REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak bezpiecznie poruszać się w terenie pozamiejskim?

Jakubowski Ryszard
Drogi, oddalone od osiedli, miast i wsi, jeżeli nie należą do kategorii krajowych i międzynarodowych, są bardzo rzadko patrolowane przez policję
Drogi, oddalone od osiedli, miast i wsi, jeżeli nie należą do kategorii krajowych i międzynarodowych, są bardzo rzadko patrolowane przez policję

REKLAMA

REKLAMA

Jazda drogami z dala od osad ludzkich wydaje się być łatwa i bezpieczna. Jedyne zagrożenie mogą stanowić zwierzęta, wbiegające na drogę. Tymczasem są i inne zagrożenia, z których istnienia często nie zdajemy sobie sprawy.

Drogi, oddalone od osiedli, miast i wsi, jeżeli nie należą do kategorii krajowych i międzynarodowych, są w Polsce bardzo rzadko patrolowane przez policję. Dlatego wielu kierowców i inne korzystające z nich osoby czują się całkowicie bezkarne. Na takich drogach można więc spotkać pijanych kierowców i traktorzystów, furmanki „kierowane” przez konia w czasie gdy woźnica smacznie śpi... Często jeżdżą nimi pojazdy nie dopuszczone do ruchu, bez tablic rejestracyjnych. Bywa że kierują nimi ludzie bez koniecznych, a nawet – bez żadnych kwalifikacji. Drogi takie są zwykle wąskie, na których z trudem mijają się duże ciężarówki, a ich nawierzchnia nie zawsze jest w stanie, pozwalającym na normalną jazdę.

REKLAMA

Zobacz też: Jak jechać w wiejskim terenie zabudowanym i na co zwracać uwagę?

REKLAMA

Drogi krajowe i międzynarodowe są znacznie lepiej utrzymane. Pojawiają się na nich patrole policyjne, także w nieoznakowanych radiowozach. Jazda nimi jest więc bezpieczniejsza. Ale zarówno na tych lokalnych, jak i na pozostałych, istnieją bardzo podobne zagrożenia i niebezpieczeństwa. Jednym z nich są kierowcy, znacznie przekraczający dopuszczalną prędkość. Jadąc z maksymalną dopuszczalną na danej drodze prędkością rzadko spoglądamy we wsteczne lusterka, łudząc się że i inni jadą podobnie, a więc że nikt nas nie będzie wyprzedzał. Tymczasem szybko mknący pojazd, który w ciągu sekundy przebywa często ponad 50 metrów, pojawia się nagle i może zaskoczyć spokojnie jadącego kierowcę, spoglądającego w lusterka co kilkanaście sekund lub rzadziej.

Samo zaskoczenie może mieć tragiczne konsekwencje. Przestraszony kierowca może odruchowo wykonać ruch kierownicą w kierunku pobocza. Jeżeli jedzie małym, lekkim samochodem, turbulencje jakie powstają wokół i za szybko mknącym samochodem o dużych rozmiarach, np. dużym autem terenowym, mogą spowodować niekontrolowaną zmianę toru jazdy jego samochodu. Zjawisko to jest szczególnie groźne na wąskich drogach o pojedynczym pasie ruchu w każdym kierunku podczas mijania przy dużej prędkości z wielką ciężarówką.

Zobacz też: Jak wybrać odpowiednią porę dnia do jazdy w długiej trasie?

Osobnym zagadnieniem, związanym z bezpieczną jazdą, są dowcipy, robione na drogach przez innych kierowców lub przez inne osoby. Dość częstym zjawiskiem jest rzucanie kamieniami w przejeżdżające auta z kładek dla pieszych. Nie mniej częste jest zamalowywanie lub „poprawianie” znaków drogowych dla wprowadzenia w błąd użytkowników drogi. Czasem zdarza się, że znaki są przenoszone z innych miejsc. Można więc na całkiem prostej i dobrej drodze nagle zobaczyć np. nakaz skrętu w prawo, w drogę polną i wyboistą, albo na drodze o złej nawierzchni znak podnoszący dolną granicę prędkości nawet do 80 km/godz., stworzony przez przemalowanie cyfry „3” na „8” w znaku ograniczenia do 30 km/godz.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Powołanie samochodu do wojska w 2024 r. Temat powraca. Jest nowe rozporządzenie

    Temat powołania samochodu do wojska powraca. A wszystko za sprawą rozporządzenia ministra o groźnie brzmiącej nazwie. To mówi o rodzajach rzeczy ruchomych podlegających ewidencji dotyczącej świadczeń na rzecz obrony. Co to oznacza dla kierowców?

    Kara za brak przeglądu. Mandaty czy zatrzymanie dowodu rejestracyjnego?

    Samochód oznacza wygodę. To jednak też obowiązek. I kierowca musi pamiętać nie tylko o polisie OC, ale także ważnym przeglądzie technicznym. Jaka jest kara za brak przeglądu w samochodzie?

    Jakie diesle wjadą do strefy czystego transportu? Te silniki oznaczają spokój na lata

    Nie wszystkie diesle nie będą mogły wjechać do stref czystego transportu. Są takie, których właściciele nie muszą się obawiać zakazu wjazdu do SCT przez długie lata! Co jednak z cenami diesli?

    Zmiany dla kierowców w 2024 r. Lista jest długa. Szykuje się kolejna rewolucja w przepisach

    Pojawią się strefy czystego transportu, konfiskata samochodu pijanych kierowców oraz obowiązkowa kamera na kierownicy i czarna skrzynka w aucie. A to dopiero początek zmian dla kierowców, które przyniesie 366 dni 2024 r. W tym materiale znajdziesz pełną listę nowości.

    REKLAMA

    Mandat za brak płynu do spryskiwaczy w 2023 r. Czy płyn jest obowiązkowy?

    Czy mandat za brak płynu do spryskiwaczy jest jedynie mitem kreowanym przez kierowców? I czym sam płyn do spryskiwaczy jest obowiązkowy w aucie? To dwa kluczowe pytania, które zostały postawione przed tym materiałem.

    Jak zrobić odmrażacz do szyb w domu? To proste i tanie

    Odmrażacze do szyb samochodowych biją rekordy popularności wśród kierowców zimą. Temu nie można się dziwić. Jedno psiknięcie wystarczy, aby szron zniknął. Bez skrobania! Czy taki płyn można jednak zrobić w domu? Sposób jest bardzo prosty, ale i tani.

    Kondycja branży motoryzacyjnej. Kto będzie budować samochody przyszłości?

    Branżę motoryzacyjną czeka szereg wyzwań. Wraca do normalności po okresie pandemii, a do tego stoi u progu transformacji. I w tym punkcie warto spojrzeć na nią, ale od strony HR-u. Jak wygląda dostępność wykwalifikowanej kadry w tym sektorze?

    Jak odpalić silnik z kabli? Kierowca musi pamiętać o kolejności

    Jak odpalić silnik z kabli? To pytanie, które jest szczególnie aktualne o tej porze roku. A odpowiedź dotyczy kolejności podłączania przewodów do obydwu akumulatorów. Ta jest najważniejsza.

    REKLAMA

    MAN TGE po liftingu. Model 2024 otrzyma jakby luksusowe wnętrze

    MAN TGE przechodzi właśnie drobny lifting. I ten w stu procentach skupi się na kabinie pasażerskiej. Unowocześni multimedia, ale i systemy bezpieczeństwa. Stąd nazwa Next Level. Co konkretnie się zmieni po modernizacji?

    Paliwo E10. Wyszukiwarka z szeregiem błędów. Pozwala nawet na tankowanie benzyną... diesla

    W sieci pojawiła się rządowa wyszukiwarka, w której można sprawdzić, czy twój pojazd jest kompatybilny z paliwem E10. A lista jest naprawdę ciekawa! Czasami silnik 1,6 FSI znosi nowy typ benzyny, a czasami nie. Program zaleca nawet stosowanie benzyny E10 w... dieslu. A to nie koniec błędów.

    REKLAMA