REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co powinniśmy wiedzieć o zawieszeniu?

Zuzanna Gawor-Kotkowska
fot. Toyota
fot. Toyota

REKLAMA

REKLAMA

Układ zawieszenia jest jednym z najbardziej obciążonych w każdym aucie. Warto wiedzieć z jakich elementów się składa i jak działa.

Elementy prowadzące i sprężyste

REKLAMA

Układ zawieszenia składa się z elementów prowadzących, czyli wahaczy lub drążków prowadzących. Ustalają one pozycję koła, umożliwiając ruch jedynie w płaszczyźnie pionowej. Kolejna część konstrukcji to elementy sprężyste: sprężyny śrubowe, resory piórowe, lub (najnowocześniejsze z nich) poduszki powietrzne i układy hydropneumatyczne. To one utrzymują w naszym aucie wysokość prześwitu. Podczas najeżdżania na wybój uginają się, by karoseria poruszała się w jak najmniejszym stopniu.

Zobacz również: Jak bezpiecznie wykonywać prace pod samochodem?

Kolejnym elementem, bez którego nasz samochód bujałby się jak dyliżans, są amortyzatory. Są one odpowiedzialne za tłumienie drgań. Mówiąc prościej, przeciwdziałają odbijaniu się koła od podłoża.

Charakterystyka zawieszenia

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sprężystość i siła tłumienia nazywana jest charakterystyką zawieszenia. Odpowiednio dobrana zapewnia komfort i bezpieczne prowadzenie auta.

Dodatkowym elementem sprężystym w zawieszeniu jest stabilizator przechyłów. Ta część ma kształt zagiętego na końcach pręta. Stabilizator połączony jest z każdą z piast koła danej osi pojazdu i działa jak sprężyna utrudniająca przechył. Dzięki niemu podczas pokonywania zakrętów auto nie przechyla się i możemy bezpiecznie pokonywać zakręty przy większej prędkości. Podobną rolę spełniają drążki reakcyjne, które są od stabilizatora krótsze i montowane wzdłużnie. Wszystkie elementy prowadzące zawieszenia połączone są za pomocą specjalnych przegubów i tulei stalowo gumowych. Utrzymują fabrycznie ustaloną geometrię zawieszenia, co umożliwia długotrwałą i niezawodną pracę.

Zawieszenie zależne i niezależne

Najprostszym konstrukcyjnie układem jest zawieszenie zależne, gdzie koła połączone są sztywną osią. W tego typu konstrukcji gdy jedno z kół natrafia na wybój, wpływa to również na drugie z nich, które czasem wręcz może oderwać się od podłoża. Powoduje to złe prowadzenie się auta na zakrętach, zwłaszcza na wybojach.
Bardziej skomplikowanym, ale też mającym wiele zalet, jest układ niezależny, gdzie każde z kół prowadzone jest osobno. We współczesnych samochodach spotyka się dwa podstawowe rodzaje zawieszenia niezależnego. Pierwszy jest prostszy i częściej spotykany układ McPhersona, drugi - bardziej skomplikowany i droższy, ale też oferujący doskonałe parametry trakcyjne, układ wielowahaczowy.

Inne ważne parametry zawieszenia

Oprócz stopnia sztywności i tłumienia, na jakość jazdy danym autem wpływa wysokość zawieszenia. Jest to związane z położeniem środka ciężkości bryły auta. Im niżej się on znajduje, tym szybciej i stabilniej możemy pokonywać zakręty. Ważny jest też rozstaw kół, a więc szerokość między kołami samochodu. Im większa, tym lepsza przyczepność na zakrętach. Bardzo ważna jest też odpowiednio dobrana geometria zawieszenia, gdyż wpływa ona na reakcje auta, poprawia stabilność podczas jazdy na wprost lub ułatwia manewrowanie w ciasnych zakrętach.

Zobacz również: Jak naprawiać otarcia podwozia?

Zawieszenie jest podstawą naszego bezpieczeństwa aktywnego na drodze. Warto więc wiedzieć, jak działa i jakie są cechy jego konstrukcji . Łatwiej będzie nam wtedy o niego dbać i regularnie kontrolować jego stan. Taka wiedza pomoże nam dostosować styl jazdy do możliwości samochodu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA