REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak uchronić auto przed kradzieżą?

Subskrybuj nas na Youtube
alarm w pojeździe / fot. Fotolia
alarm w pojeździe / fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wszyscy obawiamy się kradzieży naszego samochodu, zwłaszcza, gdy nie jest ubezpieczony. Oto kilka sposobów jak zwiększyć bezpieczeństwo naszego samochodu.

Głównym zabezpieczeniem jest alarm samochodowy. Wielu właścicieli nie uaktywnia swoich alarmów ze względu na to, że włączają się zbyt często bez powodu, do tego zazwyczaj w nocy, budząc sąsiadów. Nierzadko złodziej właśnie na to czeka. Zdarza się, że celowo uruchomi alarm kilka razy w nocy np. bujając samochodem, aby właściciel go wyłączył. Dobrym sposobem jest alarm z pager’em, który dyskretnie poinformuje nas, że coś niedobrego dzieje się z pojazdem.
Jeśli decydujemy się na autoalarm, montaż powierzmy sprawdzonym fachowcom. Oni będą wiedzieli, jak ukryć kable zasilające go i inne elementy, których zniszczenie wyłączyłoby alarm. Z pewnością nie należy chwalić się rodzajem posiadanego alarmu poprzez naklejenie ostrzeżeń na szybach. To znacznie ułatwi złodziejowi rozbrojenie zabezpieczenia.

REKLAMA

Zobacz też: Co to jest bezpieczeństwo bierne i aktywne?

Torebka na fotelu

Nie należy kusić złodzieja pozostawiając w samochodzie wartościowe przedmioty. Często koszt wybitej szyby przewyższy wartość np. radia samochodowego lub urządzenia GPS. Nie chowajmy też takich rzeczy do schowka w samochodzie, gdyż złodziej może nas obserwować i odkryć nasze przyzwyczajenia.
Każdy samochód wyposażony jest w mechanizm blokujący kierownicę. Gdy wyjmiemy kluczyk ze stacyjki, spróbujmy odkręcić ją w jedną lub drugą stronę do czasu, aż poczujemy, że jest ona zablokowana. Złodziej musiałby ukraść nam kluczyki, aby szybko zwolnić blokadę. W przeciwnym razie może nie zdecydować się w ogóle na odjechanie naszym pojazdem, bo odblokowanie zajmie mu zbyt dużo czasu (jest to jednak możliwe).

Zobacz również: Jak wyprzedzać nocą?

Okazja czyni złodzieja

REKLAMA

Nigdy nie zostawiajmy kluczyków w samochodzie na stacji benzynowej. Wielu kierowców sądzi, że monitoring zapewnia pełne bezpieczeństwo, jednak tak nie jest. To, czego dowiemy się z przemysłowej kamery na stacji benzynowej, to że ktoś odjechał naszym atutem, co jednak już wiemy. Dowiemy się też, że miał kaptur i nie można go rozpoznać.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zatłoczony parking też jest okazją, w szczególności wtedy, gdy złodziej wie, że długo nas nie będzie. Kino, teatr, imprezy masowe to miejsca, w których wybór samochodów do kradzieży jest wielki. Może się zdarzyć, że złodziej upodoba sobie właśnie nasz pojazd.

Zobacz również: Jakie są zaawansowane systemy bezpieczeństwa?

Możemy zamontować w naszym samochodzie serię innych zabezpieczeń, takich jak nadajnik GPS, który pozwoli nasze auto odnaleźć lub choćby dodatkową blokadę kierownicy i skrzyni biegów. Możemy też codziennie wyjmować akumulator z pojazdu, aby utrudnić złodziejowi zadanie. Pamiętajmy jednak, że osoba, która chce odebrać nam auto to przestępca. Jeśli będzie mu zależało na naszym samochodzie zrobi wszystko, aby go ukraść. My jedynie możemy zniechęcać,straszyć i na wszelkie, możliwe sposoby utrudnić mu realizowanie zamiarów.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
R.Kubica: Le Mans to wyścig, który powinien zostać zakazany. Ludzie nie śpią przez dwa dni próbując się zdrzemnąć na krzesełku. Jak spalić 12 tys. kalorii w jedną noc

Robert Kubica uważa, że zwycięstwo w 24-godzinnym wyścigu Le Mans było jego celem odkąd wystąpił w nim pierwszy raz w 2021 r. "Dało mi to mnóstwo pozytywnych emocji, mimo że był to jeden z trudniejszych momentów w mojej karierze" - powiedział podczas briefingu w Warszawie. Podkreślił wyczerpujący charakter tego wyścigu, a brak snu był jednym z poważniejszych wyzwań.

Rząd otwiera drogi dla pojazdów autonomicznych [projekt przyjęty przez Radę Ministrów]

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy umożliwiający testowanie pojazdów autonomicznych na polskich drogach. Nowe regulacje mają wesprzeć innowacje i rozwój branży motoryzacyjnej, dostosowując przepisy do wyzwań współczesnego transportu.

Zmiana zasad rejestracji pojazdów w 2026 r. Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym - projekt deregulacyjny

W dniu 17 czerwca 2025 r. opublikowany został projekt ustawy, która ma znowelizować Prawo o ruchu drogowym. Nowelizacja ta ma zrealizować m.in. postulaty deregulacyjne zespołu SprawdzaMy kierowanego przez Rafała Brzoskę - w szczególności w zakresie rejestracji pojazdów. Zmiany mają wejść w życie w większości po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, a więc z pewnością już w 2026 roku.

Sektor logistyczny pokazuje w I połowie 2025 r., że radzi sobie z globalnymi zakłóceniami (wojna handlowa USA-Chiny). Koszty wymiany handlowej będą jednak rosły

Widmo historycznego spadku wolumenu przeładunków i wzrost kosztów transportu to dwa dominujące efekty w logistyce, które wywołała wojna handlowa na linii Chiny-USA. Pomimo obniżenia globalnych prognoz dla PKB i handlu, operatorzy logistyczni wciąż radzą sobie zaskakująco dobrze, choć wśród europejskich ekspertów zarządzających łańcuchami dostaw panuje zgodność co do tego, że koszty wymiany handlowej będą rosły. Jednocześnie 70% z nich twierdzi, że na kolejne zakłócenia i nieoczekiwane zwroty akcji będzie w stanie odpowiedzieć w ciągu maksymalnie 3 dni.

REKLAMA

Większa elastyczność w wypowiadaniu umów OC [Projekt nowelizacji trafił do konsultacji]

Do uzgodnień, konsultacji publicznych i opiniowania trafił projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Chodzi o zmiany w OC.

KGP: 112 716 interwencji, 470 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 112 716 interwencji. Byli wzywani do 470 wypadków drogowych.

OC dla rowerzystów – konieczność czy ograniczanie wolności? Polacy podzieleni

Czy rowerzyści powinni mieć obowiązkowe OC? Wraz ze wzrostem liczby jednośladów na drogach, temat ten wraca jak bumerang i dzieli opinię publiczną. Najnowsze badanie Rankomat.pl pokazuje, że Polacy są niemal równo podzieleni – nie brakuje zarówno zwolenników bezpieczeństwa, jak i obrońców niezależności.

Masz radio w samochodzie? Możesz spodziewać się kontroli

Właściciele samochodów – zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy – powinni pamiętać o opłatach za używanie odbiorników radiofonicznych. Chodzi o konieczność opłacania abonamentu RTV za radioodbiornik zamontowany w pojeździe. Jaka jest opłata abonamentowa w 2025 r.? Kto jest zwolniony?

REKLAMA

KGP: 116 725 interwencji, 519 wypadków drogowych, 32 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 116 725 interwencji. Byli wzywani do 519 wypadków drogowych.

Rozwiązanie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) [PROJEKT]

W środę, 4 czerwca 2025 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu pojawił się projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Chodzi o zmiany dotyczące rozwiązania umowy OC.

REKLAMA