REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co to jest bezpieczeństwo bierne i aktywne?

fot. Newspress
fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Wszystko, co pomaga nam uniknąć wypadku to elementy bezpieczeństwa aktywnego. Kiedy nam się ta sztuka nie uda, do akcji wkraczają elementy bezpieczeństwa biernego.

Jazda samochodem to często zbiór chaotycznych sytuacji i wypadków. Jako kierowcy jesteśmy nieustannie bombardowani informacjami i musimy błyskawicznie na nie reagować. Aby nasza podróż była bezpieczna, reakcje te muszą być możliwie szybkie i zdecydowane. Reakcja to jedno, a kontrola nad sytuacją - drugie. W kontroli nad zamierzonym torem jazdy pomagają nam elementy odpowiedzialne za bezpieczeństwo aktywne.

REKLAMA

Zobacz również: Jakie są zaawansowane systemy bezpieczeństwa?

Zalicza się do nich odpowiednia charakterystyka zawieszenia auta, stan ogumienia i amortyzatorów sprawiające, że auto jest stabilne podczas jazdy, a także oświetlenie pojazdu aby zauważać przeszkody odpowiednio wcześniej. Dobra dynamika samochodu pozwoli na pewne i szybkie wyprzedzanie bez nadmiernego ryzyka, a stan i sprawność hamulców zadba aby szybko zatrzymać auto. Dopełnieniem układu są systemy wspomagające kierowcę takie jak ABS, ESP, ASR. W razie konieczności system ABS skróci naszą drogę hamowania.

Kiedy nasze umiejętności zawiodą - bezpieczeństwo bierne

Zobacz też: Co zrobić w razie kolizji?

W sytuacji, kiedy niemożliwe jest uniknięcie wypadku, do gry wkraczają elementy systemu bezpieczeństwa biernego. Energię zderzenia pochłoną kontrolowane strefy zgniotu. Przed najpoważniejszymi obrażeniami ochroni nas wzmocniona kabina, poduszki, kurtyny powietrzne i pirotechniczne napinacze pasów bezpieczeństwa wraz z zagłówkami. Dopełnieniem będzie łamana kolumna kierownicza i chowające się podczas zderzenia pedały. Jeśli zostaniemy uderzeni z boku lub tyłu, ochronią nas systemy SIPS (side impact protection system). Wszystkie te systemy mają minimalizować ryzyko powstania poważnych obrażeń. Ich sposób działania jest efektem wieloletnich badań naukowych i testów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na co zwrócić uwagę

Przy wyborze auta, należy nie tylko kierować się emocjami i estetyką, ale też chłodną kalkulacją. Mając świadomość, że sytuacja na drodze może nas przerosnąć i nie pomoże refleks ani dobre hamulce, to konstrukcja auta będzie ratowała nasze życie bez naszego świadomego udziału. Warto więc sprawdzić, jakie wyniki uzyskało dane auto w testach europejskiej komisji ds. bezpieczeństwa EURO NCAP.

Zobacz też: Jak bezpiecznie odbyć podróż samochodem?

Testy zderzeniowe wykonywane cyklicznie przez ekspertów z tej organizacji pokazują wszelkie aspekty dotyczące poziomu bezpieczeństwa biernego aut. Każdemu pojazdowi przyznawane są tzw. gwiazdki. Poziom 5 gwiazdek gwarantuje, że auto zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa. Podczas dokonywania wyboru warto zwracać uwagę na wyposażenie i wyniki testów bezpieczeństwa. Zakup odpowiedniego i bezpiecznego auta będzie inwestycją, która w momencie wypadku może okazać się interesem naszego życia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA