REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wyjazd samochodem do Andory

Kajetan Puszek

REKLAMA

REKLAMA

Andora to kraj będący wcześniej pod protektoratem Francji, współcześnie jako niezależne państwo oferuje bogatą ofertę turystyczną i rozrywkową. Podróżując po tym kraju zimą pamiętajmy o niezbędnym wyposażeniu naszego pojazdu tj.: koło zapasowe, sprawne hamulce oraz łańcuchy przeciwślizgowe.

Francja w 1992 roku zaakceptowała suwerenność Andory. Władze francuskie pełnią funkcje reprezentacyjną tego państwa i posiadają prawo veta w kwestii polityki międzynarodowej. Do dostania się na terytorium Andory wystarczy ważny minimum 6 miesięcy paszport oraz dowód osobisty ważny o 3 miesiące dłużej niż termin pobytu. Dokumenty powinny być w dobrym stanie technicznym.

REKLAMA

Zobacz również: Wyjazd do krainy win - samochodem do Burgundii i Szampanii

Polacy mogą posługiwać się polskim prawem jazdy. Wykroczenia drogowe są karane wysokimi mandatami, więc należy uważać na przekraczanie prędkości na drogach.

Jedzenie i spędzanie czasu wolnego

REKLAMA

Jedzenie jest bardzo dobre i smaczne w większości restauracji na terytorium tego kraju. Często pomiędzy godziną 12 a 17 są organizowane tzw. happy hours w większości lokali, co skutkuje określonymi promocjami na różne części menu. Najbardziej tradycyjnymi potrawami są omlet (truites de casseroles), proste danie z ziemniaków i kapusty – czyli trixat tudzież szynka zapiekana z miodem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dumą tego kraju jest ormatge de tup – ser , który swoim smakiem i oryginalnością nie ma sobie równych nigdzie na świecie. Andora jest idealnym miejscem na zimowy wypoczynek połączony z rekreacją. Duża ilość profesjonalnych stoków narciarskich oraz wyciągów przyciągnie z pewnością amatorów „białego szaleństwa” do tego kraju.

Zobacz również: Kraje Beneluksu – Samochodem do Belgii

Baza noclegowa tego kraju jest bardzo dobrze rozwinięta. W tym kraju znajduje się większość sieci hotelowych z całego świata i standard odpowiada warunkom europejskim. Ceny też są dosyć wysokie, porównywalne z Francją, więc musimy się przygotować się na zabranie ze sobą większej ilości gotówki w podróż. Piwo i wino są bardzo tanie z racji strefy bezcłowej obowiązującej na terenie tego kraju. Dobrymi specjałami są: szynka z Salamanki czy świeże owoce morza. Andora może poszczycić się 193 km tras narciarskich. Średni koszt 6 dniowego „białego szaleństwa” to wydatek rzędu 200 Euro. Wypożyczenie sprzętu na 1 dzień kosztuje w granicach 20 Euro.

Opieka medyczna

Andora nie honoruje Europejskiego Ubezpieczenia Zdrowotnego co skutkuje wystawieniem faktury przez lekarza po każdej wizycie. Średni koszt zwykłej wizyty u internisty wynosi 60 Euro – co jest sporym wydatkiem. Opieka medyczna jest ogólnie dostępna i nie ma żadnych przesłanek, aby martwić się o jej poziom w Andorze. W razie poważniejszego urazu trzeba się liczyć bardziej z poważnymi kosztami leczenia. Warto przed wyjazdem wykupić dodatkową polisę, np.: przeciw nieszczęśliwym wypadkom. Wówczas w razie wypadku bądź podjęcia leczenia na terenie tego kraju będziemy mogli na zwrot kosztów leczenia, które w Andorze nie należy do najtańszych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 106 383 interwencji, 394 wypadków drogowych, 33 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 383 interwencji.

Kluczowe połączenie Polski z Ukrainą. Droga S17 się wydłuża: nowy odcinek coraz bliżej

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zakończyła przetarg na kolejny odcinek drogi ekspresowej S17. Odcinek Piaski Wschód - Łopiennik, o długości 16,6 km, stanie się ważnym elementem trasy łączącej Polskę z Ukrainą. Przetarg wygrało konsorcjum Aldesa Construcciones Polska oraz Aldesa Construcciones, które zrealizuje projekt za 810 mln zł. Inwestycja obejmuje nie tylko budowę nowej drogi, ale także rozwój infrastruktury dla bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Co oznacza ta inwestycja dla polskiej sieci drogowej i jak wpłynie ona na komunikację międzynarodową?

Koniec dopłat do leasingu e-aut: rynek elektromobilności w Polsce zagrożony?

Samochody elektryczne to bardziej ekologiczna wersja tradycyjnych aut. Osoby decydujące się na zakup takiego pojazdu dotychczas mogły liczyć na dofinansowanie. Leasing, będący jedną z najpopularniejszych form finansowania zakupu nowych pojazdów, cieszył się dużym zainteresowaniem szczególnie wśród przedsiębiorców. To właśnie oni stanowią ponad 80% klientów nabywających elektryczne samochody osobowe w Polsce. Niestety od 1 września br. NFOŚIGW podjął decyzję dotyczącą wstrzymania dopłat. Jak to wpłynie na rynek elektryków?

Automatyczny zwrot prawa jazdy. Czy wszyscy z niego skorzystają? 10 września weszły w życie nowe rozwiązania

Zgodnie z opublikowanym komunikatem Ministra Cyfryzacji z 8 sierpnia 2024 r. od wtorku, 10 września 2024 r. zaczęły obowiązywać nowe rozwiązania techniczne dotyczące m.in. zwrotu zatrzymanego prawa jazdy.

REKLAMA

Tesla zdetronizowana w Europie. Nowy lider rynku samochodów elektrycznych

Tesla, znana marka samochodów elektrycznych, w 2024 roku była znacznie rzadziej wybierana przez klientów z Europy. W porównaniu z 2023 rokiem, w którym to firma świętowała triumfy na europejskim rynku, ilość sprzedanych modeli była sporym rozczarowaniem. Co spowodowało taki spadek sprzedaży? Kto wyprzedził ubiegłorocznego lidera?

Złamana ręka a prowadzenie auta. Czy można wsiąść za kółko z ręką w gipsie?

Urazy takie jak złamania, znacząco wpływają na codzienne funkcjonowanie. Nie tylko utrudniają, ale czasem wręcz uniemożliwiają wykonywanie niektórych czynności. Jedną z nich może być jazda samochodem. Czy prowadzenie pojazdu z ręką w gipsie jest legalne? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 119 918 interwencji, 545 wypadków drogowych, 41 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie pierwszego tygodnia września. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 119 918 interwencji.

Odcinkowe pomiary prędkości nielegalne? Sprawdzamy. Co grozi kierowcom i kiedy mogą nie przyjąć mandatu?

Odcinkowe pomiary prędkości to coraz popularniejszy w Polsce sposób na wychwytywanie i karanie kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów prawa o ruchu drogowym w zakresie dopuszczalnych prędkości. Nowe urządzenia rejestrujące, służące do automatycznej kontroli średniej prędkości na wyznaczonym odcinku drogi, wyrastają jak grzyby po deszczu, a wraz z nimi mnożą się pytania kierowców o legalność tej formy pomiarów prędkości. Jak się okazuje – wątpliwości te są uzasadnione.

REKLAMA

Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

REKLAMA