REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zbadać, czy dana prędkość jest bezpieczna?

Jakubowski Ryszard
Jednymi z najistotniejszych czynników, decydujących o bezpiecznej jeździe, są warunki pogodowe na danym obszarze, pora dnia oraz jakość i stan nawierzchni drogi, po której porusza się samochód. Fot. Porsche
Jednymi z najistotniejszych czynników, decydujących o bezpiecznej jeździe, są warunki pogodowe na danym obszarze, pora dnia oraz jakość i stan nawierzchni drogi, po której porusza się samochód. Fot. Porsche

REKLAMA

REKLAMA

„Prędkość bezpieczna” to określenie bardzo nieprecyzyjne. Bez względu na to, z jaką prędkością pojazd się porusza, ruch ten może stwarzać zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu.

Umownie można przyjąć, że o prędkości bezpiecznej można mówić tylko i wyłącznie wtedy, kiedy kierujący pojazdem w pełni nad nim panuje, a więc jest w stanie wykonać odpowiedni manewr we właściwym momencie i w odpowiedni sposób, aby zapobiec niepożądanemu zdarzeniu.

REKLAMA

Zobacz również: Jak precyzyjnie cofać?

Najsłabszym elementem, wśród odpowiedzialnych za bezpieczną jazdę jest człowiek, siedzący za kierownicą. Tak więc głównie od niego, od jego predyspozycji psycho-fizycznych oraz od umiejętności zależy, jaka prędkość jest jeszcze bezpieczna, a jaka już nie.

Następnym istotnym czynnikiem, wpływającym na graniczną prędkość, przy której staje się ona niebezpieczna, jest stan techniczny samochodu, a zwłaszcza stan i jakość jego opon, stan zawieszenia i układu kierowniczego, jakość i stan amortyzatorów, jakość hamulców itd.

Zobacz również: Jak jeździć z uszkodzonym prędkościomierzem?

Jednymi z najistotniejszych czynników, decydujących o bezpiecznej jeździe, są warunki pogodowe na danym obszarze, pora dnia oraz jakość i stan nawierzchni drogi, po której porusza się samochód.

Na ocenę, czy dana prędkość jest bezpieczna, czy nie, ma wpływ tak wiele różnorodnych czynników, że bez ryzyka można powiedzieć, iż taka ocena może jedynie być bardzo przybliżona.

W jednym z poradników dla kierowców można znaleźć takie zdanie: „Jeżeli myślisz, że widoczny przed tobą zakręt pokonasz bezpiecznie z prędkością 80 km/godz. to tylko tak myślisz.” Oznacza to, że kierowca powinien prowadzić samochód zawsze znacznie poniżej swoich realnych możliwości, z uwzględnieniem wszystkich wyżej wymienionych czynników oraz własnego samopoczucia. Powinien uwzględnić także możliwość popełniania błędów przez innych uczestników ruchu drogowego, zakładając że wielu z nich, np. wśród przechodniów, nie zna ani przepisów kodeksu drogowego, ani nie orientuje się w możliwościach samochodu i jego kierowcy, który może stanowić dla nich realne zagrożenie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Miesiącami szukano sprawcy dziurawienia opon. Odkrycie, kto za tym stoi było zaskakujące

    We włoskim miasteczku od kilku miesięcy szukano sprawcy dziurawienia opon w samochodach. Odkrycia dokonano dzięki nagraniom z kamer monitoringu. Okazało się, że był to pies. Jak to się stało, że zniszczył tyle samochodów?

    Nowy Opel Corsa Hybrid. MHEV pojedzie nawet kilometr na samym prądzie

    Opel Corsa po liftingu po raz pierwszy w historii modelu otrzymał lekką hybrydę. MHEV w niemieckim hatchbacku może mieć 100 lub 136 koni mocy. A to nie koniec dobrych informacji na temat tego auta.

    Opony całoroczne a zimowe. Które są lepsze?

    Opony na zimę to opony zimowe? Dziś to już nie jest takie oczywiste. Zwłaszcza że na rynku pojawił się szereg opon całorocznych. Czy wielosezonówka może stanowić realną alternatywę?

    Mandat za jazdę nieodśnieżonym samochodem w 2023 r. Kara może być liczona w tysiącach

    Jazda nieodśnieżonym samochodem stanowi wykroczenie. A w 2023 r. na kierowców czeka wyjątkowo surowa kara. Bo gdy policjanci zaczną podliczać kolejne składowe wykroczenia, uzbiera się kilka tysięcy złotych. Ładna sumka!

    REKLAMA

    Płatność za paliwo samochodem, czyli aplikacja Skody Pay to Fuel

    Płatność za paliwo samochodem to nowy pomysł Skody. Kierowca po zatankowaniu pojazdu może uruchomić aplikację Pay to Fuel, wsiąść do auta i po prostu odjechać. Płatność dokona się automatycznie i w pełni zdalnie. Jak działa ten system? I jakie są jego wymagania?

    Ukrainiec ukarany za brak prawa jazdy. Choć prawo jazdy miał...

    Ukrainiec został ukarany przez polski sąd za brak prawa jazdy. Dokument wydany w Ukrainie posiadał, ale ten stracił ważność. To jednak mogło nie mieć znaczenia w świetle ustawy przedłużającej jego ważność w Polsce. Tego sąd jednak nie sprawdził. RPO wystąpił z kasacją.

    Nowa benzyna E10 od 1 stycznia 2024 r. na stacjach. Co gdy silnik nie jest dostosowany do nowego PB 95?

    1 stycznia 2024 r. na polskich stacjach pojawi się nowa benzyna E10. Zastąpi oferowane dotychczas PB 95 E5. A to oznacza jedno. Właściciele starszych samochodów powinni sprawdzić, czy ich samochód jest dostosowany do nowego paliwa.

    Czy można przerobić samochód spalinowy na elektryczny?

    Przerobienie samochodu na napęd elektryczny staje się nośnym hasłem. Nośnym, ale czy realnym? Istnieje taka możliwość. Konwersje pojazdów spalinowych na elektryczne są jak najbardziej wykonalne. Takimi właśnie przeróbkami zajmuje się nawet polska firma.

    REKLAMA

    Zmiany w Park & Ride Warszawa. Ładowanie elektryków będzie płatne. Zniknie Karta Eko

    Podczas parkowania w ramach Park & Ride Warszawa kierowcy samochodów elektrycznych stracą możliwość bezpłatnego ładowania pojazdu i zniknie wydawana im Karta Eko. A to nie koniec zmian. Kiedy zaczną obowiązywać?

    Jak się produkuje dywaniki samochodowe?

    Dywaniki samochodowe to część wyposażenia aut, na którą kierowcy zwracają coraz większą uwagę. Rzadko jednak zastanawiamy się nad tym, jak dywaniki zostały wyprodukowane. Okazuje się, że to wcale nie taki łatwy proces...

    REKLAMA