REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Podpowiadamy co warto wiedzieć przed wyjazdem – Grecja kontynentalna cz. II

Kajetan Puszek
Grecja
Grecja

REKLAMA

REKLAMA

Podróżując po Grecji kontynentalnej poznamy obyczaje, prawa i system funkcjonowania tego śródziemnomorskiego kraju. Grecka kuchnia pozwoli nam na degustację śródziemnomorskich smaków a dziedzictwo kulturowe przeniesie nas do starożytnych czasów.

Jadąc samochodem do Grecji przejedziemy całą Europę i będziemy mieli okazję poznać bałkańskie kraje tj. Węgry, Serbia, Czarnogóra czy Macedonia. Mimo ogromnego dystansu jaki dzieli Polskę od Grecji – wynosi on kilka tysięcy kilometrów – warto zdecydować się na podróż samochodem.

REKLAMA

Przelot samolotem, który trwa kilka godzin nie pozwoli nam na poznanie po drodze innych krajów. Czterodniowa eskapada na pewno sprawi, że długo będziemy wspominać tę podróż. Warto dobrze przygotować się do tak dalekiej podróży – sprawdzić powietrze w kołach, zapoznać się z przepisami krajów, przez które będziemy przejeżdżać.

Warto też zabrać ze sobą zestaw narzędzi przydatnych np. do zmiany koła. W czasie takich wypraw kluczowe jest dobre przygotowanie samochodu. Pozwala to uniknąć korzystania z pomocy drogowej, której wezwanie, w niektórych krajach, nie należy do najłatwiejszych zadań.

Zobacz również: Jak omijać miejsca tworzenia się korków?

Kuchnia śródziemnomorska

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Grecy preferują prostą kuchnię. Głównym jej składnikiem są owoce morza, świeże sałatki, mięso z grilla. Część z greckich przysmaków została już dawno zaadaptowana na polski grunt, jak na przykład, znana wszystkim, sałatka grecka. W sezonie letnim często obowiązuje zakaz połowu ryb.

Dlatego podróżując po tej części Europy w wakacje, niestety będziemy musieli zadowolić się owocami morza. Nie oznacza to bynajmniej, że ta część greckiej kuchni nie jest warta rekomendacji. Krewetki tygrysie podawane z przepyszną salsą z mango i chilli bądź smażone tradycyjnie na patelni i serwowane z odrobiną masła, to prawdziwy raj dla podniebienia.

Zobacz również: Ubezpieczenie assistance a wyjazd zagraniczny

Jeżeli uda nam się kupić świeże ryby w sezonie to cena za kilogram będzie na pewno astronomiczna. Może nawet wynosić do kilkudziesięciu euro za kilogram. Mimo tego ten duży wydatek na pewno będzie się opłacał. Inne dania serwowane na greckim kontynencie to m.in. grillowana ośmiorniczka, która dla turystów z Polski jest egzotycznym daniem.

W Grecji oprócz tradycyjnej kuchni możemy spotkać także wiele barów typu Fast food oraz restauracji serwujących kuchnię z Europy i całego świata. W modzie są angielskie czy amerykańskie śniadania, dania kuchni włoskiej czy francuskiej. Nawet najbardziej wymagający konsumenci znajdą w tym kraju coś, co zaspokoi ich kulinarne potrzeby.

Co warto zobaczyć?

Grecja kontynentalna to kraj słynący z bogactwa zabytków. Perłą tego państwa są Ateny, w których możemy zobaczyć m.in. Świątynię Panteon. Nieopisanych wrażeń dostarczy nam również klasztor w Meteorach czy też na terytorium Sparty. Podróżując po Grecji będziemy poruszać się historycznym szlakiem wiodącym m.in. przez Trację – region związany ze Spartakusem – inicjatorem legendarnego buntu niewolników w Starożytności.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

REKLAMA

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA