Jak uchronić auto przed kradzieżą?
REKLAMA
REKLAMA
Głównym zabezpieczeniem jest alarm samochodowy. Wielu właścicieli nie uaktywnia swoich alarmów ze względu na to, że włączają się zbyt często bez powodu, do tego zazwyczaj w nocy, budząc sąsiadów. Nierzadko złodziej właśnie na to czeka. Zdarza się, że celowo uruchomi alarm kilka razy w nocy np. bujając samochodem, aby właściciel go wyłączył. Dobrym sposobem jest alarm z pager’em, który dyskretnie poinformuje nas, że coś niedobrego dzieje się z pojazdem.
Jeśli decydujemy się na autoalarm, montaż powierzmy sprawdzonym fachowcom. Oni będą wiedzieli, jak ukryć kable zasilające go i inne elementy, których zniszczenie wyłączyłoby alarm. Z pewnością nie należy chwalić się rodzajem posiadanego alarmu poprzez naklejenie ostrzeżeń na szybach. To znacznie ułatwi złodziejowi rozbrojenie zabezpieczenia.
REKLAMA
Zobacz też: Co to jest bezpieczeństwo bierne i aktywne?
Torebka na fotelu
Nie należy kusić złodzieja pozostawiając w samochodzie wartościowe przedmioty. Często koszt wybitej szyby przewyższy wartość np. radia samochodowego lub urządzenia GPS. Nie chowajmy też takich rzeczy do schowka w samochodzie, gdyż złodziej może nas obserwować i odkryć nasze przyzwyczajenia.
Każdy samochód wyposażony jest w mechanizm blokujący kierownicę. Gdy wyjmiemy kluczyk ze stacyjki, spróbujmy odkręcić ją w jedną lub drugą stronę do czasu, aż poczujemy, że jest ona zablokowana. Złodziej musiałby ukraść nam kluczyki, aby szybko zwolnić blokadę. W przeciwnym razie może nie zdecydować się w ogóle na odjechanie naszym pojazdem, bo odblokowanie zajmie mu zbyt dużo czasu (jest to jednak możliwe).
Zobacz również: Jak wyprzedzać nocą?
Okazja czyni złodzieja
REKLAMA
Nigdy nie zostawiajmy kluczyków w samochodzie na stacji benzynowej. Wielu kierowców sądzi, że monitoring zapewnia pełne bezpieczeństwo, jednak tak nie jest. To, czego dowiemy się z przemysłowej kamery na stacji benzynowej, to że ktoś odjechał naszym atutem, co jednak już wiemy. Dowiemy się też, że miał kaptur i nie można go rozpoznać.
Zatłoczony parking też jest okazją, w szczególności wtedy, gdy złodziej wie, że długo nas nie będzie. Kino, teatr, imprezy masowe to miejsca, w których wybór samochodów do kradzieży jest wielki. Może się zdarzyć, że złodziej upodoba sobie właśnie nasz pojazd.
Zobacz również: Jakie są zaawansowane systemy bezpieczeństwa?
Możemy zamontować w naszym samochodzie serię innych zabezpieczeń, takich jak nadajnik GPS, który pozwoli nasze auto odnaleźć lub choćby dodatkową blokadę kierownicy i skrzyni biegów. Możemy też codziennie wyjmować akumulator z pojazdu, aby utrudnić złodziejowi zadanie. Pamiętajmy jednak, że osoba, która chce odebrać nam auto to przestępca. Jeśli będzie mu zależało na naszym samochodzie zrobi wszystko, aby go ukraść. My jedynie możemy zniechęcać,straszyć i na wszelkie, możliwe sposoby utrudnić mu realizowanie zamiarów.
REKLAMA
REKLAMA