Podpowiadamy jak jeździć w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza
REKLAMA
REKLAMA
W warunkach zmniejszonej widoczności, ustawa Prawo o ruchu drogowym nakłada na kierowcę obowiązek zachowania szczególnej ostrożności, co przede wszystkim oznacza jazdę z bezpieczną prędkością i odpowiednie informowanie innych użytkowników drogi o podejmowanych manewrach.
REKLAMA
Zobacz również: Wpływ jesiennej aury na kierowców
Korzystanie z oświetlenia przeciwmgłowego ujęte jest w przepisach tylko w odniesieniu do obowiązkowych świateł tylnych – muszą zostać włączone, jeśli widoczność spada poniżej 50 m.
Jeśli jednak jedziemy w kolumnie lub stoimy w miejskim korku światła nie spełniają swego zadania – nie poprawiają widoczności naszego samochodu, za to oślepiają innych użytkowników drogi. Jeśli jednak użycie świateł jest uzasadnione, warto pamiętać, by je wyłączyć, gdy tylko widoczność się poprawi.
Zobacz również: Jak jeździć w czasie gołoledzi?
REKLAMA
Podobne zasady dotyczą nieobowiązkowych świateł przednich. Powinniśmy ich używać raczej tylko poza miastem i wtedy, gdy znacząco poprawiają widoczność na drodze. Inaczej niewiele z nich korzystamy, a oślepiamy samochody nadjeżdżające z przeciwka.
Powinniśmy także pamiętać, by podczas wyprzedzania lub omijania w warunkach ograniczonej widoczności poza obszarem zabudowanym sygnalizować swój zamiar nie tylko kierunkowskazem, ale także krótkim sygnałem dźwiękowym. Jest to ostrzeżenie dla nadjeżdżających z przeciwka, ale także dla pieszych idących prawidłowo lewym skrajem drogi.
REKLAMA
REKLAMA