REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zachowywać się wobec słabszych użytkowników dróg i poboczy?

Jakubowski Ryszard
Nie wszyscy kierowcy pamiętają o tym, że drogi służą także innym użytkownikom. fot. Newspress
Nie wszyscy kierowcy pamiętają o tym, że drogi służą także innym użytkownikom. fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Nie wszyscy kierowcy pamiętają o tym, że drogi służą także innym użytkownikom. Można na nich spotkać także rowerzystów, maszyny rolnicze, a nawet wozy konne i pieszych.

Jak powinni wobec nich wszystkich zachować się kierowcy? Przede wszystkim tak, aby im i przy okazji sobie nie wyrządzić jakiejkolwiek krzywdy.

REKLAMA

1. Pojazdy jednośladowe i ich użytkownicy

– Rowerzyści w ciągu dnia są w miarę dobrze widoczni, gorzej jest po zmroku, kiedy używają energooszczędne lampki diodowe zamiast normalnych świateł. Niewielu z nich stosuje odblaskowe naklejki i opaski, które często są za darmo rozdawane na różnych festynach ze stoisk, dedykowanych bezpieczeństwu na drogach.
– Motorowerzyści są słabo widoczni w ciągu dnia, o wiele lepiej po zmroku. Ich pojazdy nie są duże, światła często nikną w silnym blasku słonecznym.
– Motocykliści. Ci dzielą się na dwie kategorie: miłośników rozpadających się ze starości wehikułów rodem z minionej epoki, oraz prawdziwych fanów dwóch kółek z silnikami dużej mocy. Pierwsi stanowią zagrożenie z uwagi na stan techniczny ich pojazdów, a często także na stan ich trzeźwości. Drudzy przemieszczają się niezwykle szybko. Na tyle szybo, że trudno ich dostrzec bez nieustannego równoczesnego patrzenia w lusterka wsteczne, na boki i przed siebie.

Zobacz również: Jak ocenić stopień zużycia elementów korbowodu i wału korbowego silnika?

Pojazdy jednośladowe należy wyprzedać będąc w jak największej odległości od nich. Przepisy mówią, że nie może to być mniej niż 1 m, w praktyce lepiej aby to było co najmniej 2 razy tyle. Jadąc wsłuchiwać się w odgłosy drogi. Motocykl wcześniej można usłyszeć, niż zobaczyć. Często spoglądać w lusterka, gdyż taki pojazd pokonuje 100 metrów często w ciągu niecałych dwóch sekund. Trzeba o tym pamiętać!

2. Maszyny rolnicze i wozy konne

Są prawdziwymi zawalidrogami. Maszyny rolnicze, z wyjątkiem ciągników, mają zwykle takie gabaryty, że zajmują więcej, niż jeden pas ruchu. Ich wyprzedzenie lub ominięcie jest więc bardzo trudne. Bardzo często są niewidoczne po zmroku – ich światła pozycyjne albo nie istnieją, albo są potłuczone, zaś szkła odblaskowe bywają zabrudzone błotem i kurzem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Jak zachować się podczas kolizji?

Prawdziwą zmorą naszych szos są nieoświetlone furmanki. Polska jest jedynym chyba krajem w cywilizowanej części Europy, gdzie sfrustrowani rolnicy od zakończenia drugiej wojny światowej do dziś jeżdżą nocami po szosach, a nawet po drogach szybkiego ruchu i autostradach nieoświetlonymi furmankami.

3. Piesi

Piesi poruszają się po drogach samotnie lub w większych albo mniejszych grupach, Niektóre grupy są zorganizowane i te mniej więcej stosują się do obowiązujących przepisów. Inne nie i mogą to być zarówno spokojni spacerowicze i turyści, jak też biesiadnicy, powracający na łono rodziny. Na wszelki wypadek trzeba przyjąć, że każdy pieszy może wykonać niespodziewany krok wprost pod koła nadjeżdżającego pojazdu. Trzeba zachowywać się wobec nich podobnie, jak wobec rowerzystów i motorowerzystów. Wieczorem rzadko kiedy piesi są widoczni, ponieważ często zakładają ciemne ubrania, nie używają ani latarek, ani materiałów odblaskowych.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

REKLAMA

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

REKLAMA

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

Chińskie samochody podbijają rynki – teraz także polski, Czy decyduje tylko cena

Chińskie auta nie bez powodu są znacznie tańsze od europejskich. Oczywiście chodzi tutaj przede wszystkim o zdobycie rynku, a najlepszym argumentem do tego jest przystępna cena. Dla nabywcy zresztą przyczyny są najmniej ważne, liczy się dobra cena.

REKLAMA