REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dzień na torze: Poznań

Niestety torów takich jak w Kielcach praktycznie w Polsce nie ma. Na zdjęciu Volkswagen Scirocco R Cup Fot. Volkswagen
Niestety torów takich jak w Kielcach praktycznie w Polsce nie ma. Na zdjęciu Volkswagen Scirocco R Cup Fot. Volkswagen

REKLAMA

REKLAMA

Tor Poznań to jeden z dwu prawdziwych obiektów wyścigowych w Polsce. Nie jest łatwo się na niego dostać, jednak ten wysiłek wart jest swojej ceny. Ścigali się na nim i Schumacher i Kubica.

Ulica Wyścigowa w Poznaniu to mekka pasjonatów ryku silników i wysokooktanowej benzyny. Tor Poznań jest jedynym w Polsce obiektem zamkniętym, to znaczy takim którego cała trasa przebiega po specjalnie zaprojektowanym do tego celu pasie.

REKLAMA

Zobacz też: Samochodem po Europie i świecie

REKLAMA

Powstał z inicjatywy Automobiklubu Wielkopolski w miejscu nieczynnych pasów startowych poznańskiego lotniska Ławica. Oficjalne otwarcie części samochodowo-motocyklowej nastąpiło 1 grudnia 1977 roku, a tor kartingowy oddano do użytku 3 lata później. W 2006 roku przeprowadzono remont nawierzchni głównej nitki toru, w 2010 odnowienia doczekał się też tor kartingowy. Jaki jest tor Poznań? Niezbyt długi. Tak zwana duża pętla liczy sobie dokładnie 4083 metry, ma 14 zakrętów (5 lewych, 9 prawych), łączna długość odcinków prostych wynosi 2205 metrów. Na torze poruszamy się zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Tor przeznaczony jest do organizowania różnego rodzaju imprez sportowych: np. eliminacje Wyścigowych Samochodowych Mistrzostw Polski, wyścigi motocyklowe, zawody driftingowe, wyścigi youngtimerów ale również widowiskowe imprezy jak Gran Turismo Polonia, czyli zlot supersportowych samochodów z całej Europy. Oprócz tego na terenie toru odbywa się w każdą niedzielę i czwartek giełda samochodowa, a także różnie imprezy niezwiązane bezpośrednio ze sportem motorowym: koncerty, targi. Właściciel toru, czyli Automobilklub Wielkopolski organizuje także kursy i egzaminy na licencje wyścigowe.

REKLAMA

Położenie i  wyjątkowość Toru Poznań powoduje, że nie jest łatwo skorzystać z niego osobom, które chcą się „pobawić” lub podnieść swoje kwalifikacje. Najłatwiej jest, gdy tor wynajmie instytucja, która później organizuje tak zwany Track Day. Wtedy ścigać się może każdy kto posiada sprawny techniczne i dopuszczony do ruchu samochód oraz aktualne prawo jazdy. Brzmi świetnie? Niestety udział w Track Day’u to duży koszt – średnio wynosi to około 900 złotych za 6 godzin jazdy po torze. Trzeba jednak pamiętać, że ograniczana jest ilość samochodów mogących przebywać w tej samej chwili na torze. Czasem trzeba więc trochę poczekać na swoją kolejkę. Doliczając jeszcze koszt paliwa i opon na zmianę, zbiera się już niezła sumka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednak mimo dział w imprezie zorganizowanej jest znacznie tańszy niż indywidualne wynajęcie toru. Jazda po torze wymaga zabezpieczenia bezpieczeństwa, a więc stałą obecność służb medycznych i straży pożarnej i osób zaplecza technicznego. Cena zależy też od terminu, w którym ma odbyć się impreza. W weekend jest oczywiście drożej niż w poniedziałkowe poranki.

Jak dojechać na tor?

Tor Poznań znajduje się na granicy Poznania i Przeźmierowa około 6 kilometrów od centrum Poznania. Z Warszawy jest około 310 kilometrów Przykładowe ceny pokoi hotelowych w Poznaniu (weekend):

Zobacz też: Kompendium: wypożyczalnie aut. Jak wypożyczyć auto, jakie są formalności, na co uważać przy wyborze wypożyczalni?

Blooms  Boutiqe Hostel*** pokój jednoosobowy 92 złote

                                                     Pokój dwuosobowy 238 złotych

Hotel Gromada*** pokój dwuosobowy 262 złote

                                      Pokój trzyosobowy 310 złotych

Comfort Suites*** pokój dwuosobowy 470 złtych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA