REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy warto montować podświetlenie spryskiwaczy i anten?

Konrad Bagiński
fot. Newspress
fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Podświetlone spryskiwacze to element stylizacyjny. Jego jedyną zaletą jest to, że widać, gdzie na masce znajdują się dysze spryskiwaczy. Podobnie rzecz ma się z antenkami. Nie służą niczemu innemu.

W sklepach pseudotuningowych można nabyć zestawy montażowe do podświetlania antenek, dysz spryskiwaczy czy wentyli. Kosztują niewiele, ich montaż jest prosty. Nie polecam jednak ich montażu czy używania. To wyrzucanie pieniędzy w błoto i podkreślanie swojego kiepskiego gustu. I - przy okazji - narażanie się na niepotrzebny kontakt ze stróżami prawa. Według wielu osób montowanie sobie na aucie świecących gadżecików to podręcznikowy przykład wiejskiego tuningu. Ergo – kupujesz coś takiego, szpecisz sobie auto i narażasz na mandaty i odebranie dowodu rejestracyjnego.

REKLAMA

Podświetlanie spryskiwaczy jest w Polsce nielegalne. Możesz pochwalić się nim na parkingu, zlocie tuningowym czy wystawie, ale jazda dodatkowym oświetleniem (dotyczy to także świecących wentyli czy antenek) skończy się odebraniem dowodu rejestracyjnego!

Podświetlone spryskiwacze i antenki...

Nie jest dla mnie jasny powód, dla którego niektórzy kierowcy decydują się na wmontowanie świecących diód w dysze spryskiwaczy czy anteny. Nie poprawia to ich działania. No i na ogół są to niebieskie świecidełka, które mogą na pierwszy rzut oka kojarzyć się np. z policyjnym motocyklem. Zaś właściciele podświetlonych spryskiwaczy czy antenek kontaktów z policją powinni raczej unikać.

...podświetlone wentyle,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

I znowu większość tak ozdobionych aut ma zamontowane diodki o niebieskiej barwie. Jedyne świecące koła, jakie naprawdę budzą respekt, to rozgrzane na nocnym rajdzie do czerwoności tarcze, sypiące gradem iskier. Ale na co dzień trudno to osiągnąć :)

Zobacz również: Jak zamontować oświetlenie LED?

Niebieskie diody wmontowane w lampy

W tym przypadku jestem sobie w stanie wyobrazić, choć z trudem, konstrukcję psychiczną osoby, która wstawia w klosze lamp niebieskie diodki. Oczywiście nie zamiast lamp, ale przed właściwymi żarówkami. Otóż mają one imitować dużo droższe lampy ksenonowe – te faktycznie mają bardzo jasną barwę światła, które ludzkie oko postrzega jako delikatnie niebieską. Oczywiście montowanie diód w kloszach lamp jest nielegalne. A po drugie ma sens jak wkładanie sobie wypchanej skarpety w spodnie. Może i na pierwszy rzut oka jeszcze jakoś wygląda, ale jedno uważniejsze spojrzenie odkrywa, że usiłujesz coś zrekompensować.

Policja potraktuje Cię szczególnie surowo, gdy zdecydujesz się podświetlić samochód na niebiesko lub czerwono. Te barwy są zarezerwowane dla służb ratunkowych i stróżów prawa.

Zobacz również: Plusy i minusy ksenonów - porady

Wielu kierowców przyłapanych na używaniu niedozwolonych elementów oświetlenia tłumaczy, że przecież dzięki temu są lepiej widoczni na drodze. Nic bardziej mylnego – widząc w nocy pojazd rozjarzony jak choinka większość użytkowników drogi zaczyna się zastanawiać co to takiego. Normalnie po rozmiarze i rozstawieniu świateł wiemy, jaki pojazd widzimy. Dwa światła – samochód, jedno – motocykl, dwa i górne obrysowe – ciężarówka. Wszelkie dodatkowe elementy działają destrukcyjnie na percepcję kierowcy i zamiast powodować lepszą widoczność, rozpraszają.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
89 stacji ładowania pojazdów elektrycznych już jest, w planach 60 nowych. Gdzie?

Kierowcy z Łodzi mają już 89 punktów, w których mogą naładować samochody elektryczne. Łódzki magistrat poinformował, że kolejnych 60 stacji jest w planach. 

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni. Widać to zwłaszcza w zatłoczonych miastach. Z badań wynika także, że kobiety bardziej skupiają się na kwestiach ekologicznych. 

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii, 0,2 promile w Polsce. Jazda pod wpływem powodem 6500 zgonów w UE

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii i Malcie, 0,2 promile w Polsce. Okazuje się, że jazda pod wpływem jest powodem 6500 zgonów w Unii Europejskiej. Państwa planują jednak obniżanie limitów. Gdzie jest całkowity zakaz prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu?

Nowy samochód dla Polaka: nie elektryk i nie auto z tradycyjnym silnikiem – więc co

Najpierw decyzja Unii Europejskiej o rychłym zaprzestaniu rejestracji i produkcji aut z tradycyjnymi silnikami na benzynę i olej napędowy. Teraz wahanie, i nieoficjalne wiadomości, że z tak radykalnym krokiem trzeba zaczekać. Zamieszkanie na rynku motoryzacyjnym trwa i czy wpływa znacząco na decyzje zakupowe?

REKLAMA

Stacje ładowania elektryków w Polsce co 3,3 km (średnio). Maksymalnie 76 km. Mapa zagęszczenia. Kierowcy elektryków czy spalinówek – kto ma lepiej?

Tylko 3,3 km dzieli średnio w Polsce najbliżej sąsiadujące ze sobą stacje ładowania aut elektrycznych – wynika z analizy Powerdot Data Center. Pomimo, że odległość ta jest zdumiewająco mała, to na mapie Polski wciąż jest kilka białych plam ze słabo rozwiniętą infrastrukturą. 

16-latek urządził sobie tor wyścigowy na parkingu przed marketem

16-letni drifter urządzał sobie tor wyścigowy na parkingu przed jednym z piaseczyńskich marketów. Został złapany na gorącym uczynku. Sprawą zajmie się sąd rodzinny.

KGP: 99 237 interwencji, 415 wypadków drogowych, 31 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 237 interwencji.

15-latek zabrał na przejażdżkę starszych kolegów swoim samochodem. Auto dachowało

15-latek kupił samochód i zabrał dwóch starszych kolegów na przejażdżkę. Chłopak stracił panowanie nad pojazdem i doprowadził do dachowania. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń. 

REKLAMA

Jechał tak pijany na skuterze, że gdy się wywrócił to zasnął

O takim zdarzeniu policjanci dawno nie słyszeli. 31-letni kierowca skutera jechał tak pijany, że gdy stracił panowanie nad pojazdem i wywrócił się - zasnął. 

Pijany motocyklista uciekał przed policją, do aresztu trafił... jego pasażer

33-letni motocyklista nie zatrzymał się do policyjnej kontroli. Podczas ucieczki spowodował kolizję. Okazało się, że był pijany, a jego pasażer poszukiwany do odbycia kary. 

REKLAMA