REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak obronić się przed przemocą na drodze?

Zuzanna Gawor-Kotkowska
Korki, nieprzewidziane sytuacje, zmęczenie i irytacja często prowadzą do przemocy.
Korki, nieprzewidziane sytuacje, zmęczenie i irytacja często prowadzą do przemocy.

REKLAMA

REKLAMA

Korki, nieprzewidziane sytuacje, zmęczenie i irytacja często prowadzą do przemocy. Oto kilka porad, jak poradzić sobie w sytuacji, kiedy zostaniemy zaatakowani przez innego kierowcę.

Przede wszystkim musimy zachować spokój. Jeśli inny kierowca podjedzie do nas, opuści szybę i zacznie przeklinać, nie zwracajmy na niego uwagi, nie utrzymujmy kontaktu wzrokowego i w żadnym wypadku nie odpowiadajmy na jego zaczepkę. Reagując, możemy sytuację tylko zaognić. Nawet spokojne tłumaczenie "jak krowie na miedzy" z czego wynikło nieporozumienie nie daje efektu.

REKLAMA

Ucieczka

Jeśli mamy taką możliwość, najlepiej po prostu uciec zagniewanemu kierowcy. Powinniśmy zrobić to tak, aby nie okazać mu strachu i podenerwowania, bo mógłby zacząć nas śledzić. Ignorujmy go, próbując znaleźć się jak najdalej od jego samochodu. Jeśli będzie nas śledził, najlepiej jedźmy w kierunku najbliższego komisariatu Policji.

Zobacz również: Jak zachować się wobec słabszych użytkowników dróg i poboczy?

Dyskusja

Nie próbujmy dyskutować z agresywnym kierowcą, ponieważ to nie przyniesie żadnego skutku. Jeśli jest zdenerwowany jakakolwiek rozmowa nie ma sensu i może być katalizatorem dla dalszej przemocy. Unikajmy, więc konfrontacji.

Policja

Gdy spodziewamy się ataku innego kierowcy, najlepiej będzie zawiadomić Policję i jeśli będziemy mieli możliwość, poinformować napastnika o tym fakcie. Warto też uzmysłowić mu, że przemoc jest przestępstwem ściganym z urzędu i niezależnie od naszej woli, agresywna osoba może mieć poważne problemy z prawem, jeśli zdecyduje się nas skrzywdzić. Taka informacja powinna skutecznie uspokoić emocje. Jeśli nie możemy poinformować kierowcy o tym, dobrze byłoby, gdyby zobaczył, że rozmawiamy przez telefon. Szybko powinien się domyślić, że właśnie wzywamy Policję z powodu jego zachowania i nie kontynuować go.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Jakie części, narzędzia i akcesoria warto mieć w trasie?

Tłum

REKLAMA

Postarajmy się znaleźć miejsce, w którym będzie dużo ludzi. Świadkowie mogą skutecznie spłoszyć agresywnego kierowcę. Jeśli jednak napastnik próbuje nas atakować, będziemy na pewno liczyć na pomoc. Pamiętajmy wtedy o rozproszeniu odpowiedzialności, która działa w tłumie. Zjawisko to polega na tym, że nikt z gapiów nie podejdzie nam pomóc licząc na to, że ktoś inny to zrobi. W takim wypadku należy poprosić o pomoc konkretną osobę z tłumu (wskazując ją np. po ubraniu), a na pewno ją uzyskamy.

Pamiętajmy, że najlepszym sposobem na przemoc na drodze jest jej nie prowokowanie. Starajmy się, więc prowadzić nasze auto tak, aby nie utrudniać ruchu innym kierowcom, bądźmy grzeczni i uczynni, a przede wszystkim przestrzegajmy przepisów drogowych. W ten sposób być może nigdy nie będziemy musieli się bronić.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA