Czy wiesz po co jest i jak działa ABS?
REKLAMA
REKLAMA
ABS, czyli Anti Block Braking System (lub Antiblockiersystem) to element układu hamulcowego. Zasada jego działania jest prosta: w każdym kole znajdują się specjalne czujniki, które wykrywają nagłe zatrzymanie się kół podczas hamowania. Dane przesyłane są do komputera, który za pomocą specjalnego siłownika naciska na pedał hamulca.
REKLAMA
Zobacz też: Jak hamować z ABS?
Po co jest ABS? ABS służy zachowaniu kontroli nad autem w czasie hamowania. Auto nie wyposażone w ABS narażone jest na zablokowanie się kół podczas ostrego hamowania. Kierowca traci wtedy możliwość wpływania na tor jazdy samochodu.
Zobacz też: Jak działa ABS?
Jak używać ABS? Pierwszą zasadą przy awaryjnym hamowaniu w aucie z ABSem jest, aby pedał hamulca wcisnąć jak najmocniej i nie odpuszczać aż do minięcia niebezpieczeństwa lub zatrzymania się samochodu. Silny nacisk na pedał jest bardzo ważny, gdyś ABS, odblokowując koła, będzie sam naciskał na pedał z drugiej strony.Wbrew popularnemu twierdzeniu, ABS wcale nie zmniejsza drogi hamowania. Nieznacznie ją wydłuża, pozwalając jednak zachować kontrolę nad torem jazdy samochodu, dzięki czemu mamy możliwość wyminięcia przeszkody.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA