REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Podpowiadamy co warto wiedzieć przed wyjazdem – Grecja kontynentalna cz. II

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kajetan Puszek
Grecja
Grecja

REKLAMA

REKLAMA

Podróżując po Grecji kontynentalnej poznamy obyczaje, prawa i system funkcjonowania tego śródziemnomorskiego kraju. Grecka kuchnia pozwoli nam na degustację śródziemnomorskich smaków a dziedzictwo kulturowe przeniesie nas do starożytnych czasów.

Jadąc samochodem do Grecji przejedziemy całą Europę i będziemy mieli okazję poznać bałkańskie kraje tj. Węgry, Serbia, Czarnogóra czy Macedonia. Mimo ogromnego dystansu jaki dzieli Polskę od Grecji – wynosi on kilka tysięcy kilometrów – warto zdecydować się na podróż samochodem.

REKLAMA

Przelot samolotem, który trwa kilka godzin nie pozwoli nam na poznanie po drodze innych krajów. Czterodniowa eskapada na pewno sprawi, że długo będziemy wspominać tę podróż. Warto dobrze przygotować się do tak dalekiej podróży – sprawdzić powietrze w kołach, zapoznać się z przepisami krajów, przez które będziemy przejeżdżać.

Warto też zabrać ze sobą zestaw narzędzi przydatnych np. do zmiany koła. W czasie takich wypraw kluczowe jest dobre przygotowanie samochodu. Pozwala to uniknąć korzystania z pomocy drogowej, której wezwanie, w niektórych krajach, nie należy do najłatwiejszych zadań.

Zobacz również: Jak omijać miejsca tworzenia się korków?

Kuchnia śródziemnomorska

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Grecy preferują prostą kuchnię. Głównym jej składnikiem są owoce morza, świeże sałatki, mięso z grilla. Część z greckich przysmaków została już dawno zaadaptowana na polski grunt, jak na przykład, znana wszystkim, sałatka grecka. W sezonie letnim często obowiązuje zakaz połowu ryb.

Dlatego podróżując po tej części Europy w wakacje, niestety będziemy musieli zadowolić się owocami morza. Nie oznacza to bynajmniej, że ta część greckiej kuchni nie jest warta rekomendacji. Krewetki tygrysie podawane z przepyszną salsą z mango i chilli bądź smażone tradycyjnie na patelni i serwowane z odrobiną masła, to prawdziwy raj dla podniebienia.

Zobacz również: Ubezpieczenie assistance a wyjazd zagraniczny

Jeżeli uda nam się kupić świeże ryby w sezonie to cena za kilogram będzie na pewno astronomiczna. Może nawet wynosić do kilkudziesięciu euro za kilogram. Mimo tego ten duży wydatek na pewno będzie się opłacał. Inne dania serwowane na greckim kontynencie to m.in. grillowana ośmiorniczka, która dla turystów z Polski jest egzotycznym daniem.

W Grecji oprócz tradycyjnej kuchni możemy spotkać także wiele barów typu Fast food oraz restauracji serwujących kuchnię z Europy i całego świata. W modzie są angielskie czy amerykańskie śniadania, dania kuchni włoskiej czy francuskiej. Nawet najbardziej wymagający konsumenci znajdą w tym kraju coś, co zaspokoi ich kulinarne potrzeby.

Co warto zobaczyć?

Grecja kontynentalna to kraj słynący z bogactwa zabytków. Perłą tego państwa są Ateny, w których możemy zobaczyć m.in. Świątynię Panteon. Nieopisanych wrażeń dostarczy nam również klasztor w Meteorach czy też na terytorium Sparty. Podróżując po Grecji będziemy poruszać się historycznym szlakiem wiodącym m.in. przez Trację – region związany ze Spartakusem – inicjatorem legendarnego buntu niewolników w Starożytności.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jazda na rowerze staje się ulubionym sportem Polaków

Jazda na rowerze z każdym rokiem zyskuje na popularności. Kolarstwo uchodzi za ulubioną aktywność fizyczną Polaków. Rodacy nie zadowalają się już zwykłym "góralem". Ci, którzy planują w najbliższym czasie zaopatrzyć się w dwa kołka kupują kolejny rower albo wymieniają na lepszy.

Koniec bezkarności rowerzystów i użytkowników hulajnóg! Czas na tablice rejestracyjne i wyższe mandaty

Ze statystyk policyjnych wynika, że rowerzyści są drugą, po kierowcach, grupą sprawców wypadków drogowych. Tymczasem, aby poruszać się po drodze rowerem nie trzeba mieć żadnych uprawnień (po osiągnięciu pełnoletności). Jak można poprawić bezpieczeństwo na drogach?

KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

REKLAMA

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

REKLAMA

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

REKLAMA