REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Podpowiadamy co warto wiedzieć przed wyjazdem – Grecja kontynentalna cz. I

Kajetan Puszek
fot. Mitsubishi
fot. Mitsubishi

REKLAMA

REKLAMA

Mimo, iż podróż samochodem do Grecji – kolebki europejskiej myśli i architektury może trwać nawet kilka dni to podczas niej będziemy mieli okazję pozwiedzać mniej znane bałkańskie kraje, które dla wielu ludzi pozostają jeszcze nieodkryte.

Praktyczne informacje

REKLAMA

Grecja to kraj o upalnym klimacie. Urzędy pocztowe są czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-14.00. W niektórych miastach otwarte są także w soboty. Widokówki i znaczki są sprzedawane w zwykłych kioskach i ich właściciele mają jednak prawo do 10-procentowej prowizji z ich sprzedaży. Jest to dosyć niespotykane prawo w Europie.

Skrzynki pocztowe wyróżniają się kolorem jaskrawo żółtym, ekspresowe natomiast są ciemnoczerwone. Napis „esoterikó” oznacza, że wrzuca się do skrzynki listy krajowe a do „eksoterikó” - zagraniczne.

W Grecji budki telefoniczne przystosowane są głównie do kart magnetycznych. Usytuowane są na rogach najruchliwszych ulic, więc nie ma problemu ze skorzystaniem z nich. Karty są sprzedawane po 100, 500 lub 1000 jednostek. Są do kupienia w kioskach czy też biurach OTE – czyli siedzibach greckiej komunikacji.

Zobacz również: Jak pozbyć się śladów po owadach?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najtańsza karta kosztuje w granicach 3 euro. Istnieje możliwość wykonania telefonu z tzw. „períptero”  - czyli kiosku, gdzie w telefonach zainstalowano liczniki. Jest to popularna forma usług w Grecji kontynentalnej oraz na wyspach.

REKLAMA

Istnieje również możliwość korzystania z automatów na monety: 5, 10, 20 i 50 centowe, które znajdują się w hotelach i restauracjach. Grecja leży we wschodnioeuropejskiej strefie czasowej, więc czas jest tam przesunięty o godzinę do przodu w stosunku do naszego krajowego.

Sklepy są otwierane między 8:30 a 9:30. Około południa z uwagi na gorący klimat rozpoczyna się sjesta – czyli kilkugodzinna przerwa w pracy. Po jej zakończeniu wszystkie sklepy i urzędy znów wznawiają swoją pracę.

Grecy nigdzie się nie spieszą i nie widać u nich tego pośpiechu, jaki odczuwalny jest w innych krajach Europy. Widać to szczególnie w mniejszych miastach i daleko na prowincji. Nie zdziwmy się jeśli będziemy czekać na otwarcie sklepu , który teoretycznie powinien już funkcjonować a jego właściciel nie pojawia się aby go otworzyć. Wówczas musimy wiedzieć, iż przedłużył sobie sjestę. 

Zobacz również: Wyjazd autem do Chorwacji

Inaczej wygląda sytuacja w rejonach o dużym obłożeniu turystów – tam godziny pracy urzędów i sklepów są bardziej zbliżone do zachodnioeuropejskich. Taka sama sytuacja odnosi się do zabytków i muzeów np. w Atenach.

REKLAMA

Instytucje rządowe są czynne od 8.00 do 14.00, lecz na załatwienie jakiejś sprawy często trzeba czekać kilka dni. Firmy usługowo-handlowe przeważnie pracują od 9-18. W sezonie letnim większość sklepów czynna jest w poniedziałki, środy oraz soboty w godzinach 9.00-14.30 oraz we wtorki, czwartki i piątki w godzinach 8.30-14.00 i 18.00-21.00.

W chłodniejszych miesiącach, kiedy temperatura jest nieco niższa godziny pracy zmieniają się i przerwy w pracy kończą się o 30-60 min wcześniej. Powoli część z firm podczas zimy przeobraża system na zachodnioeuropejski i pracuje bez przerw.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senne koszmary polskich kierowców: kradzież samochodu lub awaria auta w drodze. A jaka jest rzeczywistość

Awaria na drodze i związane z nią holowanie, kradzież samochodu oraz zderzenie ze zwierzyną  – to największe obawy polskich kierowców. Są na tyle silne, że wielu zamieniają się w koszmary senne. Na szczęście na co dzień przykre zdarzenia związane z autem są zgoła inne.

Branża transportowa ma się coraz gorzej. Co może pomóc?

Kryzys gospodarczy staje się coraz bardziej widoczny. W pierwszych dziewięciu miesiącach 2024 roku liczba ogłoszonych upadłości wzrosła o 14% w porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym, podczas gdy liczba rozpoczętych postępowań restrukturyzacyjnych spadła o 6,9%. Jedna z branż, która ma najtrudniej to branża transportowa.

Czego najbardziej obawiają się kierowcy, a co rzeczywiście im się przytrafia?

Jakie są największe obawy Polaków w związku z samochodem? A co przytrafia się kierowcom najczęściej? Co dziesiąty kierowca nie boi się o swój samochód. Co piątego nic złego na drodze nie spotkało. 

W Warszawie możesz natknąć się na przewoźników bez prawa jazdy

"Przewozy 2024" to akcja policji i funkcjonariuszy Straży Granicznej. Mundurowi skontrolowali kierowców świadczących przewozy na aplikację. 

REKLAMA

Jechał ponad 180 km/h, bo odreagowywał stres, dostał słony mandat

25-latek jechał ponad 180 km/h bo odreagowywał stres. Stracił prawo jazdy, otrzymał mandat w wysokości 5 tys. zł oraz 15 punktów karnych.

89 stacji ładowania pojazdów elektrycznych już jest, w planach 60 nowych. Gdzie?

Kierowcy z Łodzi mają już 89 punktów, w których mogą naładować samochody elektryczne. Łódzki magistrat poinformował, że kolejnych 60 stacji jest w planach. 

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni. Widać to zwłaszcza w zatłoczonych miastach. Z badań wynika także, że kobiety bardziej skupiają się na kwestiach ekologicznych. 

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii, 0,2 promile w Polsce. Jazda pod wpływem powodem 6500 zgonów w UE

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii i Malcie, 0,2 promile w Polsce. Okazuje się, że jazda pod wpływem jest powodem 6500 zgonów w Unii Europejskiej. Państwa planują jednak obniżanie limitów. Gdzie jest całkowity zakaz prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu?

REKLAMA

Nowy samochód dla Polaka: nie elektryk i nie auto z tradycyjnym silnikiem – więc co

Najpierw decyzja Unii Europejskiej o rychłym zaprzestaniu rejestracji i produkcji aut z tradycyjnymi silnikami na benzynę i olej napędowy. Teraz wahanie, i nieoficjalne wiadomości, że z tak radykalnym krokiem trzeba zaczekać. Zamieszkanie na rynku motoryzacyjnym trwa i czy wpływa znacząco na decyzje zakupowe?

Stacje ładowania elektryków w Polsce co 3,3 km (średnio). Maksymalnie 76 km. Mapa zagęszczenia. Kierowcy elektryków czy spalinówek – kto ma lepiej?

Tylko 3,3 km dzieli średnio w Polsce najbliżej sąsiadujące ze sobą stacje ładowania aut elektrycznych – wynika z analizy Powerdot Data Center. Pomimo, że odległość ta jest zdumiewająco mała, to na mapie Polski wciąż jest kilka białych plam ze słabo rozwiniętą infrastrukturą. 

REKLAMA