REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jazda autostradą – główne zagrożenia

Mniej niż 1% wszystkich wypadków drogowych w Polsce ma miejsce na autostradach. Nie oznacza to, że nie grozi nam na nich niebezpieczeństwo.  Fot. Fotolia
Mniej niż 1% wszystkich wypadków drogowych w Polsce ma miejsce na autostradach. Nie oznacza to, że nie grozi nam na nich niebezpieczeństwo. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Mimo że autostrady należą do najbezpieczniejszych dróg w Polsce, trzeba pamiętać, że również na nich dochodzi do tragicznych zdarzeń. Oto przegląd największych zagrożeń z jakimi trzeba się liczyć na autostradzie.

Jazda pod prąd autostradą

Ostatnie doniesienia medialne na temat coraz liczniejszych przypadków jazdy pod prąd autostradą jeżą włos na głowie. O czym trzeba myśleć, aby na dystansie kilku kilometrów nie zorientować się, że poruszamy się po niewłaściwej jezdni, w dodatku pędząc na najszybszym lewym pasie drogi? Niestety, takie przypadki najczęściej kończą się tragicznie i pokazują jedno – na polskich drogach poza brawurą mamy do czynienia z kompletnym brakiem inteligencji i ogromnymi problemami z czytaniem znaków drogowych. Za tego typu wykroczenia, z racji stworzenia niebezpieczeństwa zagrażającego bezpieczeństwu w ruchu drogowym, powinno odbierać się uprawnienia do kierowania pojazdami i kierować na specjalne badania psychologiczne. Taka procedura dotyczy póki co tylko osób, które straciły prawo jazdy za jazdę pod wpływem alkoholu, bądź przekroczyły dopuszczalny limit punktów karnych.

REKLAMA

Zobacz też: Drogi jednokierunkowe bardziej niebezpieczne niż autostrady?!

Mgła lub zamieć śnieżna na autostradzie

Jazda z prędkością ok. 140 km/h po autostradzie ma zapewnić znaczne skrócenie czasu dojazdu do celu. Należy jednak pamiętać, że przy pogarszającej się pogodzie powinniśmy dostosować prędkość pojazdu do panujących warunków. Mgła bądź zamieć śnieżna na autostradzie wyraźnie ograniczając widoczność przyczyniając się do karamboli drogowych. W związku z tym, jeśli warunki na atmosferyczne nie zapewniają odpowiedniej widoczności czy dobrej przyczepności auta do jezdni, ograniczmy prędkość i przede wszystkich zwiększmy odstęp od poprzedzającego nas pojazdu. Zapewni nam to większy margines bezpieczeństwa i dodatkowe sekundy na prawidłową reakcję na potencjalne zagrożenie.

Śliska nawierzchnia

W porównaniu do suchej nawierzchni droga hamowania na mokrej jezdni potrafi się wydłużyć nawet o połowę. Trzeba pamiętać, że jezdnia może być mokra nie tylko w wyniku opadów, ale także w wyniku występowania w jej bliskiej okolicy zbiorników, cieków wodnych czy mokradeł. Nawet cienka warstwa zalegającej na drodze wody (w postaci wilgoci) znacząco zmienia zachowanie pojazdu i jego reakcje na polecenia kierowcy.

Motocykliści na autostradzie

Wraz z nadejściem sezonu motocyklowe drastycznie rośnie liczba osób poruszających się jednośladami. Wielu z nich, podobnie jak i kierowców samochodów, uwielbia szybką jazdę dwupasmowymi drogami. Z tego powodu wielu użytkowników aut rzadko jeżdżących autostradami nie potrafi prawidłowo ocenić prędkości i odległości w jakiej znajduje się z nimi motocykl. Próbując ominąć inny jadący wolniej pojazd, zjeżdżają na lewy pas jezdni i zajeżdżają tym samym drogę motocyklistom powodując wypadek. Oczywiście rozwijanie nadmiernej prędkości na autostradzie jest zabronione, ale zmiana pasu ruchu jest możliwa tylko po uprzednim upewnieniu się, że nie spowodujemy zagrożenia na drodze. Dlatego przed każdą zmianą pasa uważnie patrzmy w lusterka i nie blokujmy innym użytkownikom drogi lewego pasa jezdni (służy on tylko do wyprzedzania, jazda nim zagrożona jest mandatem karnym!!!).

Zobacz też: Kultura jazdy autostradą oraz drogą ekspresową

Ciężarówki na autostradzie

Osoby często podróżujące autostradami najczęściej narzekają na dwie sprawy – blokowanie lewego pasa ruchu oraz … blokowanie lewego pasa ruchu przez pojazdy ciężarowe. Widok TIR-a powolnie wyprzedzającego inną ciężarówkę ( z racji wbudowanych ograniczników prędkości) jest chlebem powszednim na polskich autostradach. Oprócz tego, że manewr ten powoduje irytację osób podróżujących autami osobowymi to na dodatek stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa na drodze. Duża różnica prędkości (140km/h wobec 89km/h) oraz ograniczona widoczność (np. w trakcie pokonywania wzniesienia) mogą powodować i powodują niebezpieczne sytuacje drogowe i wypadki.

Silny wiatr

Wyjeżdżając zza ściany lasu czy ekranów akustycznych musimy być przygotowani na nagły podmuch wiatru, które może nawet przesunąć nasze auto względem osi jezdni. Podobnego efektu o mniejszej sile możemy się spodziewać w trakcie wyprzedzania z dużą prędkością ciężarówki z naczepą.

Zobacz też: Jazda podczas silnego wiatru - poradnik

Cofanie na autostradzie

Mimo bezwzględnego zakazu cofania na autostradzie wielu kierowców, którzy się zagapili i ominęli dany z niej zjazd, postanawia zjechać na pobocze i wycofać pojazd. Jest to niebezpieczny manewr i zakazany przez prawo. Absolutnym brakiem zdrowego rozsądku jest jednak cofanie na prawym pasie autostrady!

Opuszczanie pojazdu na autostradzie

Wyjątkowo nieprzyjemną sytuacją jest awaria samochodu na autostradzie. Oprócz tego, że zmusza nas do wezwania lawety to na dodatek zagraża naszemu bezpieczeństwu. Często się bowiem zdarza, że w warunkach ograniczonej widoczności dochodzi do potrącenia osób, które opuściły uszkodzony pojazd. Próba jego naprawy może się skończyć tragicznie dla jego właściciela.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak się produkuje dywaniki samochodowe?

    Dywaniki samochodowe to część wyposażenia aut, na którą kierowcy zwracają coraz większą uwagę. Rzadko jednak zastanawiamy się nad tym, jak dywaniki zostały wyprodukowane. Okazuje się, że to wcale nie taki łatwy proces...

    Ekologia transportu drogowego. Ekologiczna flota może oznaczać wydają flotę

    Dekarbonizacja transportu to temat, który ma coraz większe znaczenie dla osób związanych z branżą TSL. Tu powstaje jednak kluczowe pytanie. Czy transport drogowy może być ekologiczny?

    Czy można jeździć rowerem zimą? Co na to przepisy drogowe?

    Pytanie o to, czy można jeździć rowerem zimą, jest o tyle zasadnicze, że warunki pogodowe stają się coraz trudniejsze. Jaką odpowiedź przynoszą przepisy? I jakie kierującym grożą mandaty?

    Kradzież tablicy rejestracyjnej stała się przestępstwem. Zmiana od 1 października 2023 r.

    1 października 2023 r. w życie weszła cześć nowelizacji Kodeksu karnego. Ta sprawiła, że kradzież tablicy rejestracyjnej stała się przestępstwem. Przestała być wykroczeniem. Jaką karę oznacza ten czyn? I kto właściwie może ją dostać?

    REKLAMA

    Unia Europejska chce zakazać importu uszkodzonych aut używanych. Biznes wart miliony się skończy?

    Unia Europejska chce zakazać importu uszkodzonych aut używanych? Zdaje się, że przy okazji nowego rozporządzenia Komisja Europejska postanowiła unormować tę kwestię. Zapisy brzmią groźnie. Branża importowa może być zaniepokojona. Kiedy przepisy mogłyby wejść w życie?

    Strefy czystego transportu w Polsce startują w 2024 r. Co musisz o nich wiedzieć?

    W 2024 r. w Polsce mogą pojawić się pierwsze strefy czystego transportu. Tylko czy kierowcy wiedzą, jakie zasady wjazdu i ruchu w nich obowiązują? Przypomnijmy zatem wszystkie z nich. Zebraliśmy w jednym punkcie najważniejsze informacje.

    Podatek od samochodu w 2026 r. Kilka tysięcy zł rocznej opłaty jest realne?

    Podatek od samochodu w 2026 r. został zapisany w KPO. Ma dotyczyć wszystkich aut spalinowych i będzie opłacany corocznie. Jaką stawkę będą musieli płacić kierowcy? Czy nowa opłata jest pewnikiem?

    Na stacjach ceny paliw już niższe, a będzie jeszcze taniej!

    Wreszcie obniżki cen paliw na stacjach. To pierwsze od połowy października, a analitycy przewidują, że to jeszcze nie koniec. Na przełomie listopada i grudnia maja spaść ceny wszystkich paliw.

    REKLAMA

    Nowa lista obowiązkowego wyposażenia pojazdu w 2024 r. Standardem stanie się 5 systemów

    Już w roku 2024 także w Polsce pojawi się nowa lista obowiązkowego wyposażenia pojazdu. Narzuca ją Unia Europejska. Czy nowe wyposażenie podwyższy ceny aut z salonu? I co z używanymi pojazdami?

    Włamał się do salonu samochodowego, ukradł trzy auta, laptopy, sejf, ekspres do kawy, telewizor

    Na duże łowy wybrał się 26-latek z Łodzi. Z salonu samochodowego ukradł m.in. trzy auta, komputer, gotówkę i telewizor. Policjantom udało się zatrzymać sprawcę, teraz grozi mu do 10 lat więzienia. 

    REKLAMA