REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Podpowiadamy co warto wiedzieć przed wyjazdem – Grecja kontynentalna cz. I

Kajetan Puszek
fot. Mitsubishi
fot. Mitsubishi

REKLAMA

REKLAMA

Mimo, iż podróż samochodem do Grecji – kolebki europejskiej myśli i architektury może trwać nawet kilka dni to podczas niej będziemy mieli okazję pozwiedzać mniej znane bałkańskie kraje, które dla wielu ludzi pozostają jeszcze nieodkryte.

Praktyczne informacje

REKLAMA

Grecja to kraj o upalnym klimacie. Urzędy pocztowe są czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-14.00. W niektórych miastach otwarte są także w soboty. Widokówki i znaczki są sprzedawane w zwykłych kioskach i ich właściciele mają jednak prawo do 10-procentowej prowizji z ich sprzedaży. Jest to dosyć niespotykane prawo w Europie.

Skrzynki pocztowe wyróżniają się kolorem jaskrawo żółtym, ekspresowe natomiast są ciemnoczerwone. Napis „esoterikó” oznacza, że wrzuca się do skrzynki listy krajowe a do „eksoterikó” - zagraniczne.

W Grecji budki telefoniczne przystosowane są głównie do kart magnetycznych. Usytuowane są na rogach najruchliwszych ulic, więc nie ma problemu ze skorzystaniem z nich. Karty są sprzedawane po 100, 500 lub 1000 jednostek. Są do kupienia w kioskach czy też biurach OTE – czyli siedzibach greckiej komunikacji.

Zobacz również: Jak pozbyć się śladów po owadach?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najtańsza karta kosztuje w granicach 3 euro. Istnieje możliwość wykonania telefonu z tzw. „períptero”  - czyli kiosku, gdzie w telefonach zainstalowano liczniki. Jest to popularna forma usług w Grecji kontynentalnej oraz na wyspach.

REKLAMA

Istnieje również możliwość korzystania z automatów na monety: 5, 10, 20 i 50 centowe, które znajdują się w hotelach i restauracjach. Grecja leży we wschodnioeuropejskiej strefie czasowej, więc czas jest tam przesunięty o godzinę do przodu w stosunku do naszego krajowego.

Sklepy są otwierane między 8:30 a 9:30. Około południa z uwagi na gorący klimat rozpoczyna się sjesta – czyli kilkugodzinna przerwa w pracy. Po jej zakończeniu wszystkie sklepy i urzędy znów wznawiają swoją pracę.

Grecy nigdzie się nie spieszą i nie widać u nich tego pośpiechu, jaki odczuwalny jest w innych krajach Europy. Widać to szczególnie w mniejszych miastach i daleko na prowincji. Nie zdziwmy się jeśli będziemy czekać na otwarcie sklepu , który teoretycznie powinien już funkcjonować a jego właściciel nie pojawia się aby go otworzyć. Wówczas musimy wiedzieć, iż przedłużył sobie sjestę. 

Zobacz również: Wyjazd autem do Chorwacji

Inaczej wygląda sytuacja w rejonach o dużym obłożeniu turystów – tam godziny pracy urzędów i sklepów są bardziej zbliżone do zachodnioeuropejskich. Taka sama sytuacja odnosi się do zabytków i muzeów np. w Atenach.

REKLAMA

Instytucje rządowe są czynne od 8.00 do 14.00, lecz na załatwienie jakiejś sprawy często trzeba czekać kilka dni. Firmy usługowo-handlowe przeważnie pracują od 9-18. W sezonie letnim większość sklepów czynna jest w poniedziałki, środy oraz soboty w godzinach 9.00-14.30 oraz we wtorki, czwartki i piątki w godzinach 8.30-14.00 i 18.00-21.00.

W chłodniejszych miesiącach, kiedy temperatura jest nieco niższa godziny pracy zmieniają się i przerwy w pracy kończą się o 30-60 min wcześniej. Powoli część z firm podczas zimy przeobraża system na zachodnioeuropejski i pracuje bez przerw.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

REKLAMA

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

REKLAMA

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

Chińskie samochody podbijają rynki – teraz także polski, Czy decyduje tylko cena

Chińskie auta nie bez powodu są znacznie tańsze od europejskich. Oczywiście chodzi tutaj przede wszystkim o zdobycie rynku, a najlepszym argumentem do tego jest przystępna cena. Dla nabywcy zresztą przyczyny są najmniej ważne, liczy się dobra cena.

REKLAMA