REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak naprawiać połączenia elektryczne?

Robert Kuśpiel

REKLAMA

REKLAMA

Naprawa połączenia elektrycznego nie powinna sprawić większości kierowców kłopotów. Radzimy, jak w prosty sposób naprawić połączenie elektryczne?

Podczas montażu dodatkowego wyposażenia elektrycznego często zapominamy, jak ważne jest staranne wykonanie wszelkich połączeń elektrycznych. Nasze zaniedbanie może skutkować zakłóceniem pracy instalacji, spadkami napięcia, nawet pożarem auta. Podstawowe czynności, które zostaną przedstawione w tym poradniku nie są trudne do wykonania, jednak najlepiej potrenować na zwykłym kawałku przewodu zanim zabierzemy się za nasze auto.

REKLAMA

Wszystkie łączniki (tzw. „szybkozłączki”) zaciskane za pomocą kombinerek powodują uszkodzenia części drucików, co osłabia połączenie i źle wpływa na parametry elektryczne.

Zobacz również: Wymiana bezpiecznika

Połączenia elektryczne można tworzyć z pomocą lutowania lub bez. Łączenie bez użycia lutownicy nie polega tylko na skręceniu obu przewodów – jak to na ogół robi się tzw. „metodą domową”. Robimy to tak:

• Zaczynamy od usunięcia izolacji z obu przewodów oraz nałożenia na jeden odcinek rurki termokurczliwej,
• Druciki dzielimy mniej więcej na pół,
• Następnie skręcamy jedną parę, potem drugą,
• Nasuwamy na połączenie rurkę termokurczliwą,
• Obkurczamy rurkę przy użyciu opalarki. Jeśli jej nie mamy, można ją zastąpić zwykłą zapalniczką.

Zaletą tej metody jest możliwość wykonania połączenia bez użycia prądu. Pamiętajmy aby nie doprowadzić do zetknięcia się różnych przewodów. Może to doprowadzić do zwarcia.

Zobacz również: Co zrobić, gdy spod maski wydobywa się dym?

Gdy jednak zależy nam na wykonaniu trwałego i profesjonalnego połączenia, wykorzystujemy lutownicę. Jest dużo metod lutowania przewodów. Poniżej prezentujemy metodę która świetnie sprawdza się w trudnych warunkach:

• Zdejmujemy izolację przewodu na długości ok. 1.5 cm i nakładamy rurkę termokurczliwą,
• Wkładamy jedną wiązkę drucików w drugą,
• Całość skręcamy delikatnie w palcach,
• Splecione przewody nasączamy płynną cyną,
• Izolujemy połączenie rurką termokurczliwą lub taśmą izolacyjną.

Splatanie i lutowanie to metody warte polecenia. Zapewnią one trwałe i solidne połączenie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Ile kosztuje kurs redukujący 6 punktów karnych?

    Kurs redukujący 6 punktów karnych powrócił. Kierowcy rzucili się do ośrodków ruchu drogowego w całym kraju, ale zszokowała ich jedna rzecz. Cena szkolenia wzrosła 3-krotnie. WORD-y chyba postanowiły odbić sobie chude lata.

    Konfiskata samochodu za przekraczanie prędkości - czy to możliwe?

    Zbliża się termin wejścia w życie przepisów umożliwiających konfiskatę pojazdów za prowadzenie w stanie nietrzeźwości. Podczas gdy władze mają czas na przyjrzenie się ewentualnym konsekwencjom tej nowelizacji, ustawa przegłosowana przez Sejm wciąż wzbudza wiele emocji. Niektórzy właściciele pojazdów obawiają się, że z czasem ten rodzaj kary będzie miał znacznie szersze zastosowanie. Czy w przyszłości może dojść do wprowadzenia w Polsce konfiskaty aut za przekroczenie prędkości, skoro takie przepisy obowiązują od lat w innych krajach Europy?

    Za co zabierają prawo jazdy na 3 miesiące?

    W Polsce są przepisy pozwalające na odbieranie kierowcom prawa jazdy na 3 miesiące. Te działają jednak w ściśle określonych przypadkach. Scenariusze są tak naprawdę trzy. Dziś każdy z nich dokładnie omówię w tym poradniku.

    Naklejka w strefie czystego transportu. Zniknie, zanim się pojawi?

    Naklejka w strefie czystego transportu miała się stać must have. Teraz rządzący wycofują się z tego pomysłu. I choć idą w dobrym kierunku, ten nadal jest problematyczny, ale dla gmin. Bo choć pojawiła się furtka kasująca nalepkę w SCT, ta okazuje się kosztowna.

    REKLAMA

    Unijne rozporządzenie AFIR. Wyższe wymogi dla infrastruktury ładowania elektryków!

    Rozporządzenie AFIR, przyjęte w lipcu tego roku przez Radę Unii Europejskiej, nakazuje rozbudowanie infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych. Czy Polska jest na to gotowa?

    Akcja „Prędkość” w środę 20 września. Drogówka zapowiada wzmożone kontrole

    Policjanci ruchu drogowego będą w środę 20 września prowadzić działania kontrolno-prewencyjne „Prędkość” – poinformował podkom. Marcin Sulik z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji. Dodał, że działania będą prowadzone w ramach corocznej europejskiej kampanii „Roadpol Safety Day 2023”.

    Odbieranie prawa jazdy seniorom. Przepisy pozwalają na to od lat!

    Wiek i ewentualne choroby robią swoje. Senior może nie nadawać się do prowadzenia pojazdu i to pomimo wielu lat spędzonych za kółkiem. Czy jest zatem możliwość, aby stracił prawo jazdy? Trochę nie, a trochę tak. Są przepisy, które stanowią furtkę. I obowiązują od lat.

    Zakaz wjazdu do Polski i UE dla samochodów zarejestrowanych w Rosji

    Samochody zarejestrowane w Rosji dostały właśnie zakaz wjazdu na teren UE. 17 września 2023 r. stosowne przepisy zaczęły obowiązywać w Polsce. Co oznaczają? Czy przewidują jakieś wyjątki? O tym w naszym poradniku.

    REKLAMA

    Darmowe OC dla kupujących auta (nowe i używane) przed wyborami. Warto złapać okazję, bo niedługo będzie drożej!

    Duża obniżka stóp procentowych dokonana na początku września przez Radę Polityki Pieniężnej, wskutrek czego stopa WIBOR „zjechała” poniżej 6%, spowodowało zauważalny spadek raty za samochód nowy i używany – wynika z symulacji Carsmile i Otomoto Klik. Obniżka raty jest już na tyle znacząca, że pozwala pokryć koszt ubezpieczenia OC. Korzyść ta może jednak okazać się krótkotrwała, bo za chwilę auta znów zaczną drożeć – ostrzegają eksperci. 

    Punkty karne na rok. Od 17 września 2023 r. ważne zmiany dla kierowców

    Punkty karne na rok? Dokładnie. Wykroczenia popełnione przez kierowców od 17 września 2023 r. będą związane krótszym terminem przedawnienia punktów karnych. Tyle że to nadal dopiero połowa informacji. Bo nadal kluczowy jest bieg naliczania przedawnienia.

    REKLAMA