REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co to jest bezpieczeństwo bierne i aktywne?

fot. Newspress
fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Wszystko, co pomaga nam uniknąć wypadku to elementy bezpieczeństwa aktywnego. Kiedy nam się ta sztuka nie uda, do akcji wkraczają elementy bezpieczeństwa biernego.

Jazda samochodem to często zbiór chaotycznych sytuacji i wypadków. Jako kierowcy jesteśmy nieustannie bombardowani informacjami i musimy błyskawicznie na nie reagować. Aby nasza podróż była bezpieczna, reakcje te muszą być możliwie szybkie i zdecydowane. Reakcja to jedno, a kontrola nad sytuacją - drugie. W kontroli nad zamierzonym torem jazdy pomagają nam elementy odpowiedzialne za bezpieczeństwo aktywne.

REKLAMA

Zobacz również: Jakie są zaawansowane systemy bezpieczeństwa?

Zalicza się do nich odpowiednia charakterystyka zawieszenia auta, stan ogumienia i amortyzatorów sprawiające, że auto jest stabilne podczas jazdy, a także oświetlenie pojazdu aby zauważać przeszkody odpowiednio wcześniej. Dobra dynamika samochodu pozwoli na pewne i szybkie wyprzedzanie bez nadmiernego ryzyka, a stan i sprawność hamulców zadba aby szybko zatrzymać auto. Dopełnieniem układu są systemy wspomagające kierowcę takie jak ABS, ESP, ASR. W razie konieczności system ABS skróci naszą drogę hamowania.

Kiedy nasze umiejętności zawiodą - bezpieczeństwo bierne

Zobacz też: Co zrobić w razie kolizji?

W sytuacji, kiedy niemożliwe jest uniknięcie wypadku, do gry wkraczają elementy systemu bezpieczeństwa biernego. Energię zderzenia pochłoną kontrolowane strefy zgniotu. Przed najpoważniejszymi obrażeniami ochroni nas wzmocniona kabina, poduszki, kurtyny powietrzne i pirotechniczne napinacze pasów bezpieczeństwa wraz z zagłówkami. Dopełnieniem będzie łamana kolumna kierownicza i chowające się podczas zderzenia pedały. Jeśli zostaniemy uderzeni z boku lub tyłu, ochronią nas systemy SIPS (side impact protection system). Wszystkie te systemy mają minimalizować ryzyko powstania poważnych obrażeń. Ich sposób działania jest efektem wieloletnich badań naukowych i testów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na co zwrócić uwagę

Przy wyborze auta, należy nie tylko kierować się emocjami i estetyką, ale też chłodną kalkulacją. Mając świadomość, że sytuacja na drodze może nas przerosnąć i nie pomoże refleks ani dobre hamulce, to konstrukcja auta będzie ratowała nasze życie bez naszego świadomego udziału. Warto więc sprawdzić, jakie wyniki uzyskało dane auto w testach europejskiej komisji ds. bezpieczeństwa EURO NCAP.

Zobacz też: Jak bezpiecznie odbyć podróż samochodem?

Testy zderzeniowe wykonywane cyklicznie przez ekspertów z tej organizacji pokazują wszelkie aspekty dotyczące poziomu bezpieczeństwa biernego aut. Każdemu pojazdowi przyznawane są tzw. gwiazdki. Poziom 5 gwiazdek gwarantuje, że auto zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa. Podczas dokonywania wyboru warto zwracać uwagę na wyposażenie i wyniki testów bezpieczeństwa. Zakup odpowiedniego i bezpiecznego auta będzie inwestycją, która w momencie wypadku może okazać się interesem naszego życia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Strefy Czystego Transportu w Polsce: połowa Polaków ich chce, a połowa nie, dlaczego

Zaledwie 14% Polaków słyszało o Strefach Czystego Transportu, wie na czym one polegają i gdzie zostały wprowadzone. Za to połowa, choć niewiele o nich wie, ich nie chce. Jak się sprawy więc dalej potoczą, poza Warszawą?

KGP: 93 584 interwencji, 326 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 584 interwencji. Byli wzywani do 326 wypadków drogowych.

Miała ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie, wjechała samochodem w dom

Pijana 36-latka wjechała reanult megane w ogrodzenie, a następnie w budynek. Właścicielka posesji, przebywająca w domu doznała obrażeń. Kierującej grozi do trzech lat więzienia.

Jak zaoszczędzić na transporcie? Oto najbardziej ekonomiczne opcje

Wydatki na transport to często całkiem spora część domowego budżetu. Paliwo, ubezpieczenie pojazdu, koszty eksploatacji, parking stanowią duże obciążenie finansowe. Jak zoptymalizować wydatki w zakresie podróżowania? Czy nowoczesne środki transportu są dobrą opcją na oszczędności? 

REKLAMA

KGP: 100 139 interwencji, 377 wypadków drogowych, 36 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 139 interwencji.

Nowe płatne drogi i autostrady od 1 listopada 2024 r. ciosem dla branży transportowej? Eksperci są zgodni

Nowe płatne drogi i autostrady od 1 listopada 2024 r. ciosem dla branży transportowej? Eksperci są zgodni. Od najbliższego piątku zacznie obowiązywać nowa, rozszerzona sieć płatnych dróg. Obejmie ona zarówno drogi ekspresowe jak i autostrady.

Nie zmieniłeś opon? Możesz dostać 3000 zł grzywny

W związku z pogarszającymi się warunkami atmosferycznymi i wynikającymi z tego – coraz gorszymi warunkami na drogach – listopad to najlepszy czas na wymianę opon i sprawdzenie ich stanu technicznego. Czy w Polsce wymiana opon na zimowe jest obowiązkowa i w jakich sytuacjach – w związku z brakiem zmiany ogumienia samochodu – kierowca może zostać ukarany grzywną? 

Policja zatrzymała pędzące auto, które prowadził 15-latek

15-latek prowadził samochód bez uprawnień, przekroczył prędkość i wiózł pasażerów bez pasów bezpieczeństwa. Odpowie przed sądem rodzinnym. 

REKLAMA

Kiedy najlepiej zmienić opony na zimowe? Czy warto kupić całoroczne?

Kiedy najlepiej zmienić opony na zimowe? Lepiej założyć je o tydzień za wcześnie niż o tydzień za późno. Nie warto czekać na pierwsze przymrozki. 

Pijany przewoził autem troje dzieci

Kierowca zatrzymany do kontroli miał prawie promil alkoholu w organizmie. W samochodzie przewoził trójkę dzieci. 

REKLAMA