REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak jechać, aby uniknąć wyczerpania fizycznego i psychicznego?

Jakubowski Ryszard
Nie istnieje uniwersalna recepta na walkę ze zmęczeniem i stresem za kierownicą Fot. Fotolia
Nie istnieje uniwersalna recepta na walkę ze zmęczeniem i stresem za kierownicą Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jazda samochodem jest zajęciem stresogennym. Stres jest jedną z przyczyn zmęczenia i zdenerwowania, a te w prostej linii prowadzą do popełniania błędów i podejmowania niewłaściwych decyzji. Niektóre z nich mogą mieć tragiczne skutki.

Nie istnieje uniwersalna recepta na walkę ze zmęczeniem i stresem za kierownicą, ponieważ każdy człowiek jest inny i każdy inaczej reaguje na wydarzenia i sytuacje, z którymi ma do czynienia. Wniosek, jaki z powyższego można wysnuć, jest prosty: Należy unikać sytuacji trudnych, stresujących i denerwujących.

REKLAMA

Zobacz też:Jak bezpiecznie odbyć podróż samochodem?

REKLAMA

Istnieje pewna stara i często zapominana prawda: Jazda samochodem powinna być środkiem do osiągnięcia celu, a nie – celem samym w sobie. Tak więc jadąc na wczasy z rodziną mamy tylko jeden cel: Dojechać cało do miejsca przeznaczenia. Nie jest i mnie może być naszym celem pokazywanie wszystkim napotkanym ludziom, jaki wspaniały kierowca wiezie swoich najbliższych i co potrafi robić ze swoim samochodem. Idealny kierowca zachowuje się na drodze tak, aby jak najmniej się rzucać w oczy innym, jak najrzadziej bezwzględnie egzekwować swoje prawa i przywileje a także trzymać się jak najdalej od rodzących się na drodze konfliktów z innymi kierowcami.

Niektórzy bardzo młodzi wiekiem i stażem kierowcy uważają taki styl jazdy za brak umiejętności. Jest to jednak, wbrew powielanym przez nich opiniom, jeden z najwyższych stopni wtajemniczenia, dający największe szanse na uniknięcie przykrych zdarzeń. Przeciętny użytkownik samochodu, a takich jest ponad 99% kierowców, nie jest i nie ma najmniejszych szans, aby zostać kierowcą rajdowym lub wyścigowym, tak więc nie musi uczyć się i trenować jazdy wyczynowej w drodze do pracy czy podczas podróży z rodziną. Im spokojniejsza i bardziej płynna jazda, tym mniejsze ryzyko wystąpienia zmęczenia i stresu.

Zmęczenie psychiczne kierowcy bardzo często jest przyczyną zmęczenia fizycznego, a ściślej – psychosomatycznego. Wygodny fotel, urządzenia wspomagające układ kierowniczy i hamulcowy, łatwość zmiany biegów lub skrzynia automatyczna – wszystkie te udogodnienia powodują, że kierowanie samochodem prawie wcale nie wymaga wysiłku fizycznego. Mimo to wielu kierowców po przejechaniu kilkuset kilometrów odczuwa realne zmęczenie, połączone z różnymi bólami mięsni i stawów, bólem głowy, opóźnioną reakcją na bodźce zewnętrzne itp. Jest to typowy objaw przekładania się zmęczenia psychicznego na fizyczne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też:Jak najlepiej przygotować sie do podróży? Poradnik

Prowadząc samochód kierowca nie powinien się zbytnio rozpraszać, a więc jego udział w rozmowach z pasażerami powinien być ograniczony do tematów łatwych, nie budzących kontrowersji czy sporów. Nie jest wskazane komentowanie i dopuszczenie do komentowania zachowania innych kierowców i wydarzeń na drodze. Pasażerowie powinni powstrzymać się od udzielania rad i wskazówek kierowcy – tylko on odpowiada za bezpieczeństwo i za ewentualne skutki zdarzeń, których przyczyna może leżeć w zastosowaniu się do pouczeń ze strony pasażerów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 119 918 interwencji, 545 wypadków drogowych, 41 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie pierwszego tygodnia września. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 119 918 interwencji.

Odcinkowe pomiary prędkości nielegalne? Sprawdzamy. Co grozi kierowcom i kiedy mogą nie przyjąć mandatu?

Odcinkowe pomiary prędkości to coraz popularniejszy w Polsce sposób na wychwytywanie i karanie kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów prawa o ruchu drogowym w zakresie dopuszczalnych prędkości. Nowe urządzenia rejestrujące, służące do automatycznej kontroli średniej prędkości na wyznaczonym odcinku drogi, wyrastają jak grzyby po deszczu, a wraz z nimi mnożą się pytania kierowców o legalność tej formy pomiarów prędkości. Jak się okazuje – wątpliwości te są uzasadnione.

Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

REKLAMA

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

Pierwszy przepadek pojazdu. Zapadł prawomocny wyrok

W Skierniewicach zapadł pierwszy w kraju prawomocny wyrok orzekający przepadek pojazdu, którego kierowca miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Chodzi o przepisy, które weszły w życie 14 marca 2024 r. Kierująca miała ponad 2 promile.

REKLAMA

Rozszerzenie strefy płatnego parkowania w Warszawie 3 lutego 2025 r.? Radni zadecydują już w najbliższy czwartek

W czwartek, 29 sierpnia warszawscy radni mają zadecydować, czy strefa płatnego parkowania niestrzeżonego w Warszawie zostanie rozszerzona. Zgodnie z projektem ustawy, rozszerzenie granic strefy płatnego parkowania niestrzeżonego ma nastąpić 3 lutego 2025 r. 

QUIZ Dopasuj model do marki samochodu. 12/12 tylko dla fanów motoryzacji
Dopasujesz poprawnie model do marki? Pytania dotyczą także modeli i marek, które już nie są produkowane.

REKLAMA