REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Złodzieje samochodów: jakie są ich ulubione sposoby?

Jakubowski Ryszard
Złodzieje mają wypracowane i opanowane do perfekcji różne techniki okradania podróżujących kierowców. Fot. newspress
Złodzieje mają wypracowane i opanowane do perfekcji różne techniki okradania podróżujących kierowców. Fot. newspress

REKLAMA

REKLAMA

Złodzieje mają wypracowane i opanowane do perfekcji różne techniki okradania podróżujących kierowców. Oto opis kilku sytuacji, które są najczęściej przez nich wykorzystywane.

1. Usypianie na parkingu

Decydując się na nocleg na odludnym parkingu, gdzie stoi zaledwie kilka osobowych aut, narażamy się na atak złodziei. Te auta mogą służyć im za środek transportu. Złodzieje wpuszczają do auta ze śpiącymi pasażerami przez otwory wentylacyjne i uchylone okna silny gaz usypiający, po czym spokojnie otwierają drzwi i bagażnik i nie niepokojeni odjeżdżają ze sporym łupem.

REKLAMA

2. Fałszywy policjant

Na przydrożnych parkingach pojawiają się „kontrole”, w których bierze udział dwóch lub trzech osobników. Zwykle podjeżdżają oni elegancko wyglądającym samochodem, nie budzącym podejrzeń. Najczęściej tylko jeden z nich jest ubrany w mundur policjanta, celnika lub inspektora transportu samochodowego. Reszta ma cywilne, dobrze wyglądające ubrania. Mundurowy żąda grzecznie okazania dokumentów, po czym oświadcza, że samochód musi zostać zrewidowany, ponieważ przy użyciu podobnego dokonano przestępstwa, np. napadu na bank w sąsiednim mieście. Rewidują, czyli okradają go ubrani po cywilnemu „funkcjonariusze”, a mundurowy zaprasza kierowcę i pasażerów w pobliże „radiowozu”, gdzie długo spisuje ich dane.

Zobacz też: Jak obronić się przed przemocą na drodze?

3. Przebita opona

Złodzieje, jadąc za upatrzonym samochodem z samotnym kierowcą, czekają aż się zatrzyma, np. na stacji paliw, po czym kiedy kierowca się oddali, przebijają oponę lub luzują wentyl, ale tak, aby powietrze zeszło z niej po kilkunastu minutach. Gdy taki pojazd się zatrzyma i jego kierowca zajmie się wymianą koła, ogłuszają go, i albo okradają ze wszystkiego, co znajdą w aucie, albo samodzielnie kończą wymianę koła i odjeżdżają, pozostawiając nieprzytomną ofiarę w rowie.

4. Stłuczka

Po spowodowaniu niewielkiej stłuczki z upatrzonym samochodem złodzieje spokojnie zapraszają jego kierowcę do siebie, częstują go np. herbatą ze środkiem odurzającym lub terroryzują bronią. Następnie zabierają mu dokumenty i odjeżdżają, pozostawiając go bez pieniędzy i telefonu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Jak zabezpieczyć się przed złodziejem w korku?

5. Pożar

Złodzieje jadąc swoim samochodem dopędzają upatrzony pojazd i okrzykami oraz gestami informują jadących nim, że dzieje się coś złego pod nim. Zwykle krzyczą, ze coś się pod spodem pali. Kiedy kierowca zatrzyma się, żeby sprawdzić, co się dzieje, biją go lub ogłuszają, siłą wyciągają z samochodu pasażerów i uciekają ich pojazdem.

Zobacz również: Jakie są uprawnienia funkcjonariuszy Policji?

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

REKLAMA

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

REKLAMA

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

Chińskie samochody podbijają rynki – teraz także polski, Czy decyduje tylko cena

Chińskie auta nie bez powodu są znacznie tańsze od europejskich. Oczywiście chodzi tutaj przede wszystkim o zdobycie rynku, a najlepszym argumentem do tego jest przystępna cena. Dla nabywcy zresztą przyczyny są najmniej ważne, liczy się dobra cena.

REKLAMA