REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wyprzedzać w górach?

Jakubowski Ryszard
Wyprzedzanie należy rozpocząć dostatecznie daleko od pojazdu wyprzedzanego, aby mieć możliwość rozpędzenia się do pożądanej prędkości Fot. Porsche
Wyprzedzanie należy rozpocząć dostatecznie daleko od pojazdu wyprzedzanego, aby mieć możliwość rozpędzenia się do pożądanej prędkości Fot. Porsche

REKLAMA

REKLAMA

Wszystkie manewry na górskich drogach są wielokrotnie trudniejsze, niż w terenie płaskim. Do skrajnie trudnych należy wyprzedzanie innych aut w górach, zwłaszcza na podjazdach lub na drogach o licznych zakrętach.

Po górskich drogach snuje się wiele pojazdów o stosunkowo słabych silnikach, których kierowcy na podjazdach muszą redukować biegi, często do najniższych. Ich prędkość wynosi wówczas kilka do kilkunastu kilometrów na godzinę. Ich wyprzedzenie, z uwagi na to, że odległości pomiędzy zakrętami na takiej drodze są niewielkie, jest niemal niemożliwe. Często dodatkowo jest to zakazane dzięki pojedynczej lub podwójnej linii ciągłej rozdzielającej kierunki ruchu.

REKLAMA

Jeszcze większym problemem jest wyprzedzanie pojazdów, które są w stanie rozwijać na płaskich odcinkach drogi duże prędkości, natomiast mają problemy z podjazdami, gdzie zwalniają do 40-50 km/godz. i skutecznie blokują drogę tym, którzy mogą jechać znacznie szybciej.

Zobacz też: Jak bezpiecznie wyprzedzać i być wyprzedzanym?

REKLAMA

Aby wyprzedzić „zawalidrogi” w górach, należy do perfekcji opanować ocenę odległości w kontekście walorów swojego pojazdu. Mówiąc inaczej: trzeba znać długość drogi wyprzedzania przy danej różnicy prędkości pojazdu wyprzedzanego i wyprzedzającego na drodze o określonym nastromieniu. Nie można się tego nauczyć z książek, nie ma też żadnych tabelek, ponieważ nie ma dwóch jednakowych sytuacji. Liczy się więc jedynie wieloletnia praktyka. Bez niej można jedynie liczyć na łut szczęścia.

Najważniejsze jest duże przyspieszenie w chwili rozpoczęcia wyprzedzania i uzyskanie maksymalnej możliwej w danych warunkach prędkości najpóźniej z chwilą znalezienia się na pasie, przeznaczonym dla ruchu z przeciwnego kierunku. A więc wyprzedzanie należy rozpocząć dostatecznie daleko od pojazdu wyprzedzanego, aby mieć możliwość rozpędzenia się do pożądanej prędkości. Niebezpiecznym błędem jest jazda kilka metrów za pojazdem wyprzedzanym w oczekiwaniu na dogodny moment. Odległość ta powinna wynosić co najmniej kilkanaście metrów!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po ocenieniu, że jest możliwe wyprzedzanie, należy gwałtownie przyspieszyć, co zwykle wymaga redukcji biegów (skrzynia automatyczna wykona to sama), i przynajmniej częściowo zjechać na sąsiedni pas ruchu, aby mieć lepszą widoczność drogi przed pojazdem wyprzedzanym. Trzeba jednocześnie upewnić się, że nikt nie próbuje w tym samym czasie wyprzedzić naszego auta.

Zobacz też: Kultura jazdy autostradą oraz drogą ekspresową

Ta technika co prawda jest niemile widziana przez niektórych kierowców z uwagi na chwilowe blokowanie dwóch pasów ruchu, ale pozwala na powrót na swój pas, gdy nagle pojawi się pojazd, nadjeżdżający z przeciwka, który uniemożliwi bezpieczne wyprzedzanie. Zbyt wczesne zjechanie na lewy pas najczęściej kończy się zajęciem naszego dotychczasowego miejsca za samochodem wyprzedzanym przez auto, nadjeżdżające z tyłu i wówczas bezpieczny powrót na swój pas może być bardzo trudny lub nawet niemożliwy bez kolizji z tym autem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA