REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak jeździć autostradami, drogami ekspresowymi itp?

Jakubowski Ryszard
Jazda autostradą i drogą ekspresową teoretycznie należy do najłatwiejszych zadań, jakie oczekują na kierowcę. Fot. Lexus
Jazda autostradą i drogą ekspresową teoretycznie należy do najłatwiejszych zadań, jakie oczekują na kierowcę. Fot. Lexus

REKLAMA

REKLAMA

Jazda autostradą i drogą ekspresową teoretycznie należy do najłatwiejszych zadań, jakie oczekują na kierowcę. Zwykle kojarzy się z bezmyślnym naciskaniem na pedał gazu i patrzeniem w lusterka, czy nie dogania patrol policji.

Jazda takimi drogami wymaga jednak nie tylko wzmożonej uwagi, z powodu osiąganych na nich prędkości. Trzeba również uważać na zachowanie innych kierowców, a nawet – współpracować z nimi w pokonywaniu długich dystansów. Dopiero wówczas jazda stanie się przyjemnością, pozwalającą na szybkie i bezpieczne pokonanie zaplanowanej trasy bez postojów i odpoczynków.

REKLAMA

Na autostradach w krajach rozwiniętych obowiązują pewne niepisane zasady. Jedna z nich mówi o tym, aby pojazdy jadące wolniej, nawet gdy jadą z maksymalną dopuszczalną prędkością, korzystały na jezdniach o dwóch pasach wyłącznie z prawego pasa. Na polskich drogach pas ten często ma głębokie koleiny, a więc należy nauczyć się jazdy w takich warunkach, bez uporczywego trzymania się lewej krawędzi jezdni.

Zobacz również: Jak przygotować się do dalekiej podróży?

REKLAMA

Prawy pas trzeba czasem opuścić. Zwykle robi się to w miejscach, gdzie do autostrady dochodzi boczna droga. Wyjeżdżające z niej pojazdy będą chciały płynnie włączyć się do ruchu i zjechanie na lewy pas przez tych, co już są szczęśliwymi użytkownikami owej drogi, umożliwi im to w sposób łatwy i bezpieczny. Potem należy powrócić na swój pas, aby kontynuować jazdę.

Łatwym manewrem na drogach o szybkim ruchu jest wyprzedzanie. Wystarczy zjechać na lewy pas i po przekonaniu się, że przed wyprzedzanym nie ma żadnych przeszkód, które musiałby ominąć, można śmiało przystąpić do wyprzedzania. Trzeba jednak, przynajmniej kątem oka obserwować jego tylne światła, a zwłaszcza kierunkowskazy. Dzięki temu uda się uniknąć niebezpieczeństwa, gdyby pojazd wyprzedzany z jakiegoś powodu musiał szybko zmienić pas, np. gdyby przed niego wbiegło duże zwierzę.

Zobacz również: Jak pokonywać zakręty na bardzo krętej drodze?

Przekleństwem dla kierowców jadących drogami ekspresowymi i podobnymi trasami szybkiego ruchu są skrzyżowania, na których obowiązuje zwykle znaczne ograniczenie prędkości. Niestety, jest to smutna konieczność do czasu, kiedy zostaną pobudowane wiadukty i rozjazdy. Na skrzyżowaniach tych dochodzi bardzo często do poważnych wypadków, ponieważ zniecierpliwieni kierowcy, jadący drogą podporządkowaną, po dłuższym oczekiwaniu próbują wymuszać pierwszeństwo, by w ten sposób pokonać skrzyżowanie. Po to są ograniczenia prędkości, stojące nawet kilkaset metrów przed takimi skrzyżowaniami, aby umożliwić im w miarę bezpieczne przedostanie się na drugą stronę arterii.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak się produkuje dywaniki samochodowe?

    Dywaniki samochodowe to część wyposażenia aut, na którą kierowcy zwracają coraz większą uwagę. Rzadko jednak zastanawiamy się nad tym, jak dywaniki zostały wyprodukowane. Okazuje się, że to wcale nie taki łatwy proces...

    Ekologia transportu drogowego. Ekologiczna flota może oznaczać wydają flotę

    Dekarbonizacja transportu to temat, który ma coraz większe znaczenie dla osób związanych z branżą TSL. Tu powstaje jednak kluczowe pytanie. Czy transport drogowy może być ekologiczny?

    Czy można jeździć rowerem zimą? Co na to przepisy drogowe?

    Pytanie o to, czy można jeździć rowerem zimą, jest o tyle zasadnicze, że warunki pogodowe stają się coraz trudniejsze. Jaką odpowiedź przynoszą przepisy? I jakie kierującym grożą mandaty?

    Kradzież tablicy rejestracyjnej stała się przestępstwem. Zmiana od 1 października 2023 r.

    1 października 2023 r. w życie weszła cześć nowelizacji Kodeksu karnego. Ta sprawiła, że kradzież tablicy rejestracyjnej stała się przestępstwem. Przestała być wykroczeniem. Jaką karę oznacza ten czyn? I kto właściwie może ją dostać?

    REKLAMA

    Unia Europejska chce zakazać importu uszkodzonych aut używanych. Biznes wart miliony się skończy?

    Unia Europejska chce zakazać importu uszkodzonych aut używanych? Zdaje się, że przy okazji nowego rozporządzenia Komisja Europejska postanowiła unormować tę kwestię. Zapisy brzmią groźnie. Branża importowa może być zaniepokojona. Kiedy przepisy mogłyby wejść w życie?

    Strefy czystego transportu w Polsce startują w 2024 r. Co musisz o nich wiedzieć?

    W 2024 r. w Polsce mogą pojawić się pierwsze strefy czystego transportu. Tylko czy kierowcy wiedzą, jakie zasady wjazdu i ruchu w nich obowiązują? Przypomnijmy zatem wszystkie z nich. Zebraliśmy w jednym punkcie najważniejsze informacje.

    Podatek od samochodu w 2026 r. Kilka tysięcy zł rocznej opłaty jest realne?

    Podatek od samochodu w 2026 r. został zapisany w KPO. Ma dotyczyć wszystkich aut spalinowych i będzie opłacany corocznie. Jaką stawkę będą musieli płacić kierowcy? Czy nowa opłata jest pewnikiem?

    Na stacjach ceny paliw już niższe, a będzie jeszcze taniej!

    Wreszcie obniżki cen paliw na stacjach. To pierwsze od połowy października, a analitycy przewidują, że to jeszcze nie koniec. Na przełomie listopada i grudnia maja spaść ceny wszystkich paliw.

    REKLAMA

    Nowa lista obowiązkowego wyposażenia pojazdu w 2024 r. Standardem stanie się 5 systemów

    Już w roku 2024 także w Polsce pojawi się nowa lista obowiązkowego wyposażenia pojazdu. Narzuca ją Unia Europejska. Czy nowe wyposażenie podwyższy ceny aut z salonu? I co z używanymi pojazdami?

    Włamał się do salonu samochodowego, ukradł trzy auta, laptopy, sejf, ekspres do kawy, telewizor

    Na duże łowy wybrał się 26-latek z Łodzi. Z salonu samochodowego ukradł m.in. trzy auta, komputer, gotówkę i telewizor. Policjantom udało się zatrzymać sprawcę, teraz grozi mu do 10 lat więzienia. 

    REKLAMA