REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak przygotować się do dalekiej podróży?

Zuzanna Gawor-Kotkowska
Fot. newspress
Fot. newspress

REKLAMA

REKLAMA

Gdy wybieramy się w długą podroż, warto zapewnić sobie maksimum komfortu i bezpieczeństwa, przygotowując odpowiednio auto. Podpowiadamy jak to zrobić.

Kontrola płynów

REKLAMA

Płyny są niezbędnym elementem niemal każdego układu samochodu. Upewnijmy się więc, że ich poziom jest prawidłowy. Koniecznie sprawdźmy poziom oleju silnikowego, płynu hamulcowego i chłodniczego. Warto tez skontrolować stan płynu wspomagania kierownicy, jeśli nasz samochód jest wyposażony w taki układ oraz płynu do spryskiwacza. Jeśli któryś z poziomów jest nieprawidłowy, należy uzupełnić go danym płynem.

Opony

Przed wyjazdem w daleką podróż powinniśmy skontrolować stan bieżnika opon. Najłatwiej sprawdzić to wkładając w niego zapałkę i zaznaczając ołówkiem miejsce, w którym bieżnik się kończy. Minimalna jego wysokość dopuszczalna przy ruchu na drogach publicznych to 3 milimetry. Warto tez sprawdzić ciśnienie w oponach i uregulować je, jeśli zajdzie taka potrzeba. 

Zobacz również: O czym należy pamiętać wyjeżdżając za granicę?

Oświetlenie

Z pewnością należy sprawdzić stan oświetlenia naszego pojazdu. Aby to zrobić, będziemy musieli skorzystać z pomocy drugiej osoby. Skontrolujmy światła przednie (pozycyjne, mijania i drogowe), przednie i tylne kierunkowskazy, tylne światła pozycyjne i stopu. Warto też sprawdzić, czy światło przeciwmgłowe działa. Może ono być nam potrzebne nie tylko we mgle, ale również podczas rzęsistego deszczu lub gęstych opadów śniegu.

Wycieraczki

Gdy podczas długiej trasy, w obcym miejscu spotka nas ulewny deszcz, z pewnością niesprawne wycieraczki przysporzą nam kłopotu. Warto więc sprawdzić, czy działają poprawnie i czy wciąż dobrze zbierają wodę i zanieczyszczenia z przedniej szyby.

Akumulator

Koniecznie sprawdźmy stan płynów w akumulatorze oraz jego bieguny i klemy przewodów. Jeśli w akumulatorze brakuje płynu, należy go uzupełnić. Gdyby klemy były skorodowane, warto oczyścić je drucianą szczotką. Gdyby nasz akumulator zawiódł nas w miejscu oddalonym wiele kilometrów od domu, kiedy w dodatku nie mamy możliwości aby szybko kupić nowy, mogłoby to stanowić bardzo poważny problem, gdyż samochód byłby unieruchomiony.

Zobacz również: Jak dbać o akumulator w samochodzie?

Co ze sobą zabrać?

Warto wyposażyć się w zestaw map lub nawigację GPS, które zapewnią nam komfortowe podróżowanie w obcych miejscach. Telefon komórkowy również się przyda, dzięki niemu wezwiemy pomoc. Pamiętajmy, aby zabrać ze sobą zarówno ładowarkę tradycyjną, jak i samochodową. W ten sposób unikniemy problemu rozładowanego telefonu w krytycznej sytuacji.

Zobacz również: Jak wybrać nawigację samochodową?

Podręczny zestaw naprawczy

REKLAMA

Elementem takiego zestawu powinny być np. zapasowe bezpieczniki. Przepalony bezpiecznik może spowodować nie lada problem, gdyż któreś z urządzeń po prostu przestanie działać. Warto więc mieć co najmniej po jednym każdego rodzaju, aby nie zatrzymała nas błaha usterka.

Powinniśmy też mieć ze sobą zapasowy zestaw żarówek, kable rozruchowe (na wypadek, gdyby jednak akumulator zawiódł), latarkę i taśmę izolacyjną, która wbrew pozorom może rozwiązać niejeden samochodowy problem.

Daleka podróż samochodem może nas zmęczyć, znudzić i sfrustrować. Co prawda, w dobie laptopów, przenośnego internetu i telefonów komórkowych, zepsuty w obcym miejscu samochód wcale nie musi oznaczać katastrofy, jednak odpowiednie przygotowanie do drogi pomoże nam zapewnić sobie maksymalny komfort i bezpieczeństwo.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak się produkuje dywaniki samochodowe?

    Dywaniki samochodowe to część wyposażenia aut, na którą kierowcy zwracają coraz większą uwagę. Rzadko jednak zastanawiamy się nad tym, jak dywaniki zostały wyprodukowane. Okazuje się, że to wcale nie taki łatwy proces...

    Ekologia transportu drogowego. Ekologiczna flota może oznaczać wydają flotę

    Dekarbonizacja transportu to temat, który ma coraz większe znaczenie dla osób związanych z branżą TSL. Tu powstaje jednak kluczowe pytanie. Czy transport drogowy może być ekologiczny?

    Czy można jeździć rowerem zimą? Co na to przepisy drogowe?

    Pytanie o to, czy można jeździć rowerem zimą, jest o tyle zasadnicze, że warunki pogodowe stają się coraz trudniejsze. Jaką odpowiedź przynoszą przepisy? I jakie kierującym grożą mandaty?

    Kradzież tablicy rejestracyjnej stała się przestępstwem. Zmiana od 1 października 2023 r.

    1 października 2023 r. w życie weszła cześć nowelizacji Kodeksu karnego. Ta sprawiła, że kradzież tablicy rejestracyjnej stała się przestępstwem. Przestała być wykroczeniem. Jaką karę oznacza ten czyn? I kto właściwie może ją dostać?

    REKLAMA

    Unia Europejska chce zakazać importu uszkodzonych aut używanych. Biznes wart miliony się skończy?

    Unia Europejska chce zakazać importu uszkodzonych aut używanych? Zdaje się, że przy okazji nowego rozporządzenia Komisja Europejska postanowiła unormować tę kwestię. Zapisy brzmią groźnie. Branża importowa może być zaniepokojona. Kiedy przepisy mogłyby wejść w życie?

    Strefy czystego transportu w Polsce startują w 2024 r. Co musisz o nich wiedzieć?

    W 2024 r. w Polsce mogą pojawić się pierwsze strefy czystego transportu. Tylko czy kierowcy wiedzą, jakie zasady wjazdu i ruchu w nich obowiązują? Przypomnijmy zatem wszystkie z nich. Zebraliśmy w jednym punkcie najważniejsze informacje.

    Podatek od samochodu w 2026 r. Kilka tysięcy zł rocznej opłaty jest realne?

    Podatek od samochodu w 2026 r. został zapisany w KPO. Ma dotyczyć wszystkich aut spalinowych i będzie opłacany corocznie. Jaką stawkę będą musieli płacić kierowcy? Czy nowa opłata jest pewnikiem?

    Na stacjach ceny paliw już niższe, a będzie jeszcze taniej!

    Wreszcie obniżki cen paliw na stacjach. To pierwsze od połowy października, a analitycy przewidują, że to jeszcze nie koniec. Na przełomie listopada i grudnia maja spaść ceny wszystkich paliw.

    REKLAMA

    Nowa lista obowiązkowego wyposażenia pojazdu w 2024 r. Standardem stanie się 5 systemów

    Już w roku 2024 także w Polsce pojawi się nowa lista obowiązkowego wyposażenia pojazdu. Narzuca ją Unia Europejska. Czy nowe wyposażenie podwyższy ceny aut z salonu? I co z używanymi pojazdami?

    Włamał się do salonu samochodowego, ukradł trzy auta, laptopy, sejf, ekspres do kawy, telewizor

    Na duże łowy wybrał się 26-latek z Łodzi. Z salonu samochodowego ukradł m.in. trzy auta, komputer, gotówkę i telewizor. Policjantom udało się zatrzymać sprawcę, teraz grozi mu do 10 lat więzienia. 

    REKLAMA