REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak jechać, aby uniknąć wyczerpania fizycznego i psychicznego?

Jakubowski Ryszard
Nie istnieje uniwersalna recepta na walkę ze zmęczeniem i stresem za kierownicą Fot. Fotolia
Nie istnieje uniwersalna recepta na walkę ze zmęczeniem i stresem za kierownicą Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jazda samochodem jest zajęciem stresogennym. Stres jest jedną z przyczyn zmęczenia i zdenerwowania, a te w prostej linii prowadzą do popełniania błędów i podejmowania niewłaściwych decyzji. Niektóre z nich mogą mieć tragiczne skutki.

Nie istnieje uniwersalna recepta na walkę ze zmęczeniem i stresem za kierownicą, ponieważ każdy człowiek jest inny i każdy inaczej reaguje na wydarzenia i sytuacje, z którymi ma do czynienia. Wniosek, jaki z powyższego można wysnuć, jest prosty: Należy unikać sytuacji trudnych, stresujących i denerwujących.

REKLAMA

Zobacz też:Jak bezpiecznie odbyć podróż samochodem?

REKLAMA

Istnieje pewna stara i często zapominana prawda: Jazda samochodem powinna być środkiem do osiągnięcia celu, a nie – celem samym w sobie. Tak więc jadąc na wczasy z rodziną mamy tylko jeden cel: Dojechać cało do miejsca przeznaczenia. Nie jest i mnie może być naszym celem pokazywanie wszystkim napotkanym ludziom, jaki wspaniały kierowca wiezie swoich najbliższych i co potrafi robić ze swoim samochodem. Idealny kierowca zachowuje się na drodze tak, aby jak najmniej się rzucać w oczy innym, jak najrzadziej bezwzględnie egzekwować swoje prawa i przywileje a także trzymać się jak najdalej od rodzących się na drodze konfliktów z innymi kierowcami.

Niektórzy bardzo młodzi wiekiem i stażem kierowcy uważają taki styl jazdy za brak umiejętności. Jest to jednak, wbrew powielanym przez nich opiniom, jeden z najwyższych stopni wtajemniczenia, dający największe szanse na uniknięcie przykrych zdarzeń. Przeciętny użytkownik samochodu, a takich jest ponad 99% kierowców, nie jest i nie ma najmniejszych szans, aby zostać kierowcą rajdowym lub wyścigowym, tak więc nie musi uczyć się i trenować jazdy wyczynowej w drodze do pracy czy podczas podróży z rodziną. Im spokojniejsza i bardziej płynna jazda, tym mniejsze ryzyko wystąpienia zmęczenia i stresu.

Zmęczenie psychiczne kierowcy bardzo często jest przyczyną zmęczenia fizycznego, a ściślej – psychosomatycznego. Wygodny fotel, urządzenia wspomagające układ kierowniczy i hamulcowy, łatwość zmiany biegów lub skrzynia automatyczna – wszystkie te udogodnienia powodują, że kierowanie samochodem prawie wcale nie wymaga wysiłku fizycznego. Mimo to wielu kierowców po przejechaniu kilkuset kilometrów odczuwa realne zmęczenie, połączone z różnymi bólami mięsni i stawów, bólem głowy, opóźnioną reakcją na bodźce zewnętrzne itp. Jest to typowy objaw przekładania się zmęczenia psychicznego na fizyczne.

Zobacz też:Jak najlepiej przygotować sie do podróży? Poradnik

Prowadząc samochód kierowca nie powinien się zbytnio rozpraszać, a więc jego udział w rozmowach z pasażerami powinien być ograniczony do tematów łatwych, nie budzących kontrowersji czy sporów. Nie jest wskazane komentowanie i dopuszczenie do komentowania zachowania innych kierowców i wydarzeń na drodze. Pasażerowie powinni powstrzymać się od udzielania rad i wskazówek kierowcy – tylko on odpowiada za bezpieczeństwo i za ewentualne skutki zdarzeń, których przyczyna może leżeć w zastosowaniu się do pouczeń ze strony pasażerów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Nowa benzyna E10 od 1 stycznia 2024 r. na stacjach. Co gdy silnik nie jest dostosowany do nowego PB 95?

    1 stycznia 2024 r. na polskich stacjach pojawi się nowa benzyna E10. Zastąpi oferowane dotychczas PB 95 E5. A to oznacza jedno. Właściciele starszych samochodów powinni sprawdzić, czy ich samochód jest dostosowany do nowego paliwa.

    Czy można przerobić samochód spalinowy na elektryczny?

    Przerobienie samochodu na napęd elektryczny staje się nośnym hasłem. Nośnym, ale czy realnym? Istnieje taka możliwość. Konwersje pojazdów spalinowych na elektryczne są jak najbardziej wykonalne. Takimi właśnie przeróbkami zajmuje się nawet polska firma.

    Zmiany w Park & Ride Warszawa. Ładowanie elektryków będzie płatne. Zniknie Karta Eko

    Podczas parkowania w ramach Park & Ride Warszawa kierowcy samochodów elektrycznych stracą możliwość bezpłatnego ładowania pojazdu i zniknie wydawana im Karta Eko. A to nie koniec zmian. Kiedy zaczną obowiązywać?

    Jak się produkuje dywaniki samochodowe?

    Dywaniki samochodowe to część wyposażenia aut, na którą kierowcy zwracają coraz większą uwagę. Rzadko jednak zastanawiamy się nad tym, jak dywaniki zostały wyprodukowane. Okazuje się, że to wcale nie taki łatwy proces...

    REKLAMA

    Ekologia transportu drogowego. Ekologiczna flota może oznaczać wydajną flotę

    Dekarbonizacja transportu to temat, który ma coraz większe znaczenie dla osób związanych z branżą TSL. Tu powstaje jednak kluczowe pytanie. Czy transport drogowy może być ekologiczny?

    Czy można jeździć rowerem zimą? Co na to przepisy drogowe?

    Pytanie o to, czy można jeździć rowerem zimą, jest o tyle zasadnicze, że warunki pogodowe stają się coraz trudniejsze. Jaką odpowiedź przynoszą przepisy? I jakie kierującym grożą mandaty?

    Kradzież tablicy rejestracyjnej stała się przestępstwem. Zmiana od 1 października 2023 r.

    1 października 2023 r. w życie weszła cześć nowelizacji Kodeksu karnego. Ta sprawiła, że kradzież tablicy rejestracyjnej stała się przestępstwem. Przestała być wykroczeniem. Jaką karę oznacza ten czyn? I kto właściwie może ją dostać?

    Unia Europejska chce zakazać importu uszkodzonych aut używanych. Biznes wart miliony się skończy?

    Unia Europejska chce zakazać importu uszkodzonych aut używanych? Zdaje się, że przy okazji nowego rozporządzenia Komisja Europejska postanowiła unormować tę kwestię. Zapisy brzmią groźnie. Branża importowa może być zaniepokojona. Kiedy przepisy mogłyby wejść w życie?

    REKLAMA

    Strefy czystego transportu w Polsce startują w 2024 r. Co musisz o nich wiedzieć?

    W 2024 r. w Polsce mogą pojawić się pierwsze strefy czystego transportu. Tylko czy kierowcy wiedzą, jakie zasady wjazdu i ruchu w nich obowiązują? Przypomnijmy zatem wszystkie z nich. Zebraliśmy w jednym punkcie najważniejsze informacje.

    Podatek od samochodu w 2026 r. Kilka tysięcy zł rocznej opłaty jest realne?

    Podatek od samochodu w 2026 r. został zapisany w KPO. Ma dotyczyć wszystkich aut spalinowych i będzie opłacany corocznie. Jaką stawkę będą musieli płacić kierowcy? Czy nowa opłata jest pewnikiem?

    REKLAMA