REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Drogi jednokierunkowe bardziej niebezpieczne niż autostrady?!

To nie duża prędkość tylko miejsce, w którym ją rozwijamy, decyduje w największym stopniu o wzroście zagrożenia wypadkiem. Fot. Fotolia
To nie duża prędkość tylko miejsce, w którym ją rozwijamy, decyduje w największym stopniu o wzroście zagrożenia wypadkiem. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jazda z dużą prędkością zdaniem większości osób wiąże się nierozłącznie z niepotrzebnym igraniem z losem. Należy jednak pamiętać, że szybka jazda na autostradzie z prędkością rzędu 140km/h jest znacznie mniej niebezpieczna niż poruszanie się prędkością 80-90km/h na terenie miast czy nawet na drogach krajowych. Jak to możliwe?

Prędkość uzależnia

Poczucie prędkości jest przez wielu kierowców czymś tak pociągającym i niezbędnym, że niejednokrotnie wypacza u nich zdrowy rozsądek. W rezultacie niejednokrotnie zdarza się, że pęd za wysokim poziomem adrenaliny we krwi  kończy się na przydrożnym drzewie bądź na innym pojeździe.

REKLAMA

Brawura zabija

REKLAMA

Tego typu zachowanie utrwaliło w świadomości Polaków przekonanie, że jazda z prędkością powyżej 100-120km/h to kuszenie własnego losu i niepotrzebne ryzyko. Faktycznie, statystyki wypadków publikowane przez polską Policję dobitnie podkreślają, że główne przyczyny zdarzeń na naszych drogach to nadmierna prędkość i brawura. Ale to tylko cześć prawdy, którą nagłaśniają popularne, ale czasem mało rzetelne w swej pracy serwisy informacyjne.

W 2011 aż 82,9 % wypadków samochodowych miało miejsce na drogach dwukierunkowych jednojezdniowych. Dopuszczalna na nich prędkość nie mogła być zatem większa niż 90km/h. Na prostych odcinkach drogi główną ich przyczyną było niedostosowanie prędkości do warunku ruchu (4919 wypadków). Jeśli jednak przyjrzymy się dokładniej tej statystyce to dostrzeżemy, że kolejni winowajcy doprowadzili do wypadku, na skutek nie udzielenia pierwszeństwa przejazdu (2483 wypadków). Prawie tyle samo wypadków na prostych odcinkach drogi było spowodowane przez nieprawidłowe zachowanie się wobec pieszego (2319 wypadków).

Zobacz też: Kultura jazdy autostradą oraz drogą ekspresową

Autostrady i drogi ekspresowe są najbezpieczniejsze

Jeśli jednak zwrócimy uwagę na skalę zdarzeń drogowych, mających miejsce na autostradach i drogach ekspresowych, zauważymy jak ważne z punktu widzenia poprawy bezpieczeństwa jest rozbudowa tego typu infrastruktury drogowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W 2011 roku na polskich autostradach miało miejsce 0,6% a na drogach ekspresowych 0,3%  wszystkich wypadków, w których łącznie zginęły 64 osoby. Na drogach dwukierunkowych jednojezdniowych zginęło w tym samym okresie 3740 osób.

Nawet jeśli uwzględnimy łączną długość dróg danego rodzaju (drogi krajowe ok. 18 368 km, autostrady 1302,7 km, drogi ekspresowe 1106 km) to okaże się, że trasy szybkiego ruchu zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa, mimo osiągania na nich znacznie większych prędkości przez pojazdy. Wpływ ma na to przede wszystkim znaczne ograniczenie lub praktycznie wyeliminowanie jednopoziomowych skrzyżowań z drogami publicznymi (autostrady). Poza tym specjalne bariery ochronne pozwalają ograniczyć siłę uderzenia auta wytrąconego z prawidłowego kierunku jazdy. Z drugiej strony tego typu drogi zmniejszają umiejętności kierowców na gorszych jakościowo drogach krajowych czy odcinkach przebiegających w miastach. Długa i jednostajna jazda autostradowa sprzyja spadkowi koncentracji kierowcy oraz wzmaga uczucie zmęczenia.

Zobacz też: Jak bezpiecznie poruszać się w terenie pozamiejskim?

Niebezpieczne drogi jednokierunkowe. Jak to możliwe?

Policyjne raporty przedstawiają jeszcze jeden interesujący fakt. W Polsce na drogach jednokierunkowych ma miejsce 3-krotnie więcej wypadków niż na wszystkich autostradach i drogach ekspresowych (dane za 2011 rok). Choć trudno w to uwierzyć cześć kierowców po prostu nie zdaje sobie sprawy, że porusza się w złym jej kierunku bądź wymusza na niej pierwszeństwo przejazdu.

Im mniej skrzyżowań tym lepiej

Konkluzja jaka płynie z policyjnych statystyk jest jednoznaczna – nie nauczymy wszystkich kierowców przestrzegania przepisów drogowych ani bardziej ostrożnej jazdy. Nie uda się też ich wszystkich odpowiednio przeszkolić, aby posiadali wysokie umiejętności za kierownicą. Dlatego im droga będzie prostsza, im mniej będzie na niej skrzyżowań oraz zmian pierwszeństwa ruchu, tym mniejsze będzie prawdopodobieństwo ewentualnej kolizji. Dlatego właśnie warto rozwijać się polską sieć autostrad oraz dróg ekspresowych.

źródło: dane Biura Ruchu Drogowego Zespołu Profilaktyki i Analiz z Komendy Głównej Policji

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odcinkowy pomiar prędkości we Wrocławiu już działa!

Odcinkowy pomiar prędkości we Wrocławiu już działa! Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego odcinkowego pomiaru prędkości, tym razem został uruchomiony we Wrocławiu.

Nowy fotoradar sieje postrach w Warszawie. Ponad 7840 zarejestrowanych wykroczeń w niecały miesiąc

Nowy fotoradar sieje postrach w Warszawie. Ponad 7840 zarejestrowanych wykroczeń w niecały miesiąc. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o najświeższych statystykach dotyczących wykroczeń przekroczenia dozwolonej prędkości.

Uwaga kierowcy! Jest ostrzeżenie przed opadami śniegu i ślizgawicą

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega: dziś w nocy i jutro rano opady deszczu będą zamarzały. Jest duże prawdopodobieństwo oblodzenia. Należy więc zachować szczególną ostrożność na drodze i nie tylko. Śnieg spadnie w niedzielę.

Jakiego samochodu szukają Polacy, gdy chcą wymienić pojazd [RAPORT]

Polacy planujący wymianę samochodu rozglądają się raczej za opcją używaną z silnikiem spalinowym. Tak deklaruje 55 proc. ankietowanych raportu Santander Consumer Multirent. Jakie kwoty mają w planach przeznaczyć?

REKLAMA

Nie słabnie popyt na nowe samochody. W listopadzie do grona liderów, w tym Toyoty, dołączył nieoczekiwanie Ford

Popyt na nowe auta – zarówno osobowe jak i dostawcze o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony nie słabnie. W tej drugiej kategorii listopad przyniósł niespodziankę – Renault na fotelu lidera zajmowanym przez tę markę od niepamiętnego czasu zastąpił Ford.

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan!

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan! W ocenie Ministerstwa Infrastruktury, projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym ma zapewnić bezpieczeństwo ruchu drogowego. Projekt trafił do konsultacji.

Auta autonomiczne na drogach publicznych. MI chce testować

Z projektu noweli ustawy Prawo o ruchu drogowym, opublikowanego w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego (RCL) wynika, że Ministerstwo Infrastruktury chce wprowadzić możliwość testowania pojazdów półautonomicznych i autonomicznych na publicznych drogach.

System RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o włączeniu systemu RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer. Czym jest system RedLight i jak działa? Kto otrzyma mandat?

REKLAMA

Lekkie pojazdy elektryczne - co warto o nich wiedzieć

Większe miasto to zakorkowane ulice, duża emisja dwutlenku węgla i przeciętna prędkość jazdy km/h. Ponadto średnia liczba pasażerów w samochodach poruszających się po miastach to zaledwie 1,3 osoby. Czy lekkie pojazdy elektryczne zrewolucjonizują sposób poruszania się po mieście? 

KGP: 99 221 interwencji, 380 wypadków drogowych, 22 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 221 interwencji. Byli wzywani do 380 wypadków drogowych.

REKLAMA