REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podróż autostradą - sposoby na uniknięcie mandatu

Jadąc autostradą pamiętaj, że obowiązuje na niej zakaz jazdy lewym pasem. Fot. Fotolia
Jadąc autostradą pamiętaj, że obowiązuje na niej zakaz jazdy lewym pasem. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Autostrady w Polsce to temat dość świeży, dlatego warto wiedzieć jak zachować się na autostradzie, aby nie otrzymać kilkuset złotowego mandatu.

Korki w drodze do kurortów wypoczynkowych to znak, że sezon wakacyjny w pełni. Co bardziej niecierpliwi kierowcy by szybciej dotrzeć na miejsce korzystają z autostrad. Podróżowanie autostradami pozwala zaoszczędzić czas, choć najczęściej wiąże się z kosztami. Korzystanie z odcinków zarządzanych przez GDDKiA to 0,10 zł za każdy przejechany kilometr. Chętnych do przejazdu autostradami jednak nie brakuje. Podobnie jak wypadków. – Choć statystycznie autostrady są bezpieczniejsze od dróg krajowych to nie znaczy, że można zapomnieć o ostrożności – mówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl. –  Tylko w ostatnim czasie głośno było o wypadkach, które zdarzyły się na autostradach A1 i A2, dlatego warto aby kierowcy nauczyli się z nich bezpiecznie korzystać – dodaje Florkowska.  Jakie reguły gry obowiązują na autostradzie?

REKLAMA

Zobacz też: Autostrady w Polsce - statystyka wypadków samochodowych

Zakaz zawracania i holowania

Przede wszystkim należy przestrzegać przepisów i uważnie obserwować znaki znajdujące się przy drodze. Trzeba pamiętać też, że na autostradzie (podobnie jak na drodze ekspresowej) obowiązuje zakaz cofania. Złamanie go po pierwsze może stać się przyczyną groźnego wypadku, a po drugie kosztować 300 złotych mandatu i aż 5 punktów karnych!.  Na autostradzie obowiązuje też zakaz holowania pojazdów, a mandat za to przewinienie opiewa na sumę 200 złotych. Kierowcy powinni odnotować, że na autostradzie nie można wykonywać manewru zawracania, w przeciwnym razie ryzykują otrzymanie 300 złotowego mandatu.

Postój tylko w wyznaczonych strefach

Na autostradach istnieją ściśle wyznaczone punkty postoju z których można korzystać. Nie wolno natomiast zatrzymać pojazdu w innych miejscach, które nie są do tego przeznaczone. Taka niesubordynacja możne oznaczać mandat w wysokości 300 złotych. W przypadku jeżeli pojazd zostanie unieruchomiony np. wskutek awarii należy w miarę możliwości usunąć go z jezdni i ostrzec o utrudnieniach innych uczestników ruchu poprzez wystawienie Trójkąta ostrzegawczego (100 metrów za pojazdem). Zaniechanie tego obowiązku może zaowocować mandatem za 300zł. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Jazda autostradą – główne zagrożenia

Zakaz jazdy lewym pasem

Na autostradzie maksymalna prędkość wynosi 140 km/h. Lewy pas jezdni służy wyprzedzaniu pojazdów, więc nie wolno go blokować i korzystać z niego bez przerwy. Należy także zachować odpowiedni dystans między pojazdami i uważnie obserwować drogę. Przy zbliżaniu się do punktu poboru opłat trzeba wybrać odpowiedni pas jazdy przeznaczony dla samochodów osobowych. Po uiszczeniu należności można kontynuować podróż.

Zobacz też: Jazda lewym pasem – mandat i punkty karne

Źródło: materiały prasowe Korkowo.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

REKLAMA

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA