REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak tanio zacząć przygodę z tuningiem?

Konrad Bagiński
fot. Mototarge
fot. Mototarge

REKLAMA

REKLAMA

„Tuning” i „tanio” – te dwa pojęcia praktycznie się wykluczają. Ale można pokusić się o ulepszenie auta, które nie zrujnuje twojego budżetu i nie odejmie ci jedzenia od ust.

Najpierw odpowiedz sobie na pytanie, czy chcesz, by Twoje auto ładnie wyglądało, świetnie jeździło, czy zależy Ci i na jednym, i na drugim.

REKLAMA

Jeśli ma być ładne...

Zacznij od banalnych czynności – porządnie umyj samochód, zainwestuj w dobre kosmetyki i wosk. Okaże się, że za stosunkowo niewielkie pieniądze zyskasz ładne, zadbane auto. Wypucuj też wnętrze. Wtedy możesz pomyśleć co dalej – Może alufelgi (od kilkuset złotych za komplet) albo, jeśli już je masz, to renowacja (60-70 zł za sztukę)?

Możesz poszukać jakiegoś dyskretnego spojlera, wymienić lusterka z plastikowych na lakierowane. Czemu nie zainwestować w nowe fotele? Możesz u tapicera zamówić nowe obicia, albo kupić gotowe. Znajdź właścicieli aut tej samej marki, porozmawiaj z nimi. Podpowiedzą Ci co i za ile zrobić, pokażą gotowe rozwiązania.

Lubisz dobrze brzmiącą muzykę? Kup nowe radio, wymień głośniki lub zamontuj nowe. To może dać dużo satysfakcji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Oklejanie aut folią - porady

Twój samochód ma dobrze jeździć?

REKLAMA

Szybciej się rozpędzać, skuteczniej hamować i prędzej pokonywać zakręty – to główne cele podstawowego tuningu. Nie waż się zwiększać mocy, bez poprawienia hamulców. A może właśnie od nich zacznij? Lepsze tarcze, lepsze klocki to początek.Później możesz pomyśleć o poprawie osiągów. Zacznij używać materiałów eksploatacyjnych z wyższej półki – dobry olej, świece, filtry.

Dobrym wyborem jest chiptuning. Za stosunkowo niewielką cenę otrzymasz nieco więcej mocy i momentu obrotowego a przede wszystkim lepszy przebieg ich krzywych, co poprawi elastyczność auta. Wymiana układu wydechowego da niewiele, ale polubisz brzmienie swojego silnika. Możesz pokusić się o zwiększenie stopnia sprężania turbosprężarki, jeśli ją masz. Te czynności to podstawa, nie kosztują dużo a pozwolą Ci odzyskać frajdę ze swojego auta. Umiejętnie przeprowadzone zmiany nie spowodują skrócenia żywotności Twojego silnika.

Zobacz również: Czy wolno przyciemniać szyby i klosze lamp?

Zawieszenie na ogół można nieco obniżyć i usztywnić. Jeśli nie jeździsz codziennie po dziurach, odczujesz różnicę na plus. Auto lepiej będzie się trzymało w zakrętach, mniej bujało. Przy okazji wyreguluj geometrię!

Pamiętaj, że sam tego nie zrobisz. Musisz zwrócić się do tunera, który dobierze najwłaściwsze rozwiązania. Ale uważaj – jak zaczniesz, trudno będzie się powstrzymać od kolejnych zmian :) Przyjdzie czas na zakładanie kutych tłoków, regulowanego zawieszenia i polerowanych dolotów, by zyskać kolejne pojedyncze konie mechaniczne.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bez dofinansowania zakupu w programie Mój elektryk sprzedaż samochodów elektrycznych w Polsce całkowicie wyhamuje

W rok niemal podwoiła się liczba samochodów elektrycznych zarejestrowanych w Polsce. Teraz jednak nastąpiło gwałtowne hamowanie tego trendu. Eksperci prognozują: polska droga do elektromobilności wyglądała na długą, teraz zaś zniknęła nawet perspektywa mety.

Senne koszmary polskich kierowców: kradzież samochodu lub awaria auta w drodze. A jaka jest rzeczywistość

Awaria na drodze i związane z nią holowanie, kradzież samochodu oraz zderzenie ze zwierzyną  – to największe obawy polskich kierowców. Są na tyle silne, że wielu zamieniają się w koszmary senne. Na szczęście na co dzień przykre zdarzenia związane z autem są zgoła inne.

Branża transportowa ma się coraz gorzej. Co może pomóc?

Kryzys gospodarczy staje się coraz bardziej widoczny. W pierwszych dziewięciu miesiącach 2024 roku liczba ogłoszonych upadłości wzrosła o 14% w porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym, podczas gdy liczba rozpoczętych postępowań restrukturyzacyjnych spadła o 6,9%. Jedna z branż, która ma najtrudniej to branża transportowa.

Czego najbardziej obawiają się kierowcy, a co rzeczywiście im się przytrafia?

Jakie są największe obawy Polaków w związku z samochodem? A co przytrafia się kierowcom najczęściej? Co dziesiąty kierowca nie boi się o swój samochód. Co piątego nic złego na drodze nie spotkało. 

REKLAMA

W Warszawie możesz natknąć się na przewoźników bez prawa jazdy

"Przewozy 2024" to akcja policji i funkcjonariuszy Straży Granicznej. Mundurowi skontrolowali kierowców świadczących przewozy na aplikację. 

Jechał ponad 180 km/h, bo odreagowywał stres, dostał słony mandat

25-latek jechał ponad 180 km/h bo odreagowywał stres. Stracił prawo jazdy, otrzymał mandat w wysokości 5 tys. zł oraz 15 punktów karnych.

89 stacji ładowania pojazdów elektrycznych już jest, w planach 60 nowych. Gdzie?

Kierowcy z Łodzi mają już 89 punktów, w których mogą naładować samochody elektryczne. Łódzki magistrat poinformował, że kolejnych 60 stacji jest w planach. 

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni. Widać to zwłaszcza w zatłoczonych miastach. Z badań wynika także, że kobiety bardziej skupiają się na kwestiach ekologicznych. 

REKLAMA

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii, 0,2 promile w Polsce. Jazda pod wpływem powodem 6500 zgonów w UE

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii i Malcie, 0,2 promile w Polsce. Okazuje się, że jazda pod wpływem jest powodem 6500 zgonów w Unii Europejskiej. Państwa planują jednak obniżanie limitów. Gdzie jest całkowity zakaz prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu?

Nowy samochód dla Polaka: nie elektryk i nie auto z tradycyjnym silnikiem – więc co

Najpierw decyzja Unii Europejskiej o rychłym zaprzestaniu rejestracji i produkcji aut z tradycyjnymi silnikami na benzynę i olej napędowy. Teraz wahanie, i nieoficjalne wiadomości, że z tak radykalnym krokiem trzeba zaczekać. Zamieszkanie na rynku motoryzacyjnym trwa i czy wpływa znacząco na decyzje zakupowe?

REKLAMA