Jak zabezpieczyć się przed złodziejem w korku?
REKLAMA
REKLAMA
Okradanie właścicieli samochodów, stojących w korkach lub oczekujących na zmianę świateł stało się w ostatnich latach prawdziwą plagą. Sprzyja temu tolerowanie przez służby, odpowiedzialne za pilnowanie porządku, żebrania pomiędzy stojącymi samochodami i pospiesznego mycia szyb przed skrzyżowaniami. Nigdy nie wiadomo, czy do samochodu podchodzi żebrak, człowiek dorabiający sobie myciem samochodowych okien, czy złodziej, który po wybiciu szyby porwie to, co będzie leżało w zasięgu jego ręki.
REKLAMA
Jak można zapobiec takim kradzieżom?
Po pierwsze – nie przewozić żadnych przedmiotów, bez względu na ich realną wartość, w polu widzenia złodzieja. Jemu może się spodobać absolutnie wszystko, nawet stara, robocza kurtka, leżąca na tylnym siedzeniu.
Po drugie – patrzeć podejrzliwie na wszystkie kręcące się między samochodami osoby. Wśród nich mogą być potencjalni złodzieje.
Zobacz również: Jak pokonywać długie trasy?
REKLAMA
Po trzecie – zabezpieczyć przewożone przedmioty przed łatwym ich pochwyceniem przez złodzieja, jeżeli już muszą leżeć na wolnym siedzeniu lub pod tylną szybą. Co najmniej 90% kobiet – kierowców nie straciłoby swoich torebek z pieniędzmi i dokumentami, gdyby pasek od nich założyły na oparcie siedzenia z podniesionymi wysoko zagłówkami lub przypięły torebkę za jej rączkę pasami bezpieczeństwa.
Najlepszym rozwiązaniem jest przewożenie bagażu podręcznego – teczek, torebek, toreb z zakupami itp., w zamkniętym bagażniku. Tam będą niewidoczne dla złodzieja, który nie będzie tracił czasu na otwieranie bagażnika bez gwarancji łatwego łupu. Jeżeli muszą być w kabinie – włożyć je między przednie i tylne siedzenia i przypiąć pasami bezpieczeństwa po przeciągnięciu ich przez rączki. Mniejsze przedmioty położyć na podłodze pomiędzy przednim i tylnym siedzeniem. Z kieszeni kurtki lub płaszcza, wiszących na wieszaku pomiędzy drzwiami, wyjąć portfel, dokumenty i pieniądze i przełożyć je w bezpieczne miejsce, np. do ZAMYKANEGO na klucz schowka.
Zobacz również: Jak nie należy dokręcać kół samochodowych?
Podczas przymusowego postoju samochodu złodziej ma zbyt mało czasu, aby dokładnie sprawdzić, co może ukraść. Kieruje się więc wyczuciem i spostrzegawczością. Nigdy nie zaatakuje samochodu, w którego wnętrzu nie zauważy niczego godnego uwagi. Dlatego nie należy umieszczać na wierzchu żadnych przedmiotów, sprawiających wrażenie, że mają one jakąś wartość, albo że w nich znajdują się walory, łatwe do wykorzystania, np. gotówka, karty kredytowe, klucze do garażu lub mieszkania. Jeżdżenie po mieście z przyklejony na przyssawkę do bocznej krawędzi przedniej szyby urządzeniem nawigacji GPS lub telefonem komórkowym jest nieuzasadnionym kuszeniem losu.
REKLAMA
REKLAMA