REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak parkować podczas upałów?

Jakubowski Ryszard
fot. Newspress
fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Szczelnie zamknięty samochód, pozostawiony podczas upałów na nasłonecznionym miejscu nagrzewa się bardzo szybko, a temperatura w jego wnętrzu zbliża się do temperatury wrzącej wody.

Jest to zjawisko zarówno nieprzyjemne dla kierowcy i pasażerów, którzy muszą zająć miejsca w pomieszczeniu przywodzącym na myśl wnętrze pieca hutniczego, jak i dla wyposażenia kabiny, w tym tapicerki – wysoka temperatura w połączeniu z promieniami UV, jakie przedostają się przez szyby samochodowe, przyspiesza zachodzące w wielu materiałach procesy starzeniowe, znacznie skracając ich żywotność.

REKLAMA

Odpowiednio zaparkowany samochód jest jak ochrona przeciwsłoneczna.

Najlepszym miejscem na zaparkowanie samochodów w czasie upałów jest zacieniona ulica, parking wielopoziomowy (poza najwyższym poziomem) lub podziemny itp. We współczesnych polskich miastach takie miejsca parkingowe są trudnym do spełnienia marzeniem. Więc parkować trzeba wszędzie, nawet na bardzo nasłonecznionych parkingach przy hipermarketach.

Zobacz również: Jak parkować na pochyłościach?

Bardzo dobrym rozwiązaniem, niestety – kompromisowym – są różnego rodzaju składane ekrany i parawany, które ustawia się za szybami samochodu i które ograniczają dostęp promieni słonecznych do wnętrza auta. Aby dobrze spełniły swoją funkcję, powinny być umieszczone na zewnątrz pojazdu, ale w istniejących realiach jest to niemożliwe – szybko zostałyby skradzione.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również:Jak wybrać okulary słoneczne dla kierowcy?

Niezłym rozwiązaniem jest ustawienie samochodu bokiem do słońca i zasłonięcie jego nasłonecznionych okien czymkolwiek, co dobrze odbija światło słoneczne, nawet zwykłą folią aluminiową do pieczenia potraw. Lepsza byłaby folia metalizowana, taka jak używana w kwiaciarniach do tworzenia bukietów i wiązanek. Może być też grubszy papier, mogą być kawałki białego grubego płótna. Aby nie spadły, zakłada je się jedną krawędzią na lekko opuszczoną szybę okienną, a następnie podnosi ją do oporu. 

Wietrzenie auta

W czasie upałów trzeba zadbać o przewietrzanie wnętrza pojazdu na postoju. A więc – pozostawić całkowicie otwarte wszystkie istniejące nawiewy powietrza, otwory wentylacyjne itp., a nawet – uchylony szyberdach. Zostawienie lekko uchylonego bocznego okna jest ryzykowne, jeżeli osoby postronne będą miały do niego dostęp. Zawsze znajdzie się dowcipniś, który albo wrzuci do wnętrza samochodu tlący się niedopałek, albo będzie próbował siłą opuścić szybę aby mieć łatwiejszy dostęp do dóbr, które można z samochodu ukraść. Uchylone okno można więc zostawić albo po stronie, do której nie ma dostępu, np. znajdującej się tuż przy murze lub ogrodzeniu, albo od strony jezdni. Szczelina powinna być niewielka, o szerokości palca, wtedy jest trudniejsza do zauważenia a spełni, przynajmniej częściowo, swoje zadanie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senne koszmary polskich kierowców: kradzież samochodu lub awaria auta w drodze. A jaka jest rzeczywistość

Awaria na drodze i związane z nią holowanie, kradzież samochodu oraz zderzenie ze zwierzyną  – to największe obawy polskich kierowców. Są na tyle silne, że wielu zamieniają się w koszmary senne. Na szczęście na co dzień przykre zdarzenia związane z autem są zgoła inne.

Branża transportowa ma się coraz gorzej. Co może pomóc?

Kryzys gospodarczy staje się coraz bardziej widoczny. W pierwszych dziewięciu miesiącach 2024 roku liczba ogłoszonych upadłości wzrosła o 14% w porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym, podczas gdy liczba rozpoczętych postępowań restrukturyzacyjnych spadła o 6,9%. Jedna z branż, która ma najtrudniej to branża transportowa.

Czego najbardziej obawiają się kierowcy, a co rzeczywiście im się przytrafia?

Jakie są największe obawy Polaków w związku z samochodem? A co przytrafia się kierowcom najczęściej? Co dziesiąty kierowca nie boi się o swój samochód. Co piątego nic złego na drodze nie spotkało. 

W Warszawie możesz natknąć się na przewoźników bez prawa jazdy

"Przewozy 2024" to akcja policji i funkcjonariuszy Straży Granicznej. Mundurowi skontrolowali kierowców świadczących przewozy na aplikację. 

REKLAMA

Jechał ponad 180 km/h, bo odreagowywał stres, dostał słony mandat

25-latek jechał ponad 180 km/h bo odreagowywał stres. Stracił prawo jazdy, otrzymał mandat w wysokości 5 tys. zł oraz 15 punktów karnych.

89 stacji ładowania pojazdów elektrycznych już jest, w planach 60 nowych. Gdzie?

Kierowcy z Łodzi mają już 89 punktów, w których mogą naładować samochody elektryczne. Łódzki magistrat poinformował, że kolejnych 60 stacji jest w planach. 

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni. Widać to zwłaszcza w zatłoczonych miastach. Z badań wynika także, że kobiety bardziej skupiają się na kwestiach ekologicznych. 

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii, 0,2 promile w Polsce. Jazda pod wpływem powodem 6500 zgonów w UE

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii i Malcie, 0,2 promile w Polsce. Okazuje się, że jazda pod wpływem jest powodem 6500 zgonów w Unii Europejskiej. Państwa planują jednak obniżanie limitów. Gdzie jest całkowity zakaz prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu?

REKLAMA

Nowy samochód dla Polaka: nie elektryk i nie auto z tradycyjnym silnikiem – więc co

Najpierw decyzja Unii Europejskiej o rychłym zaprzestaniu rejestracji i produkcji aut z tradycyjnymi silnikami na benzynę i olej napędowy. Teraz wahanie, i nieoficjalne wiadomości, że z tak radykalnym krokiem trzeba zaczekać. Zamieszkanie na rynku motoryzacyjnym trwa i czy wpływa znacząco na decyzje zakupowe?

Stacje ładowania elektryków w Polsce co 3,3 km (średnio). Maksymalnie 76 km. Mapa zagęszczenia. Kierowcy elektryków czy spalinówek – kto ma lepiej?

Tylko 3,3 km dzieli średnio w Polsce najbliżej sąsiadujące ze sobą stacje ładowania aut elektrycznych – wynika z analizy Powerdot Data Center. Pomimo, że odległość ta jest zdumiewająco mała, to na mapie Polski wciąż jest kilka białych plam ze słabo rozwiniętą infrastrukturą. 

REKLAMA