REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Parkowanie dla opornych: jak zaparkować samochód w mieście?

Jakubowski Ryszard
Lepiej pozostawić auto na otwartej przestrzeni, jeżeli komunikaty meteorologiczne zapowiadają nadejście burz, albo gdy na niebie pojawią się symptomy nadchodzącej nawałnicy Fot. Fotolia
Lepiej pozostawić auto na otwartej przestrzeni, jeżeli komunikaty meteorologiczne zapowiadają nadejście burz, albo gdy na niebie pojawią się symptomy nadchodzącej nawałnicy Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

O wiele ważniejsze niż parkowanie "na centymetry", czego uczą w szkołach, jest takie parkowanie, aby jak najmniej narażać swój samochód na uszkodzenia i jak najmniej przeszkadzać innym, zarówno kierowcom jak i pieszym.

REKLAMA

Najważniejszy jest wybór miejsca do parkowania. Musi być ono takie, aby zaparkowany samochód nie tylko był widoczny dla innych kierowców, ale także dla przechodniów, kamer monitoringu i wszystkich innych osób których obecność może utrudnić działanie złodziejom. Najlepiej, gdy jest to miejsce oświetlone nocą.

REKLAMA

Pozostawiając samochód przy krawędzi drogi należy dołożyć starań, aby żaden jego element nie wystawał po stronie jezdni poza obrysy innych pojazdów. Pozwoli to na uniknięcie porysowania karoserii lub urwanie bocznego lusterka przez pojazd, jadący z jakiegokolwiek powodu bardzo blisko zaparkowanych samochodów. Jeżeli nie jest dopuszczalne zaparkowanie jedną parą kół na chodniku lub poboczu, wówczas trzeba ustawić pojazd jak najbliżej krawędzi jezdni. Jeżeli jest to pojazd dużo szerszy od innych zaparkowanych w wybranym miejscu samochodów, lepiej tam nie parkować. Zawsze trzeba pamiętać o tym, aby pozostał przejazd dla innych pojazdów o szerokości co najmniej 3,5 metra. Dzięki temu będą mogły przejechać nim nawet bardzo duże ciężarówki bez ryzyka uszkodzenia stojących po bokach pojazdów. Kierowcy ciężarówek muszą panować nad pojazdem o bardzo dużych i gabarytach i mogą nie zauważyć wystającego lusterka.

Zobacz też: Jak parkować podczas upałów?

REKLAMA

Parkowanie pod przydrożnymi drzewami ma kilka wad i zalet. Niewątpliwą zaletą jest cień, jaki wytwarzają drzewa, dzięki któremu auto nie nagrzeje się od słońca w czasie upałów. Ale z drzew często kapie żywica, którą potem ciężko zmyć z karoserii. Drzewa są także ulubionym miejscem ptaków. Ich odchody są niejednokrotnie na tyle agresywne chemicznie, że powodują matowienie lakieru lub części chromowanych pojazdu, poza tym bardzo negatywnie wpływają na jego estetykę. Dlatego jeśli planujemy zostawić auto na dłużej pod drzewem, lepiej przykryć je plandeką. Wszelkie ślady i zabrudzenia na lakierze trzeba też usuwać jak najszybciej odpowiednimi środkami, zanim zareagują z powierzchnią lakierniczą.

Podczas nawałnic, które od kilku lat nawiedzają także Europę, łamią się gałęzie drzew a nawet są wywracana całe drzewa lub słupy oświetleniowe. Dlatego lepiej pozostawić auto na otwartej przestrzeni, jeżeli komunikaty meteorologiczne zapowiadają nadejście burz, albo gdy na niebie pojawią się symptomy nadchodzącej nawałnicy. Gałęzie drzew łamią się także pod własnym ciężarem podczas intensywnych opadów śniegu lub marznącej mżawki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Parkując zimą należy zwrócić uwagę na znaki zakazu, informujące w które dni nie wolno parkować po danej stronie jezdni. Dzięki temu służby porządkowe będą mogły swobodnie odśnieżać drogę, bez ryzyka uszkodzenia pojazdów parkujących po jej obu stronach. Należy przy tym pamiętać, że pługi śniegowe mają szerokość dochodzącą nawet do 4 metrów i co najmniej taki pas wolnej drogi musi być dla nich pozostawiony. Pamiętajmy też, że pługi często rozrzucają za sobą sól drogową, która ma bardzo negatywny wpływ na lakier samochodowy.

Zobacz też: Najczęstsze przyczyny wypadków drogowych w Polsce     

Ważne jest też pamiętanie o przechodniach. Parkując, należy zostawić odpowiednio szerokie przejście (przepisy określają jego szerokość na minimum metr). O ile mandaty z powodu tarasującego drogę auta zdarzają się rzadko, to jednak możliwe jest, że przechodzień wyładuje złość z powodu zablokowanego przejścia na źle zaparkowanym samochodzie.

Sprawa ostatnia, równie ważna: odstęp od innych samochodów. Parkując, postarajmy się zostawić po bokach tylko tyle miejsca, ile jest nam potrzebne. Jeśli możliwe jest pozostawienie miejsca dla jeszcze jednego samochodu, zróbmy to, nie zastawiajmy kilku miejsc parkingowych naraz.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Automatyczny zwrot prawa jazdy. 10 września weszły w życie nowe rozwiązania

Zgodnie z opublikowanym komunikatem Ministra Cyfryzacji z 8 sierpnia 2024 r. od wtorku, 10 września 2024 r. zaczęły obowiązywać nowe rozwiązania techniczne dotyczące m.in. zwrotu zatrzymanego prawa jazdy.

Złamana ręka a prowadzenie auta. Czy można wsiąść za kółko z ręką w gipsie?

Urazy takie jak złamania, znacząco wpływają na codzienne funkcjonowanie. Nie tylko utrudniają, ale czasem wręcz uniemożliwiają wykonywanie niektórych czynności. Jedną z nich może być jazda samochodem. Czy prowadzenie pojazdu z ręką w gipsie jest legalne? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 119 918 interwencji, 545 wypadków drogowych, 41 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie pierwszego tygodnia września. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 119 918 interwencji.

Odcinkowe pomiary prędkości nielegalne? Sprawdzamy. Co grozi kierowcom i kiedy mogą nie przyjąć mandatu?

Odcinkowe pomiary prędkości to coraz popularniejszy w Polsce sposób na wychwytywanie i karanie kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów prawa o ruchu drogowym w zakresie dopuszczalnych prędkości. Nowe urządzenia rejestrujące, służące do automatycznej kontroli średniej prędkości na wyznaczonym odcinku drogi, wyrastają jak grzyby po deszczu, a wraz z nimi mnożą się pytania kierowców o legalność tej formy pomiarów prędkości. Jak się okazuje – wątpliwości te są uzasadnione.

REKLAMA

Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

REKLAMA

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

Pierwszy przepadek pojazdu. Zapadł prawomocny wyrok

W Skierniewicach zapadł pierwszy w kraju prawomocny wyrok orzekający przepadek pojazdu, którego kierowca miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Chodzi o przepisy, które weszły w życie 14 marca 2024 r. Kierująca miała ponad 2 promile.

REKLAMA