REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co to jest bezpieczeństwo bierne i aktywne?

fot. Newspress
fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Wszystko, co pomaga nam uniknąć wypadku to elementy bezpieczeństwa aktywnego. Kiedy nam się ta sztuka nie uda, do akcji wkraczają elementy bezpieczeństwa biernego.

Jazda samochodem to często zbiór chaotycznych sytuacji i wypadków. Jako kierowcy jesteśmy nieustannie bombardowani informacjami i musimy błyskawicznie na nie reagować. Aby nasza podróż była bezpieczna, reakcje te muszą być możliwie szybkie i zdecydowane. Reakcja to jedno, a kontrola nad sytuacją - drugie. W kontroli nad zamierzonym torem jazdy pomagają nam elementy odpowiedzialne za bezpieczeństwo aktywne.

REKLAMA

Zobacz również: Jakie są zaawansowane systemy bezpieczeństwa?

Zalicza się do nich odpowiednia charakterystyka zawieszenia auta, stan ogumienia i amortyzatorów sprawiające, że auto jest stabilne podczas jazdy, a także oświetlenie pojazdu aby zauważać przeszkody odpowiednio wcześniej. Dobra dynamika samochodu pozwoli na pewne i szybkie wyprzedzanie bez nadmiernego ryzyka, a stan i sprawność hamulców zadba aby szybko zatrzymać auto. Dopełnieniem układu są systemy wspomagające kierowcę takie jak ABS, ESP, ASR. W razie konieczności system ABS skróci naszą drogę hamowania.

Kiedy nasze umiejętności zawiodą - bezpieczeństwo bierne

Zobacz też: Co zrobić w razie kolizji?

W sytuacji, kiedy niemożliwe jest uniknięcie wypadku, do gry wkraczają elementy systemu bezpieczeństwa biernego. Energię zderzenia pochłoną kontrolowane strefy zgniotu. Przed najpoważniejszymi obrażeniami ochroni nas wzmocniona kabina, poduszki, kurtyny powietrzne i pirotechniczne napinacze pasów bezpieczeństwa wraz z zagłówkami. Dopełnieniem będzie łamana kolumna kierownicza i chowające się podczas zderzenia pedały. Jeśli zostaniemy uderzeni z boku lub tyłu, ochronią nas systemy SIPS (side impact protection system). Wszystkie te systemy mają minimalizować ryzyko powstania poważnych obrażeń. Ich sposób działania jest efektem wieloletnich badań naukowych i testów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na co zwrócić uwagę

Przy wyborze auta, należy nie tylko kierować się emocjami i estetyką, ale też chłodną kalkulacją. Mając świadomość, że sytuacja na drodze może nas przerosnąć i nie pomoże refleks ani dobre hamulce, to konstrukcja auta będzie ratowała nasze życie bez naszego świadomego udziału. Warto więc sprawdzić, jakie wyniki uzyskało dane auto w testach europejskiej komisji ds. bezpieczeństwa EURO NCAP.

Zobacz też: Jak bezpiecznie odbyć podróż samochodem?

Testy zderzeniowe wykonywane cyklicznie przez ekspertów z tej organizacji pokazują wszelkie aspekty dotyczące poziomu bezpieczeństwa biernego aut. Każdemu pojazdowi przyznawane są tzw. gwiazdki. Poziom 5 gwiazdek gwarantuje, że auto zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa. Podczas dokonywania wyboru warto zwracać uwagę na wyposażenie i wyniki testów bezpieczeństwa. Zakup odpowiedniego i bezpiecznego auta będzie inwestycją, która w momencie wypadku może okazać się interesem naszego życia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

REKLAMA

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA