Jak oczyścić zaparowane światła przednie?
REKLAMA
REKLAMA
Przygotowanie
REKLAMA
Do oczyszczenia reflektora z pary wodnej będzie nam potrzebny zestaw dwóch, miękkich szmatek bawełnianych, ręcznik papierowy i polerka do szyb, dostępna w dowolnym sklepie motoryzacyjnym. Warto również mieć płaski i krzyżakowy śrubokręt.
Zobacz również: Wymiana żarówek - jakie wybrać i jak zainstalować?
Demontaż
Reflektor niestety należy wymontować z samochodu. Zazwyczaj jest on przytwierdzony dwoma śrubami do pasa przedniego (od góry) i jedna śrubą do zderzaka (od dołu). Pamiętajmy, aby odpiąć od niego gniazdo żarówki i pozostawić w samochodzie. Gdy już mamy reflektor w ręku, możemy zabrać się do demontażu klosza. Nie jest to proste. Klosz zazwyczaj zabezpieczony jest metalowymi blaszkami, które musimy odgiąć płaskim śrubokrętem w celu demontażu. Gdy już to zrobimy, łączenie klosza i lampy należy podgrzewać np. suszarką lub opalarką do momentu, aż pod wpływem naszej siły ustąpi i da się ściągnąć.
Zobacz też: Jak dbać o światła? Poradnik.
Czyszczenie
Należy oczyścić wnętrze klosza bawełnianą szmatką, Mimo tego, ze lampa powinna być szczelna, znajdzie się tam zawsze trochę brudu i uciążliwa para wodna. Wytrzyjmy go do sucha. Następnie warto oczyścić jego powierzchnię z pomocą kolejnej szmatki i specjalnego środka do mycia szyb, który zapobiega osadzaniu się pary. Pamiętajmy, aby klosz i lampa były absolutnie suche po skończeniu zabiegów.
Montaż
Montujemy klosz na lampie analogicznie do sposobu, w jaki go zdjęliśmy, po prostu podgrzewając i zaginając blaszki płaskim śrubokrętem. Następnie przykręcamy z powrotem do samochodu w miejsce, w którym się znajdował.
Wielu ludzi nie zwraca zbyt wielkiej uwagi na zaparowane reflektory myśląc, że taki stan nie zmniejsza widoczności ani nie ogranicza bezpieczeństwa. Jest to nieprawda, gdyż para zmienia kąt przechodzenia przez szybę reflektora światła, powodując zmianę jasności.
Zobacz również: Jak bez pomocy innych osób sprawdzić wszystkie zewnętrzne światła?
REKLAMA
REKLAMA