REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak uniknąć zderzenia z nieoświetloną furmanką?

Jakubowski Ryszard
Wozy konne to prawdziwa zmora polskich dróg. fot. Newspress
Wozy konne to prawdziwa zmora polskich dróg. fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Wozy konne to prawdziwa zmora polskich dróg. Nocą są najczęściej całkowicie niewidoczne: nie mają widocznego dla innych użytkowników drogi oświetlenia, ale najczęściej także nie są wyposażana nawet w światła odblaskowe.

Nie ma w pełni skutecznego sposobu na uniknięcie zderzenia z nieoświetloną furmanką. Jeżeli gdzieś w promieniu kilku kilometrów znajduje się wieś, to prawie na pewno na drodze pojawi się nieoświetlona furmanka! Dlatego należy skupić uwagę na szosie i jej otoczeniu, prowadzić pojazd uważnie, a także zmniejszyć prędkość, gdy coś wzbudzi podejrzenia. Jeżeli coś wyda się podejrzane, trzeba koniecznie zwolnić nawet do 50 – 60 km/h i spróbować rozszyfrować, czy jest to furmanka, może jakaś porzucona beztrosko maszyna rolnicza, a może tylko cień przydrożnego krzewu.

REKLAMA

Zobacz również: Pleśń w samochodzie, jak sobie z nią poradzić?

REKLAMA

Nie mając pewności, że zauważona rzecz nie stanowi żadnego zagrożenia, trzeba przygotować się na awaryjne hamowanie. W miarę możliwości należy taki podejrzany sprzęt ominąć szerokim łukiem. Jeśli jest to furmanka, która wyjeżdża z bocznej drogi, warto zmienić pas ruchu, żeby być jak najdalej od niej.

Jadąc w pobliżu pojazdów zaprzęgowych nie wolno pod żadnym pozorem używać klaksonu! Można nim przestraszyć konia, a wówczas zwierzę może wpaść w szał i stanie się nieprzewidywalne.

Czasem można dostatecznie wcześnie dostrzec nieoświetloną furmankę, nadjeżdżającą z przeciwka. Umiejętność ta może być przydatna np.: podczas wyprzedzania innego pojazdu, lub omijania przeszkody. Wiadomo, że oczy większości zwierząt świecą światłem odbitym. Po zauważeniu dwóch niewielkich punktów świetlnych tuż obok siebie, około półtora metra nad powierzchnią jezdni, minimalnie poruszające się miarowo w górę i w dół, i wahadłowo na boki, jest niemal pewne, że należą do konia, ciągnącego furmankę. Nie zawsze widać świecące oczy konia – nogą być przysłonięte przez grzywę. Dlatego należy być bardzo podejrzliwym kierowcą, bo podejrzliwość jest polisą na zdrowie i długie życie.

Zobacz również: Wymiana filtra paliwa w Renault Clio 1.5 dci – jak zrobić to samemu?

Są jeszcze dwie skuteczne recepty, pozwalająca przewidzieć niemal ze stuprocentową pewnością pojawienie się na szosie nieoświetlonych furmanek. Jeżeli w sąsiednim mieście jest targ, ciągną na niego sznury furmanek, traktorów często z nieoświetlonymi przyczepami i rozklekotanych samochodów, wiozących plony. Soboty, niedziele i inne święta są dniami odwiedzin i zjazdów rodzinnych. Z braku samochodów rolnicy jeżdżą w odwiedziny furmankami, a potem, zwykle już po zmroku, wracają do domów. Bardzo często zmęczeni zasypiają, wierząc że koń zna drogę do domu. Nie pamiętają jednak, że nawet najmądrzejszy koń nie zapali lamp, wskazujących położenie wozu na drodze.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy można przerobić samochód spalinowy na elektryczny?

    Przerobienie samochodu na napęd elektryczny staje się nośnym hasłem. Nośnym, ale czy realnym? Istnieje taka możliwość. Konwersje pojazdów spalinowych na elektryczne są jak najbardziej wykonalne. Takimi właśnie przeróbkami zajmuje się nawet polska firma.

    Zmiany w Park & Ride Warszawa. Ładowanie elektryków będzie płatne. Zniknie Karta Eko

    Podczas parkowania w ramach Park & Ride Warszawa kierowcy samochodów elektrycznych stracą możliwość bezpłatnego ładowania pojazdu i zniknie wydawana im Karta Eko. A to nie koniec zmian. Kiedy zaczną obowiązywać?

    Jak się produkuje dywaniki samochodowe?

    Dywaniki samochodowe to część wyposażenia aut, na którą kierowcy zwracają coraz większą uwagę. Rzadko jednak zastanawiamy się nad tym, jak dywaniki zostały wyprodukowane. Okazuje się, że to wcale nie taki łatwy proces...

    Ekologia transportu drogowego. Ekologiczna flota może oznaczać wydajną flotę

    Dekarbonizacja transportu to temat, który ma coraz większe znaczenie dla osób związanych z branżą TSL. Tu powstaje jednak kluczowe pytanie. Czy transport drogowy może być ekologiczny?

    REKLAMA

    Czy można jeździć rowerem zimą? Co na to przepisy drogowe?

    Pytanie o to, czy można jeździć rowerem zimą, jest o tyle zasadnicze, że warunki pogodowe stają się coraz trudniejsze. Jaką odpowiedź przynoszą przepisy? I jakie kierującym grożą mandaty?

    Kradzież tablicy rejestracyjnej stała się przestępstwem. Zmiana od 1 października 2023 r.

    1 października 2023 r. w życie weszła cześć nowelizacji Kodeksu karnego. Ta sprawiła, że kradzież tablicy rejestracyjnej stała się przestępstwem. Przestała być wykroczeniem. Jaką karę oznacza ten czyn? I kto właściwie może ją dostać?

    Unia Europejska chce zakazać importu uszkodzonych aut używanych. Biznes wart miliony się skończy?

    Unia Europejska chce zakazać importu uszkodzonych aut używanych? Zdaje się, że przy okazji nowego rozporządzenia Komisja Europejska postanowiła unormować tę kwestię. Zapisy brzmią groźnie. Branża importowa może być zaniepokojona. Kiedy przepisy mogłyby wejść w życie?

    Strefy czystego transportu w Polsce startują w 2024 r. Co musisz o nich wiedzieć?

    W 2024 r. w Polsce mogą pojawić się pierwsze strefy czystego transportu. Tylko czy kierowcy wiedzą, jakie zasady wjazdu i ruchu w nich obowiązują? Przypomnijmy zatem wszystkie z nich. Zebraliśmy w jednym punkcie najważniejsze informacje.

    REKLAMA

    Podatek od samochodu w 2026 r. Kilka tysięcy zł rocznej opłaty jest realne?

    Podatek od samochodu w 2026 r. został zapisany w KPO. Ma dotyczyć wszystkich aut spalinowych i będzie opłacany corocznie. Jaką stawkę będą musieli płacić kierowcy? Czy nowa opłata jest pewnikiem?

    Na stacjach ceny paliw już niższe, a będzie jeszcze taniej!

    Wreszcie obniżki cen paliw na stacjach. To pierwsze od połowy października, a analitycy przewidują, że to jeszcze nie koniec. Na przełomie listopada i grudnia maja spaść ceny wszystkich paliw.

    REKLAMA