REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Samochodem do „Złotych Piasków” - Bułgaria

Kajetan Puszek

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli nie zaliczasz się do ludzi, którym do szczęścia potrzebne jest wygodne siedzenie samolotu pierwszej klasy, to powinieneś zdobyć się na podróż własnym samochodem do Bułgarii.

Wybór trasy

REKLAMA

REKLAMA

W zależności, którą z tras wybierzesz, czeka cię 48-godzinna ekspedycja przez kilka europejskich krajów. Niekoniecznie musi to oznaczać mordęgę i dyskomfort. Decydując się na wyjazd samochodem do Bułgarii musimy wybrać najkorzystniejszą dla nas trasę. Pierwsza z nich prowadzi przez Słowację, Ukrainę i Rumunię. Przejazd przez Ukrainę może nastręczyć nam nieco problemów. Po pierwsze narażeni jesteśmy na kilkugodzinny postój na przejściu granicznym. Po drugie musimy wręczyć korzyść majątkową w wysokości 5 USD oraz posiadać ze sobą paszport, który nie jest wymagany w innych krajach Unii Europejskiej. Nie zdziwmy się kiedy nasz samochód zostanie dokładnie przeszukany przez celników. Ponadto stracimy sporo czasu na wypełnieniu obszernej deklaracji na granicy.

Możemy jednak wybrać mniej problemową trasę przez Węgry. Przejazd przez ten kraj Unii Europejskiej oznacza praktycznie brak jakichkolwiek formalności oraz kolejek na granicy. Dodatkowo będziemy mogli napajać się widokiem przepięknego krajobrazu. Następnym krajem, przez który przejedziemy będzie Rumunia. Jest to doskonałe miejsce na zrobienia dłuższego postoju. Chwile relaksu i nabranie sił umili nam w Rumunii setka atrakcji turystycznych np. Pałac Drakuli w Transylwanii. Bez względu na wybór trasy, przejazd z Polski do Bułgarii zajmie nam ok. 48 godzin. Podczas pokonywania tej trasy będziemy musieli zapewnić sobie po drodze  przynajmniej jeden nocleg.

Zobacz również: Jak przygotować się do wycieczki do Bułgarii?

Przepisy dotyczące wyposażenia naszego pojazdu w Bułgarii nie są zbyt wymagające względem innych krajów UE. Musimy mieć apteczkę pierwszej pomocy, trójkąt ostrzegawczy oraz gaśnicę. Ponadto obowiązkowe jest posiadanie odblaskowych kamizelek bezpieczeństwa, które powinny być używane przez kierowcę podczas postojów w terenie niezabudowanym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wymagane dokumenty i ubezpieczenia

Aby przekroczyć granice Bułgarii należy posiadać paszport bądź dowód osobisty. Jeśli podczas wjazdu na teren kraju nie wypełnimy formularza meldunkowego, to zapłacimy za naszą nieuwagę grzywnę w wysokości od 100 do 1000 euro. Jeżeli zaliczamy się do turystów wyjeżdżających pożyczonym autem poza granice kraju, to wówczas musimy przedstawić celnikom zgodę właściciela pojazdu przetłumaczoną na język bułgarski. Dokument musi być potwierdzony notarialnie. Bułgarzy wymagają od nas ubezpieczenia zdrowotnego oraz OC. Sugeruje się także, aby turyści spędzający wypoczynek w górach byli objęci polisą obejmującą pomoc górskich ratowników.

Przepisy drogowe oraz wysokość mandatów

W Bułgarii osobami uprawnionymi do prowadzenia samochodu są osoby powyżej 18 roku życia. Dzieci poniżej 12 roku życia mają bezwzględny zakaz jeżdżenia na przednim fotelu samochodu.

REKLAMA

Mandat za cztery nieprawidłowe zatrzymania i parkowanie – to koszt rzędu 80 BGN. Jeżeli natomiast przekroczymy prędkość, choćby minimalnie to będziemy musieli zapłacić od 200 do 500 BGN. W skrajnych przypadkach możemy zostać objęci karą pozbawienia wolności od miesiąca do roku.

Tak, jak to często bywa w krajach byłego Bloku Sowieckiego, przedstawiciele władz często oczekują łapówek ze strony cudzoziemców, także musimy być na taką okoliczność przygotowani. Analogicznie jak w Czechach - w Bułgarii obowiązuje system winiet – opłat za podróżowanie autostradami. Dzienna winietka kosztuje 9 euro, tygodniowa – 13 a miesięczna 34 euro.

Zobacz również: Czy przy kolizji zawsze jest badana trzeźwość kierowców?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gdzie obecnie są utrudnienia na drogach i drogach kolejowych?

PKP PLK podało, że na czwartek nieprzejezdne pozostają 3 odcinki linii kolejowych. Wszystko z powodu uszkodzeń wywołanych powodzią. Odwołano 45 pociągów a 46 jeździ skróconą trasą. GDDKiA podała natomiast, że zablokowane są 4 drogi krajowe, na 3 odcinkach jest ruch wahadłowy, 3 mosty są wyłączone z ruchu. 

W sierpniu nowych samochodów przybyło nieznacznie, spadła sprzedaż dostawczaków

Z nowości wartych odnotowania w środku wakacji na rynku nowych samochodów, to rosnące zainteresowania pojazdami produkcji chińskiej, wśród tradycyjnych marek – nadzwyczaj duże zainteresowanie autami z logo Mazda. W sierpniu generalnie zainteresowanie kupnem nowych samochodów wyraźnie wyhamowało.

Zamiast jechać własnym autem w delegację, pracownicy coraz częściej korzystają z wynajmu samochodu. Dlaczego?

Wynajem samochodów staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem wśród polskich przedsiębiorców oraz pracowników wyjeżdżających w delegacje służbowe. Mobilność rozumiana jako zastępowanie własności wypożyczeniem lub wynajmem zyskuje coraz więcej zwolenników.

Jechał hulajnogą elektryczną 48 km/h. Dostał mandat w wysokości 900 zł

Jechał hulajnogą elektryczną 48 km/h. Dostał mandat w wysokości 900 zł. Jakie należy mieć uprawnienia, by móc jeździć hulajnogą elektryczną? Kiedy jazda po chodniku jest dopuszczalna? Jakie są zakazy dotyczące prowadzenia hulajnogi elektrycznej?

REKLAMA

KGP: 106 383 interwencji, 394 wypadków drogowych, 33 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 383 interwencji.

Kluczowe połączenie Polski z Ukrainą. Droga S17 się wydłuża: nowy odcinek coraz bliżej

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zakończyła przetarg na kolejny odcinek drogi ekspresowej S17. Odcinek Piaski Wschód - Łopiennik, o długości 16,6 km, stanie się ważnym elementem trasy łączącej Polskę z Ukrainą. Przetarg wygrało konsorcjum Aldesa Construcciones Polska oraz Aldesa Construcciones, które zrealizuje projekt za 810 mln zł. Inwestycja obejmuje nie tylko budowę nowej drogi, ale także rozwój infrastruktury dla bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Co oznacza ta inwestycja dla polskiej sieci drogowej i jak wpłynie ona na komunikację międzynarodową?

Koniec dopłat do leasingu e-aut: rynek elektromobilności w Polsce zagrożony?

Samochody elektryczne to bardziej ekologiczna wersja tradycyjnych aut. Osoby decydujące się na zakup takiego pojazdu dotychczas mogły liczyć na dofinansowanie. Leasing, będący jedną z najpopularniejszych form finansowania zakupu nowych pojazdów, cieszył się dużym zainteresowaniem szczególnie wśród przedsiębiorców. To właśnie oni stanowią ponad 80% klientów nabywających elektryczne samochody osobowe w Polsce. Niestety od 1 września br. NFOŚIGW podjął decyzję dotyczącą wstrzymania dopłat. Jak to wpłynie na rynek elektryków?

Automatyczny zwrot prawa jazdy. Czy wszyscy z niego skorzystają? 10 września weszły w życie nowe rozwiązania

Zgodnie z opublikowanym komunikatem Ministra Cyfryzacji z 8 sierpnia 2024 r. od wtorku, 10 września 2024 r. zaczęły obowiązywać nowe rozwiązania techniczne dotyczące m.in. zwrotu zatrzymanego prawa jazdy.

REKLAMA

Tesla zdetronizowana w Europie. Nowy lider rynku samochodów elektrycznych

Tesla, znana marka samochodów elektrycznych, w 2024 roku była znacznie rzadziej wybierana przez klientów z Europy. W porównaniu z 2023 rokiem, w którym to firma świętowała triumfy na europejskim rynku, ilość sprzedanych modeli była sporym rozczarowaniem. Co spowodowało taki spadek sprzedaży? Kto wyprzedził ubiegłorocznego lidera? Dowiesz się z tego artykułu.

Złamana ręka a prowadzenie auta. Czy można wsiąść za kółko z ręką w gipsie?

Urazy takie jak złamania, znacząco wpływają na codzienne funkcjonowanie. Nie tylko utrudniają, ale czasem wręcz uniemożliwiają wykonywanie niektórych czynności. Jedną z nich może być jazda samochodem. Czy prowadzenie pojazdu z ręką w gipsie jest legalne? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

REKLAMA