REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wymienić żarówkę?

Zuzanna Gawor-Kotkowska
fot. Newspress
fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Oświetlenie naszego pojazdu jest jednym z głównych czynników wpływających na bezpieczeństwo jazdy zimą. Podpowiadamy, jak samodzielnie wymienić uszkodzoną żarówkę reflektorów.

Główne oświetlenie samochodu, czyli światła przednie, tylne, sygnalizatory hamowania i skrętu rzadko się psują. Ich brak może wynikać z uszkodzenia instalacji, bezpiecznika lub żarówki. Jeśli uszkodzona jest instalacja, najlepiej oddać auto w ręce fachowca. Wymianę bezpieczników opisaliśmy w innym artykule, skupimy się więc na wymianie żarówki.

REKLAMA

Zobacz również: Kolorowe żarówki w aucie - porady

Mandat i komplikacje

REKLAMA

Brak oświetlenia może skonczyć się mandatem, ale to nie koniec niebezpieczeństw. Uszkodzona żarówka oznacza też ograniczoną widoczność na drodze, do tego zauważenie naszego pojazdu może sprawić problem innym kierowcom. To z kolei zwiększa prawdopodobieństwo kolizji. Jeżeli światła stopu będą uszkodzone, kierowca będący za nami nie będzie miał szansy zareagować na hamowanie naszego pojazdu i może się to skończyć stłuczką.

Zazwyczaj usunięcie takiej usterki jest bardzo proste. Jeśli żarówka tylnego światła przestała działać, musimy dostać się do lampy z wnętrza bagażnika. Obudowa lampy zazwyczaj przytwierdzona jest śrubami, które należy odkręcić. Jeśli nie widzimy śrub, najpewniej producent zastosował rozwiązanie na zatrzask i możemy odpiąć obudowę bez użycia narzędzi. Po otworzeniu lampy zobaczymy gniazda żarówek, które należy wykręcać w kierunku odwrotnym do ruchu wskazówek zegara. Możemy wtedy obejrzeć żarówkę. Jeśli żarnik w jej wnętrzu jest przerwany, musimy ją wymienić.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aby tego dokonać, trzeba po prostu wyciągnąć ją z gniazda, czasem będzie to wymagało przekręcenia jej. Nową możemy zakupić na stacji benzynowej, najlepiej pokazując tą uszkodzoną sprzedawcy, aby mógł dobrać taką samą. Przy wymianie żarówki uważajmy, aby nie dotknąć szklanej osłony. Tłuszcz, który możemy przenieść z palców na szkło, może pod wpływem tempertatury spowodować jego uszkodzenie. Tą samą procedurę stosujemy przy wymianie każdej z żarówek tylnych lamp.

Zobacz również: Jak zamontować oświetlenie LED?

Od strony silnika

Jeśli zaobserwujemy brak świateł przednich, musimy dostać się do wnętrza reflektora. Dostęp jest możliwy z komory silnikowej. W reflektorze, podobnie jak w tylnej lampie, również znajduje się gniazdo żarówki, które należy wymontować odkręcając je odwrotnie do ruchu wskazówek zegara. W większości samochodów nie będziemy potrzebowali żadnych narzędzi, aby tego dokonać. Żarówkę wymieniamy analogicznie do procedury w przypadku tylnych lamp.
Kontrola oświetlenia i wymiana żarówek nie zajmuje dużo czasu, jest łatwa ale też kluczowa dla naszego bezpieczeństwa. Zadbajmy więc o to, aby nasze lampy działały poprawnie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan!

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan! W ocenie Ministerstwa Infrastruktury, projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym ma zapewnić bezpieczeństwo ruchu drogowego. Projekt trafił do konsultacji.

Auta autonomiczne na drogach publicznych. MI chce testować

Z projektu noweli ustawy Prawo o ruchu drogowym, opublikowanego w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego (RCL) wynika, że Ministerstwo Infrastruktury chce wprowadzić możliwość testowania pojazdów półautonomicznych i autonomicznych na publicznych drogach.

System RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o włączeniu systemu RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer. Czym jest system RedLight i jak działa? Kto otrzyma mandat?

Lekkie pojazdy elektryczne - co warto o nich wiedzieć

Większe miasto to zakorkowane ulice, duża emisja dwutlenku węgla i przeciętna prędkość jazdy km/h. Ponadto średnia liczba pasażerów w samochodach poruszających się po miastach to zaledwie 1,3 osoby. Czy lekkie pojazdy elektryczne zrewolucjonizują sposób poruszania się po mieście? 

REKLAMA

KGP: 99 221 interwencji, 380 wypadków drogowych, 22 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 221 interwencji. Byli wzywani do 380 wypadków drogowych.

Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

REKLAMA

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA