REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przepisy drogowe w Albanii

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kajetan Puszek

REKLAMA

REKLAMA

Albania – to jeden z krajów bałkańskich, w którym panował kiedyś komunistyczny reżim. Pozostałością po nim jest niewielka ilość dróg i ich opłakany stan. Jednak pod względem krajobrazu ten kraj ma wiele do zaoferowania. Jakie przepisy drogowe obowiązują w Albanii?

W Albanii ogólnie panują ciężkie warunki do poruszania się samochodem. Dzieje się tak z powodu małej ilości dróg, których budowa była stymulowana przez ówczesną politykę władz. Wynikała ona z zarządzenia, które zakazywało posiadania samochodu przez osoby prywatne i została stworzona przez reżim Envera Hodży.

REKLAMA

Dziś już taki zakaz nie obowiązuje. Jednak budowa nowych dróg i autostrad nie rozwija się tak jakby chcieli tego kierowcy podróżujący po tym kraju. Aby przekroczyć albańską granice wystarczy mieć prawo jazdy, zieloną kartę i ważne OC. Ponadto przy wyjeździe z kraju zapłacimy za korzystanie z albańskich dróg, które kosztuje 1 euro za jeden dzień.

Zobacz również: Jak GPS ułatwia nam podróżowanie?

Albańczycy nie wykazują żadnej tolerancji względem pijanych kierowców – nie można spożyć ani promila alkoholu wsiadając do samochodu. Podróżując nocą po tym kraju musimy uważać na przebiegające przez jezdnie zwierzęta, przejeżdżają furmanki oraz mieć na uwadze fakt, iż nie wszyscy jeżdżą na włączonych światłach. Dlatego też niebezpieczeństwo wypadku jest bardzo duże.

Bałkański hejnał

Generalnie na drogach przelotowych czy ulicach Tirany codziennie słyszy się prawdziwą symfonie klaksonów – używanie go zakorzenione jest w obyczajowości Albańczyków. Znajomi trąbią sobie na przywitanie, kierowcy klaksonem wyrażają swoje niezadowolenie stylem jazdy innych towarzyszy drogi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gdzie tankować?

Paliwo jest niskiej jakości. Najlepiej zatrzymywać się na autoryzowanych stacjach tj. Lukoil, które są jednak rzadkością na mapie Albanii. Usługi świadczone przez mechaników też nie są na najwyższym poziomie. Często znalezienie rzetelnego i dobrego mechanika jest prawie niemożliwe. Lepsi specjaliści są dostępni dopiero w Macedonii czy Grecji.

Zobacz również: Jak wymienić olej?

Policyjny Public Relations

Policja jest bardzo przychylna obcokrajowcom. Powodem tego jest chęć budowania pozytywnego obrazu Albanii w świecie i kreowania pozytywnego wizerunku tego państwa na arenie międzynarodowej. Taki zabieg ma za zadanie ściągnąć jak największą ilość turystów, którzy zagwarantują duże wpływy do budżetu państwa oraz dadzą zarobić albańskim przedsiębiorcom.

Zobacz również: Wyjazd samochodem do Czarnogóry

Magia Sarandy, asymetria Gjirokastry i sztampowość Tirany

U wybrzeży Morza Jońskiego położone jest przepiękne miasto Saranda. Jest ono zaliczane do najbardziej atrakcyjnych miejsc na mapie Albanii. Saranda bywa nazywana miastem „młodożeńców” i oferuje dużą ilość zabytków do zwiedzenia.

REKLAMA

Gjirokastra natomiast, to miasto słynące ze stromych dachów i dużych nierówności terenu. Dachy jednych domów znajdują się przy fundamentach innych. Urbanistyka tego miasta przeczy wszelkiej logice i symetrii. Jego widok zadziwi każdego turystę.

Sama Stolica odstaje od reszty regionów kraju i wedle obiegowych opinii jest mało atrakcyjna turystycznie. Lecz na pewno warto się tam udać samochodem mijając po drodze wspomniane perły Albanii, aby móc się o tym przekonać na własnej skórze.

Podstawowe przepisy

Aby przekroczyć granicę z Albanią wystarczy tylko dowód osobisty. Nie wymaga się od nas posiadania wizy, jeśli pobyt nie przekracza 30 dni. Maksymalnie nasz pobyt możemy przedłużyć do 90 dni i należy tego dokonać w najbliższym komisariacie policji, przypisanym do danego terenu. Nie musimy mieć określonej ilości pieniędzy na jeden dzień pobytu ani nie wymaga się od nas okazania biletu powrotnego na granicy.

Przepisy drogowe

REKLAMA

Jeszcze w dawnych czasach za sprawą reżimu Envera Hodży panował zakaz poruszania się samochodem w Albanii przez osoby prywatne. Tamten stan rzeczy już nie obowiązuje, jednak pozostałością po dawnym systemie jest niedostatek dróg i ich marna jakość. Poruszanie się większością autostrad wiąże się z opłatą w wysokości 1 euro za 1 dzień. Władze respektują zarówno międzynarodowe jaki i polskie prawo jazdy. Należy posiadać zieloną kartę. Uznawane są zielone karty wystawiane przez polskie towarzystwa ubezpieczeniowe.

Pamiętajmy, że przy wjeździe powinno nam zostać wypisane zaświadczenie o naszym samochodzie, które jest starannie sprawdzane przy opuszczaniu kraju. Cześć dróg poddawana jest modernizacji, lecz większość charakteryzuje się opłakanym stanem i trudną nawierzchnią. Na pewno musimy wystrzegać się jazdy po zmroku, ponieważ wówczas po drogach przechadzają się zwierzęta lub piesi, co niesie ze sobą duże niebezpieczeństwo wypadku. Dużym zagrożeniem mogą być także otwarte studzienki kanalizacyjne, które są częstym widokiem na albańskich ulicach. W Albanii na terenie zabudowanym możemy poruszać się maksymalnie 40 km/h, natomiast poza obszarem zabudowanym limit prędkości wynosi 80-90 km/h. Ograniczenie na autostradach wynosi 110 km/h.

Ponadto do „narodowych zwyczajów” należy używanie klaksonów, co na początku może deprymować, z czasem jednak zaczynamy to odbierać jako coś naturalnego. Policja w kwestii zachowania jest przyjaźnie nastawiona do obcokrajowców, ponieważ państwu zależy na utrzymywaniu pozytywnego wizerunku w świecie a co za tym idzie podwyższaniu wpływów z turystyki.

Rady dla podróżnych

Podróżując samochodem po tym bałtyckim kraju musimy zwrócić uwagę na kilka czynników. Po pierwsze w Albanii mają miejsce częste przerwy w dostawie prądu i wody, które trwają do kilki godzin na dobę. Sieć bankomatów wciąż się rozwija, jednak większość z nich obsługuje tylko karty wydawane w Albanii. Ponadto nasze telefony komórkowe mogą nie mieć zasięgu na terenach północnych i górskich, linie telefoniczne często bywają przeciążone. Sklepy zwykle otwarte są od 8 do 21, czasem od 12-16 obowiązuje sjesta. Na prowincji znajomość języków obcych jest niska. Najłatwiej jest porozumieć się w języku angielskim, włoskim lub greckim.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża motoryzacyjna w kryzysie, coraz więcej restrukturyzacji

Branża motoryzacyjna w Polsce i Europie przeżywa poważny kryzys – w 2024 roku zlikwidowano 54 tys. miejsc pracy, najwięcej od czasu pandemii. Według raportu MGBI wzrosła też liczba postępowań restrukturyzacyjnych do 141, co pokazuje, że firmy coraz częściej szukają ratunku poza upadłością.

CANARD uruchomiło dwa nowe fotoradary [mapa fotoradarów, taryfikator mandatów, punkty karne]

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym uruchomiło w zeszłym tygodniu dwa nowe fotoradary. Gdzie znajdują się nowo uruchomione fotoradary? Jakie są ograniczenia na drogach? Z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się kierowcy za przekroczenie prędkości?

Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

REKLAMA

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

REKLAMA

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

REKLAMA