REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak przygotować się do wycieczki do Bułgarii?

Kajetan Puszek
Fot. Hyundai
Fot. Hyundai

REKLAMA

REKLAMA

Wybierając się do Złotych Piasków czy też do Słonecznego Brzegu powinniśmy pamiętać o kilku ważnych wskazówkach, które ułatwią nam wypoczynek w kraju słynącym z urokliwych kurortów i taniej krajowej tequili.

Środki transportu

REKLAMA

Do Bułgarii możemy wybrać się samochodem, autokarem albo samolotem. Wybór uzależniony jest od naszych preferencji. Samolotem dotrzemy na miejsce najszybciej, ale nie poznamy kultur krajów bałkańskich oraz terenów skażonych widmem wojny i postkomunistycznym ustrojem. W zamian pokonamy długi dystans łączący Polskę z Bułgarią w ciągu kilku godzin. Ponadto bilet wykupiony w tanich liniach z dużym wyprzedzeniem będzie bardzo tani (koszt rzędu kilkuset złotych).

Decydując się na przejazd samochodem mamy do wyboru dwie trasy. Pierwsza z nich wiedzie przez Ukrainę i Rumunię – jest przeznaczona dla ludzi zainteresowanych wschodem oraz Bałkanami. Przejazd przez te kraje może być niebezpieczny, wiąże się z kontrolami paszportowymi, a czasami nawet z przekazywaniem korzyści majątkowych na rzecz celników. Druga trasa odbywa się bezproblemowo przez Kraje Unii Europejskiej – czyli przez Słowację i Węgry.

Zobacz również: Gdzie warto wybrać się samochodem w Europie?

REKLAMA

Nie musimy się tam zatrzymywać na przejściach granicznych i do tego możemy poczuć się trochę bezpieczniej, niż na drogach Rumunii. Dla żądnych wrażeń globtroterów, polecamy wycieczkę autostopem. Jeżeli podróżujemy w grupie 4-6 osobowej to najlepiej podzielić się wówczas na dwa zespoły po maksymalnie dwie osoby, ponieważ tylko wtedy możemy liczyć na podwiezienie ze strony użytkowników dróg. W krajach bałkańskich unikajmy przygodnych znajomości, ponieważ możemy stać się ofiarami kradzieży czy też innych przestępstw.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aby dostać się na terytorium Bułgarii wystarczy jedynie dowód osobisty albo paszport. W krajach bałkańskich, np. w Serbii często celnicy są skorumpowani, więc warto wziąć ze sobą kilka krajowych piw, aby przejechać bez problemów granicą serbską czy rumuńską. W Bułgarii honorowane jest polskie prawo jazdy. Od 2005 roku wprowadzone zostały winiety dla wszystkich rodzajów pojazdów. Winieta tygodniowa kosztuje w granicach 5 Euro, także nie jest to duży wydatek. Bułgaria to kraj o dużych dysproporcjach pod względem cenowym. Ceny w Złotych Piaskach są prawie dwukrotnie wyższe niż na przykład w Słonecznym Brzegu, który oddalony jest zaledwie o kilkanaście kilometrów od rozrywkowej stolicy Bułgarii.

Gest kiwnięcia głową, który w obyczajowości polskiej oznacza potwierdzenie czegoś, w Bułgarii ma odwrotne znaczenie. Należy mieć to na uwadze rozmawiając z obywatelami tego kraju.

Nocne życie kurortów położonych nad Morzem Czarnym daje możliwość kupna alkoholu po niższych cenach. Bułgaria produkuje dobrą krajową tequilę czy wódkę, której koszt waha się od 20 do 40 zł za litr. Pamiętajmy, iż kupno cytryn i soli – nieodłącznych elementów picia tequili – kosztuje niewiele taniej, niż butelka alkoholu.

Zobacz również: Ubezpieczenie assistance a wyjazd zagraniczny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

REKLAMA

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA