REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy polskie ubezpieczenie OC będzie ważne za granica? Jakie ubezpieczenie wykupić przed wyjazdem za granice?

Max Trela

REKLAMA

REKLAMA

Niemal we wszystkich krajach Europy obowiązkowe jest posiadanie polisy OC oraz dowodu rejestracyjnego, z pieczątką potwierdzającą ważne badania techniczne. To oznacza, że polskie OC to wszystko czego potrzebujemy. Są jednak wyjątki - a im dalej na wschód tym możemy mieć więcej problemów...

Jeśli wyruszamy na zagraniczny urlop samochodem, warto poświęcić trochę czasu na przygotowanie auta. Oprócz sprawdzenia stanu technicznego auta, warto zadbać o ubezpieczenie.

REKLAMA

Podstawowa sprawa to obowiązkowe ubezpieczenie OC. Warto wiedzieć, że niemal we wszystkich krajach Europy, należących do Europejskiego Porozumienia Gospodarczego (EPG), obowiązkowe jest posiadanie polisy OC oraz dowodu rejestracyjnego z ważnym badaniem technicznym. Zakres OC jest taki sam jak w Polsce, a zatem nasza krajowa polisa jest TAM WAŻNA i policja nie ma prawa żądać od nas dodatkowych dokumentów ubezpieczeniowych.

Zobacz też: Bagażniki samochodowe - podstawowe rodzaje

Tak samo jest "w drugą stronę" - czyli w momencie gdy to my na terenie danego kraju spowodujemy wypadek czy innego typu szkodę. Jeśli do szkody doszło w państwie EPG nasz ubezpieczyciel pokryje koszty naprawy pojazdu poszkodowanego.

Jeśli nie polskie OC to... ZIELONA KARTA

Jeżeli planujemy wyjazd do kraju, gdzie polskie OC nie działa, czyli podróżować chcemy po  krajach europejskich spoza porozumienia (wykaz krajów objętych systemem znajduje się na przykład na stronie PBUK), niezbędna będzie Zielona Karta.

To rodzaj potwierdzenia, że nasz ubezpieczyciel nie będzie unikał wypłaty odszkodowania nawet jeśli warunki ubezpieczenia w danym państwie są nieco inne od standardów europejskich.

Zobacz też: Kompendium: wypożyczalnie aut. Jak wypożyczyć auto, jakie są formalności, na co uważać przy wyborze wypożyczalni?

Sprawa z zieloną kartą jest o tyle prosta, że najczęściej dostaniemy ją za darmo do naszego OC. Warto jednak pamiętać, że taki dokument wydawany jest zawsze "na żądanie" - czyli wtedy gdy zwrócimy się do ubezpieczyciela o wystawienie zielonej karty i najczęściej na konkretny czas (maksymalnie na rok).

Gdy zielona karta nie wystarczy - jedziemy na wschód

REKLAMA

Jeśli szlak naszej wycieczki biegnie przez państwa, które nie należą ani do Porozumienia EPG ani systemu Zielonej Karty, potrzebujemy ubezpieczenia granicznego. Taką polisę możemy - a właściwie musimy - kupić w momencie przekraczania granicy danego kraju.

Problemy z polisą ubezpieczeniową to niestety jeden z podstawowych problemów w czasie wyjazdów na wschód, do Rosji i dalej na tereny Azji. Wykup polisy drogowej z wyprzedzeniem jest praktycznie niemożliwy, dlatego dobrym pomysłem jest transportowane auta przez granicę pociągiem i rozładowywane go dopiero w większym mieście, gdzie będziemy mieli odpowiednie zaplecze.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Szkolenia redukujące punkty karne. W 10 dni WORD-y zredukowały 34 tys. punktów

    Polscy kierowcy pokochali szkolenia. Właściwie to jeden typ szkolenia. Mowa oczywiście o kursach redukujących 6 punktów karnych. Te wróciły do WORD-ów i stały się hitem. Jak informuje RMF FM, w 10 dni na szkoleniu pojawiło się blisko 6 tys. kierowców.

    Prawo jazdy plus, czyli darmowe prawo jazdy dla uczniów. Kto, co i dlaczego?

    Polacy uwielbiają słowo "darmowy". Jeszcze mocniej kochają je jednak politycy, zwłaszcza w okresie kampanii wyborczej. PiS przedstawiło zatem swój kolejny pomysł. A tym jest darmowe prawo jazdy dla uczniów. Na czym polega program prawo jazdy plus?

    Ile czasu można przechowywać paliwo?

    Zakupowy szał na stacjach paliwowych trwa. Kierowcy leją tańszy olej napędowy i benzynę do kanistrów i baniek. Czy wiedzą jednak ile czasu można przechowywać paliwo w takich pojemnikach? I w jakich warunkach należy to zrobić, aby nie łamać przepisów?

    Kierowca dostał mandat przed 17 września. Zapłacił go po 17 września. Przedawnienie punktów po roku czy dwóch?

    Kierowcy mają wątpliwości dotyczące zastosowania przepisów skracających okres przedawnienia punktów karnych do roku. Wątpliwości te postanowiłem zatem rozwiać. Sytuacja modelowa na dziś brzmi: kierowca dostał mandat przed 17 września, ale zapłacił go po 17 września. Co z punktami i ich przedawnieniem? Jaki termin go obowiązuje?

    REKLAMA

    Więzienie za tablice rejestracyjne. Nowe przepisy już obowiązują w Polsce

    Legislatorzy nie chcieli bawić się w półśrodki. Osoba, która będzie majstrować przy tablicach rejestracyjnych, może na 5 lat trafić do więzienia. Co jednak to majstrowanie oznacza w praktyce? Sprawdziliśmy to.

    Koniec używanych instalacji LPG? A to dopiero początek nowelizacji

    Rządzący przygotowali kolejną zmianę dla aut z LPG. Od teraz będą musiały być wyposażane w dodatkową tabliczkę. Kogo dotyczy ten wymóg? I kiedy wejdzie w życie? Poszukajcie odpowiedzi w naszym materiale.

    PKN ORLEN nie narusza prawa niskimi cenami? Bezpodstawne oskarżenia? [Wybory 2023]

    Są trzy wytłumaczenia dlaczego PKN Orlen sprzedaje paliwa jakby ropa kosztowała 50 dolarów za baryłkę. A jest po 94 dolary. Nie każde postępowanie zarządu spółki wiąże się z odpowiedzialnością prawną.

    Sztuczna inteligencja w samochodzie. Auta już są inteligentne, a ich IQ rośnie!

    Sztuczna inteligencja w samochodzie ma znaczenie nie tylko dla kierowców. To kluczowy trend rynkowy! Już dziś jedna piąta środków wydawanych na prace nad AI, trafiają właśnie do sektora moto. To potężny potencjał. Warto jednak zastanowić się nad tym, co może właściwie oznaczać dla właścicieli aut.

    REKLAMA

    Historia pojazdu w aplikacji mObywatel. Nowe przepisy już obowiązują

    Usługa "Historia pojazdu" jest niezwykle popularna. Korzysta z niej nawet 27 mln osób miesięcznie. Teraz liczba ta może się zwiększyć. Bo usługa pojawiła się w rządowej aplikacji mObywatel. Rozporządzenie w tej sprawie już działa.

    Czym kierują się Polacy podczas zakupu używanego auta?

    Przy wyborze auta z rynku wtórnego Polacy kierują się przede wszystkim ceną. Tuż za nią, z niemal identyczną liczbą wskazań, plasują się: rocznik oraz przebieg. Nabywcy chcą także znać historię serwisową i wypadkową pojazdu - wynika z badań serwisu autobaza.pl. Co jeszcze wpływa na motoryzacyjne wybory i w jaki sposób świadczy to o świadomości kupujących? Analizują eksperci autobaza.pl.

    REKLAMA