REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wyjazd samochodem do Andory

Kajetan Puszek

REKLAMA

REKLAMA

Andora to kraj będący wcześniej pod protektoratem Francji, współcześnie jako niezależne państwo oferuje bogatą ofertę turystyczną i rozrywkową. Podróżując po tym kraju zimą pamiętajmy o niezbędnym wyposażeniu naszego pojazdu tj.: koło zapasowe, sprawne hamulce oraz łańcuchy przeciwślizgowe.

Francja w 1992 roku zaakceptowała suwerenność Andory. Władze francuskie pełnią funkcje reprezentacyjną tego państwa i posiadają prawo veta w kwestii polityki międzynarodowej. Do dostania się na terytorium Andory wystarczy ważny minimum 6 miesięcy paszport oraz dowód osobisty ważny o 3 miesiące dłużej niż termin pobytu. Dokumenty powinny być w dobrym stanie technicznym.

REKLAMA

Zobacz również: Wyjazd do krainy win - samochodem do Burgundii i Szampanii

Polacy mogą posługiwać się polskim prawem jazdy. Wykroczenia drogowe są karane wysokimi mandatami, więc należy uważać na przekraczanie prędkości na drogach.

Jedzenie i spędzanie czasu wolnego

REKLAMA

Jedzenie jest bardzo dobre i smaczne w większości restauracji na terytorium tego kraju. Często pomiędzy godziną 12 a 17 są organizowane tzw. happy hours w większości lokali, co skutkuje określonymi promocjami na różne części menu. Najbardziej tradycyjnymi potrawami są omlet (truites de casseroles), proste danie z ziemniaków i kapusty – czyli trixat tudzież szynka zapiekana z miodem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dumą tego kraju jest ormatge de tup – ser , który swoim smakiem i oryginalnością nie ma sobie równych nigdzie na świecie. Andora jest idealnym miejscem na zimowy wypoczynek połączony z rekreacją. Duża ilość profesjonalnych stoków narciarskich oraz wyciągów przyciągnie z pewnością amatorów „białego szaleństwa” do tego kraju.

Zobacz również: Kraje Beneluksu – Samochodem do Belgii

Baza noclegowa tego kraju jest bardzo dobrze rozwinięta. W tym kraju znajduje się większość sieci hotelowych z całego świata i standard odpowiada warunkom europejskim. Ceny też są dosyć wysokie, porównywalne z Francją, więc musimy się przygotować się na zabranie ze sobą większej ilości gotówki w podróż. Piwo i wino są bardzo tanie z racji strefy bezcłowej obowiązującej na terenie tego kraju. Dobrymi specjałami są: szynka z Salamanki czy świeże owoce morza. Andora może poszczycić się 193 km tras narciarskich. Średni koszt 6 dniowego „białego szaleństwa” to wydatek rzędu 200 Euro. Wypożyczenie sprzętu na 1 dzień kosztuje w granicach 20 Euro.

Opieka medyczna

Andora nie honoruje Europejskiego Ubezpieczenia Zdrowotnego co skutkuje wystawieniem faktury przez lekarza po każdej wizycie. Średni koszt zwykłej wizyty u internisty wynosi 60 Euro – co jest sporym wydatkiem. Opieka medyczna jest ogólnie dostępna i nie ma żadnych przesłanek, aby martwić się o jej poziom w Andorze. W razie poważniejszego urazu trzeba się liczyć bardziej z poważnymi kosztami leczenia. Warto przed wyjazdem wykupić dodatkową polisę, np.: przeciw nieszczęśliwym wypadkom. Wówczas w razie wypadku bądź podjęcia leczenia na terenie tego kraju będziemy mogli na zwrot kosztów leczenia, które w Andorze nie należy do najtańszych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA