Parkowanie dla opornych: jak zaparkować samochód w mieście?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Najważniejszy jest wybór miejsca do parkowania. Musi być ono takie, aby zaparkowany samochód nie tylko był widoczny dla innych kierowców, ale także dla przechodniów, kamer monitoringu i wszystkich innych osób których obecność może utrudnić działanie złodziejom. Najlepiej, gdy jest to miejsce oświetlone nocą.
REKLAMA
Pozostawiając samochód przy krawędzi drogi należy dołożyć starań, aby żaden jego element nie wystawał po stronie jezdni poza obrysy innych pojazdów. Pozwoli to na uniknięcie porysowania karoserii lub urwanie bocznego lusterka przez pojazd, jadący z jakiegokolwiek powodu bardzo blisko zaparkowanych samochodów. Jeżeli nie jest dopuszczalne zaparkowanie jedną parą kół na chodniku lub poboczu, wówczas trzeba ustawić pojazd jak najbliżej krawędzi jezdni. Jeżeli jest to pojazd dużo szerszy od innych zaparkowanych w wybranym miejscu samochodów, lepiej tam nie parkować. Zawsze trzeba pamiętać o tym, aby pozostał przejazd dla innych pojazdów o szerokości co najmniej 3,5 metra. Dzięki temu będą mogły przejechać nim nawet bardzo duże ciężarówki bez ryzyka uszkodzenia stojących po bokach pojazdów. Kierowcy ciężarówek muszą panować nad pojazdem o bardzo dużych i gabarytach i mogą nie zauważyć wystającego lusterka.
Zobacz też: Jak parkować podczas upałów?
REKLAMA
Parkowanie pod przydrożnymi drzewami ma kilka wad i zalet. Niewątpliwą zaletą jest cień, jaki wytwarzają drzewa, dzięki któremu auto nie nagrzeje się od słońca w czasie upałów. Ale z drzew często kapie żywica, którą potem ciężko zmyć z karoserii. Drzewa są także ulubionym miejscem ptaków. Ich odchody są niejednokrotnie na tyle agresywne chemicznie, że powodują matowienie lakieru lub części chromowanych pojazdu, poza tym bardzo negatywnie wpływają na jego estetykę. Dlatego jeśli planujemy zostawić auto na dłużej pod drzewem, lepiej przykryć je plandeką. Wszelkie ślady i zabrudzenia na lakierze trzeba też usuwać jak najszybciej odpowiednimi środkami, zanim zareagują z powierzchnią lakierniczą.
Podczas nawałnic, które od kilku lat nawiedzają także Europę, łamią się gałęzie drzew a nawet są wywracana całe drzewa lub słupy oświetleniowe. Dlatego lepiej pozostawić auto na otwartej przestrzeni, jeżeli komunikaty meteorologiczne zapowiadają nadejście burz, albo gdy na niebie pojawią się symptomy nadchodzącej nawałnicy. Gałęzie drzew łamią się także pod własnym ciężarem podczas intensywnych opadów śniegu lub marznącej mżawki.
Parkując zimą należy zwrócić uwagę na znaki zakazu, informujące w które dni nie wolno parkować po danej stronie jezdni. Dzięki temu służby porządkowe będą mogły swobodnie odśnieżać drogę, bez ryzyka uszkodzenia pojazdów parkujących po jej obu stronach. Należy przy tym pamiętać, że pługi śniegowe mają szerokość dochodzącą nawet do 4 metrów i co najmniej taki pas wolnej drogi musi być dla nich pozostawiony. Pamiętajmy też, że pługi często rozrzucają za sobą sól drogową, która ma bardzo negatywny wpływ na lakier samochodowy.
Zobacz też: Najczęstsze przyczyny wypadków drogowych w Polsce
Ważne jest też pamiętanie o przechodniach. Parkując, należy zostawić odpowiednio szerokie przejście (przepisy określają jego szerokość na minimum metr). O ile mandaty z powodu tarasującego drogę auta zdarzają się rzadko, to jednak możliwe jest, że przechodzień wyładuje złość z powodu zablokowanego przejścia na źle zaparkowanym samochodzie.
Sprawa ostatnia, równie ważna: odstęp od innych samochodów. Parkując, postarajmy się zostawić po bokach tylko tyle miejsca, ile jest nam potrzebne. Jeśli możliwe jest pozostawienie miejsca dla jeszcze jednego samochodu, zróbmy to, nie zastawiajmy kilku miejsc parkingowych naraz.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.