REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak jechać w kolumnie pojazdów?

Jakubowski Ryszard
Jazda w kolumnie nie jest trudna i polega głównie na tym, aby zwracać uwagę na zachowanie poprzedzającego pojazdu, równo z nim przyspieszać i zwalniać, rzucając od czasu do czasu okiem w lusterka, czy z tyłu nie dzieje się coś, co może stać się niebezpieczne. Fot. Fotolia
Jazda w kolumnie nie jest trudna i polega głównie na tym, aby zwracać uwagę na zachowanie poprzedzającego pojazdu, równo z nim przyspieszać i zwalniać, rzucając od czasu do czasu okiem w lusterka, czy z tyłu nie dzieje się coś, co może stać się niebezpieczne. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zwykle pod pojęciem kolumny pojazdów rozumie się zorganizowaną grupę aut, należących często do jednego właściciela, które poruszają się drogą z jednakową prędkością i dążącą do wspólnego celu.

Takie kolumny formuje wojsko, Biuro Ochrony Rządu oraz kilka innych instytucji. Są także niezorganizowane kolumny pojazdów, tworzące się samoistnie, np. w wyniku dłuższego zamknięcia ruchu albo w sytuacji gdy jadącego na czele wolnego pojazdu nie da się bezpiecznie wyprzedzić. Pojazdami jadącymi w takiej kolumnie kierują przypadkowi kierowcy, być może tacy, którzy znaleźli się w tej sytuacji po raz pierwszy w życiu.

REKLAMA

Zobacz również:Jak prawidłowo holować uszkodzony pojazd?

REKLAMA

Jazda w kolumnie nie jest trudna i polega głównie na tym, aby zwracać uwagę na zachowanie poprzedzającego pojazdu, równo z nim przyspieszać i zwalniać, rzucając od czasu do czasu okiem w lusterka, czy z tyłu nie dzieje się coś, co może stać się niebezpieczne. Stałe wpatrywanie się w tylne światła jadącego przed nami pojazdu jest nużące i bardzo usypiające czujność.

Aby bezpiecznie jechać za innym pojazdem, w kolumnie czy przypadkowo w trasie, należy zachować do niego odpowiednią odległość. Wynosi ona nie mniej, niż odcinek, jaki pokonuje samochód w ciągu jednej sekundy w danym momencie.

Bezpieczna odległość miedzy samochodami, jadącymi jeden za drugim musi być taka, że gdy samochód poprzedzający zacznie gwałtownie hamować, to samochód za nim jadący musi również zacząć hamować. Czas, od zaistnienia zjawiska, wywołującego konieczność hamowania, czyli np. od zapalenia się świateł stop w jadącym z przodu pojeździe, do chwili, kiedy zaczną działać hamulce w pojeździe, który jedzie za nim, wynosi mniej więcej jedną sekundę. Jest to czas reakcji kierowcy zsumowany z czasem potrzebnym na naciśnięcie pedału hamulca i zadziałaniem hamulców w kołach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Czy gaśnica musi mieć ważną datę przydatności do użycia?

REKLAMA

Aby sprawdzić czy odległość między samochodami jest przy danej prędkości nie mniejsza, niż odpowiadająca odcinkowi drogi, przejeżdżanemu przez nie w ciągu jednej sekundy, należy w chwili gdy poprzedzający samochód minie jakiś nieruchomy przedmiot na poboczu: znak drogowy, drzewo, słupek kilometrowy, zacząć spokojnie mówić „sto dwadzieścia jeden”. Wypowiedzenie tych słów zajmuje prawie dokładnie jedną sekundę. W tym momencie przód naszego pojazdu powinien się znaleźć TUZ PRZED wybranym przedmiotem.

Dystans jednej sekundy pomiędzy jadącymi w kolumnie samochodami pozwala zaledwie na bezpieczne wyhamowanie, gdy jadący z przodu zostanie zmuszony do znacznego ograniczenia prędkości lub zatrzymania się w najkrótszym możliwym czasie. Dlatego dla własnego dobra należy go znacznie zwiększyć, nawet trzykrotnie, aby mieć pewność, że nawet niewielkie spóźnienie się z rozpoczęciem hamowania pozwoli na zatrzymanie się co najmniej kilka metrów przed przeszkodą.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Znaczące spadki cen paliw. Ile zapłacimy za benzynę, olej czy gaz?

Analitycy portalu e-petrol.pl prognozują, że w najbliższym tygodniu skala spadków cen paliw na stacjach może być znacząca. Przewidują, że litr benzyny 95 może średnio kosztować od 6,45 do 6,57 zł, a oleju napędowego - od 6,46 do 6,59 zł.

Ceny samochodów elektrycznych wciąż odstraszają Polaków. Kiedy należy Ci się 27 000 zł dopłaty do elektryka?

W marcu 2024 roku zarejestrowano w Polsce 1 700 samochodów w pełni elektrycznych. To więcej o 300 sztuk niż w lutym tego samego roku. Niemniej jednak, w porównaniu do roku poprzedniego, liczba rejestracji spadła o 10,9%. Wynika to z danych przedstawionych w raporcie firmy Rankomat.pl, powołującej się na najnowsze dane Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA).

Cud na rynku nowych samochodów w kwietniu 2024: sprzedaż rośnie, auta tanieją

Zazwyczaj zwiększony popyt na określony towar winduje jego cenę w górę. Tymczasem na rynku nowych samochodów, zwłaszcza dostawczych i z segmentu premium, mimo dużej dynamiki sprzedaży obserwujemy obniżkę cen.

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Polacy zdecydowali

Według badania przeprowadzonego przez SW Research dla "Wprost", prawie połowa Polaków (48,1 proc.) popiera zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Jednakże, 35 proc. respondentów jest przeciwnego zdania, a niespełna 17 proc. nie ma wyrobionego zdania na ten temat.

REKLAMA

Prawo jazdy dla czternastolatka? Tak, ale tylko kategorii AM: na jakie pojazdy

Prawo jazdy kategorii AM to pierwszy krok dla młodzieży do aktywnego uczestnictwa w ruchu drogowym. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu młodzi ludzie mogą nie tylko czerpać korzyści z nowych form transportu, ale również robić to w sposób bezpieczny i świadomy.

Szykują się przeceny na stacjach paliw. Ile zapłacimy za paliwo?

Analitycy z e-petrol.pl przewidują, że przeceny na stacjach paliw w Polsce przyśpieszą w najbliższych dniach. W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą spodziewać się niższych cen zarówno dla benzyny 95, jak i oleju napędowego.

Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

REKLAMA

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

Policjant pokazuje jedno, ty robisz drugie. Mandat do 5000 zł i 15 punktów karnych

Kierowca ma obowiązek stosowania się do poleceń wydawanych przez policjanta. I warto o tym pamiętać. Ignorowanie komend może się bowiem skończyć naprawdę surowym mandatem.

REKLAMA