i kieszeni będzie używać bagażnika tylko wtedy, gdy jest on niezbędny.

Pamiętajmy też, że bagażnik z zamocowanym na nim boksem dachowym zwiększa wysokość o auta o kilkadziesiąt centymetrów, z rowerem jest to już mniej więcej metr. Jeśli zapomnimy o tym wjeżdżając w nisko zadaszone miejsca możemy uszkodzić nie tylko box, bagażnik, rower ale także dach samochodu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA