REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Samochodem do „Złotych Piasków” - Bułgaria

Kajetan Puszek

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli nie zaliczasz się do ludzi, którym do szczęścia potrzebne jest wygodne siedzenie samolotu pierwszej klasy, to powinieneś zdobyć się na podróż własnym samochodem do Bułgarii.

Wybór trasy

REKLAMA

REKLAMA

W zależności, którą z tras wybierzesz, czeka cię 48-godzinna ekspedycja przez kilka europejskich krajów. Niekoniecznie musi to oznaczać mordęgę i dyskomfort. Decydując się na wyjazd samochodem do Bułgarii musimy wybrać najkorzystniejszą dla nas trasę. Pierwsza z nich prowadzi przez Słowację, Ukrainę i Rumunię. Przejazd przez Ukrainę może nastręczyć nam nieco problemów. Po pierwsze narażeni jesteśmy na kilkugodzinny postój na przejściu granicznym. Po drugie musimy wręczyć korzyść majątkową w wysokości 5 USD oraz posiadać ze sobą paszport, który nie jest wymagany w innych krajach Unii Europejskiej. Nie zdziwmy się kiedy nasz samochód zostanie dokładnie przeszukany przez celników. Ponadto stracimy sporo czasu na wypełnieniu obszernej deklaracji na granicy.

Możemy jednak wybrać mniej problemową trasę przez Węgry. Przejazd przez ten kraj Unii Europejskiej oznacza praktycznie brak jakichkolwiek formalności oraz kolejek na granicy. Dodatkowo będziemy mogli napajać się widokiem przepięknego krajobrazu. Następnym krajem, przez który przejedziemy będzie Rumunia. Jest to doskonałe miejsce na zrobienia dłuższego postoju. Chwile relaksu i nabranie sił umili nam w Rumunii setka atrakcji turystycznych np. Pałac Drakuli w Transylwanii. Bez względu na wybór trasy, przejazd z Polski do Bułgarii zajmie nam ok. 48 godzin. Podczas pokonywania tej trasy będziemy musieli zapewnić sobie po drodze  przynajmniej jeden nocleg.

Zobacz również: Jak przygotować się do wycieczki do Bułgarii?

Przepisy dotyczące wyposażenia naszego pojazdu w Bułgarii nie są zbyt wymagające względem innych krajów UE. Musimy mieć apteczkę pierwszej pomocy, trójkąt ostrzegawczy oraz gaśnicę. Ponadto obowiązkowe jest posiadanie odblaskowych kamizelek bezpieczeństwa, które powinny być używane przez kierowcę podczas postojów w terenie niezabudowanym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wymagane dokumenty i ubezpieczenia

Aby przekroczyć granice Bułgarii należy posiadać paszport bądź dowód osobisty. Jeśli podczas wjazdu na teren kraju nie wypełnimy formularza meldunkowego, to zapłacimy za naszą nieuwagę grzywnę w wysokości od 100 do 1000 euro. Jeżeli zaliczamy się do turystów wyjeżdżających pożyczonym autem poza granice kraju, to wówczas musimy przedstawić celnikom zgodę właściciela pojazdu przetłumaczoną na język bułgarski. Dokument musi być potwierdzony notarialnie. Bułgarzy wymagają od nas ubezpieczenia zdrowotnego oraz OC. Sugeruje się także, aby turyści spędzający wypoczynek w górach byli objęci polisą obejmującą pomoc górskich ratowników.

Przepisy drogowe oraz wysokość mandatów

W Bułgarii osobami uprawnionymi do prowadzenia samochodu są osoby powyżej 18 roku życia. Dzieci poniżej 12 roku życia mają bezwzględny zakaz jeżdżenia na przednim fotelu samochodu.

REKLAMA

Mandat za cztery nieprawidłowe zatrzymania i parkowanie – to koszt rzędu 80 BGN. Jeżeli natomiast przekroczymy prędkość, choćby minimalnie to będziemy musieli zapłacić od 200 do 500 BGN. W skrajnych przypadkach możemy zostać objęci karą pozbawienia wolności od miesiąca do roku.

Tak, jak to często bywa w krajach byłego Bloku Sowieckiego, przedstawiciele władz często oczekują łapówek ze strony cudzoziemców, także musimy być na taką okoliczność przygotowani. Analogicznie jak w Czechach - w Bułgarii obowiązuje system winiet – opłat za podróżowanie autostradami. Dzienna winietka kosztuje 9 euro, tygodniowa – 13 a miesięczna 34 euro.

Zobacz również: Czy przy kolizji zawsze jest badana trzeźwość kierowców?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA