REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Autostrady w Polsce - statystyka wypadków samochodowych

Poruszając się autostradą z dużą prędkością pamiętajmy o tym, że na nich też giną ludzie. Fot. Fotolia
Poruszając się autostradą z dużą prędkością pamiętajmy o tym, że na nich też giną ludzie. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Autostrady to najszybszy i najbezpieczniejszy rodzaj dróg służący przemieszczaniu się ludzi. Niestety również i na nich dochodzi do wypadków samochodowych, także tych śmiertelnych. Oto statystyka wypadków samochodowych mających miejsce na polskich autostradach w 2012 roku.

Według najnowszych danych przedstawionych przez Policję w 2012 roku na autostradach doszło do 247 wypadków w których zginęły 44 osoby. Najwięcej z nich (149) zdarzyło się na autostradzie A4, najmniej  (0) na A18. A4 to najdłuższa Polska autostrada, która docelowo łączyć będzie wschód i zachód Polski. A18 jest w zasadzie zaczątkiem autostrady, bo na razie istnieje tylko jeden jej odcinek położony w województwie lubuskim. – Można powiedzieć, że długość autostrady przekłada się na liczbę wypadków – komentuje Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl – Im dłuższa droga, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia na niej kolizji. Z drugiej strony kierowcy powinni pamiętać o zdrowym rozsądku na każdej z dróg niezależnie od statystyk – podkreśla Florkowska. Jakich zachowań należy więc unikać?

REKLAMA

                                   Liczba wypadków na autostradach

Przyczyna

Liczba wypadków

A1

32

A2

53

A4

149

A6

9

A8

3

A18

0

Dane: Policja 2012, oprac. Korkowo.pl                         

Zobacz też: Jazda autostradą – główne zagrożenia

Zaśniecie za kierownicą - jeden z głównych powodów wypadków

Aby odpowiedź na to pytanie wystarczy rzut na oka na przyczyny wypadków na autostradach. Podobnie jak w przypadku dróg krajowych największą liczbę wypadków powoduje niezachowanie odpowiedniej prędkości (84 wypadki). Na drugim miejscu (42 wypadki) znalazło się zaśnięcie lub zmęczenie kierowcy. Senność zmotoryzowanych spowodowana jest zwykle długotrwałą, monotonną jazdą i brakiem przerw na odpoczynek. Wypadki spowodowane były także niezachowaniem właściwej odległości między pojazdami i nieprawidłową zmianą pasa ruchu.

        Przyczyny wypadków na autostradach

Przyczyna

Liczba wypadków

niedostosowanie prędkości

84

zmęczenie, zaśniecie

42

niezachowanie odległości między pojazdami

32

nieprawidłowa zmiana pasa ruchu

18

                                                              Dane: Policja 2012, oprac. Korkowo.pl

Droga krajowa bezpieczniejsza od autostrady?

Pozostaje teraz odpowiedzieć na pytanie, czy autostrady są statystycznie bezpieczniejsze niż drogi krajowe?W Polsce łączna długość autostrad wynosi średnio 1069 kilometrów, na których w 2012 roku doszło  do 247 wypadków. Na drogach krajowych o twardej nawierzchni liczących w sumie 18 801 kilometrów doszło w 2012 do 8921 wypadków. Wychodzi więc na to, że na autostradach na 100 kilometrów przypadają średnio 23 wypadki. Na drogach krajowych utwardzanych współczynnik ten wynosi ok. 47. Okazuje się zatem, że przynajmniej statystycznie podróż autostradą jest bezpieczniejsza niż ta wiodąca przez drogi krajowe.

Zobacz też: Drogi jednokierunkowe bardziej niebezpieczne niż autostrady?!

Współczynnik wypadków na 100 km

Drogi Krajowe utwardzane

Autostrady

47

23

             Źródło : materiały prasowe creandi.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Opony całoroczne a zimowe. Które są lepsze?

    Opony na zimę to opony zimowe? Dziś to już nie jest takie oczywiste. Zwłaszcza że na rynku pojawił się szereg opon całorocznych. Czy wielosezonówka może stanowić realną alternatywę?

    Mandat za jazdę nieodśnieżonym samochodem w 2023 r. Kara może być liczona w tysiącach

    Jazda nieodśnieżonym samochodem stanowi wykroczenie. A w 2023 r. na kierowców czeka wyjątkowo surowa kara. Bo gdy policjanci zaczną podliczać kolejne składowe wykroczenia, uzbiera się kilka tysięcy złotych. Ładna sumka!

    Płatność za paliwo samochodem, czyli aplikacja Skody Pay to Fuel

    Płatność za paliwo samochodem to nowy pomysł Skody. Kierowca po zatankowaniu pojazdu może uruchomić aplikację Pay to Fuel, wsiąść do auta i po prostu odjechać. Płatność dokona się automatycznie i w pełni zdalnie. Jak działa ten system? I jakie są jego wymagania?

    Ukrainiec ukarany za brak prawa jazdy. Choć prawo jazdy miał...

    Ukrainiec został ukarany przez polski sąd za brak prawa jazdy. Dokument wydany w Ukrainie posiadał, ale ten stracił ważność. To jednak mogło nie mieć znaczenia w świetle ustawy przedłużającej jego ważność w Polsce. Tego sąd jednak nie sprawdził. RPO wystąpił z kasacją.

    REKLAMA

    Nowa benzyna E10 od 1 stycznia 2024 r. na stacjach. Co gdy silnik nie jest dostosowany do nowego PB 95?

    1 stycznia 2024 r. na polskich stacjach pojawi się nowa benzyna E10. Zastąpi oferowane dotychczas PB 95 E5. A to oznacza jedno. Właściciele starszych samochodów powinni sprawdzić, czy ich samochód jest dostosowany do nowego paliwa.

    Czy można przerobić samochód spalinowy na elektryczny?

    Przerobienie samochodu na napęd elektryczny staje się nośnym hasłem. Nośnym, ale czy realnym? Istnieje taka możliwość. Konwersje pojazdów spalinowych na elektryczne są jak najbardziej wykonalne. Takimi właśnie przeróbkami zajmuje się nawet polska firma.

    Zmiany w Park & Ride Warszawa. Ładowanie elektryków będzie płatne. Zniknie Karta Eko

    Podczas parkowania w ramach Park & Ride Warszawa kierowcy samochodów elektrycznych stracą możliwość bezpłatnego ładowania pojazdu i zniknie wydawana im Karta Eko. A to nie koniec zmian. Kiedy zaczną obowiązywać?

    Jak się produkuje dywaniki samochodowe?

    Dywaniki samochodowe to część wyposażenia aut, na którą kierowcy zwracają coraz większą uwagę. Rzadko jednak zastanawiamy się nad tym, jak dywaniki zostały wyprodukowane. Okazuje się, że to wcale nie taki łatwy proces...

    REKLAMA

    Ekologia transportu drogowego. Ekologiczna flota może oznaczać wydajną flotę

    Dekarbonizacja transportu to temat, który ma coraz większe znaczenie dla osób związanych z branżą TSL. Tu powstaje jednak kluczowe pytanie. Czy transport drogowy może być ekologiczny?

    Czy można jeździć rowerem zimą? Co na to przepisy drogowe?

    Pytanie o to, czy można jeździć rowerem zimą, jest o tyle zasadnicze, że warunki pogodowe stają się coraz trudniejsze. Jaką odpowiedź przynoszą przepisy? I jakie kierującym grożą mandaty?

    REKLAMA