REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

5 zasad jazdy miejskiej

Max Trela
5 zasad jazdy miejskiej fot. Fotolia
5 zasad jazdy miejskiej fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy nasz samochód najbardziej się zużywa? Odpowiedź wiele osób może zdziwić, ale prawda jest taka, że większość podzespołów doznaje największych obciążeń podczas jazdy w... mieście! Dlatego warto znać kilka podstawowych zasad jak jeździć, żeby oszczędzić samochód, a przy okazji nerwy i pieniądze na częstsze naprawy:

1. Obroty pod kontrolą

Ruszaj zawsze z najniższych możliwych obrotów silnika. Unikaj gwałtownego puszczania pedału sprzęgła, ruszania z piskiem opon, jazdy na pół sprzęgle. Wszystko to powoduje ogromne obciążenie sprzęgła, skrzyni biegów, mechanizmu różnicowego i dalej – półosi i przekładni planetarnych.

REKLAMA

2. Noga na pedale, ręka na lewarku – zły pomysł!

Nigdy bez potrzeby nie trzymaj nogi sprzęgle i hamulcu – noga powinna wędrować do pedału wtedy gdy mamy zamiar go użyć.

Zobacz też: Parkowanie dla opornych: jak zaparkować samochód w mieście?

Podobnie z lewarkiem skrzyni biegów... Wielu kierowców trzyma na nim rękę a to BŁAD! Lewarek to nie podłokietnik! Choć może my tego nie czuć, trzymając za gałkę cały czas wywieramy nacisk i pewne naprężenia w  układzie zmiany przełożeń. Efekty mogą być opłakane, a poważne kłopoty z wybraniem odpowiedniego przełożenia mogą się pojawić po 30 – 40 tysiącach kilometrów.

3. Stoisz w korku? Puść kierownicę, zdejmij nogi z pedałów

Nic tak nie oszczędza auta jak pozwolenie mu na „odpoczynek”. Chodzi głównie o momenty gdy STOIMY (PODKREŚLAM STOIMY - nie jedziemy!) w korku. Zamiast kurczowo trzymać kierownicę co chwila kręcąc nią centymetr w prawo -  centymetr w lewo, lepiej puścić koło wolno... W ten sposób oszczędzimy pracy maglownicy, drążkom skrętnym i wspomaganiu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Jak postępować na skrzyżowaniach z ruchem kierowanym przez policjanta?

W końcu – ABSOLUTNA PODSTAWA – noga precz ze sprzęgła! Zamiast stać z włączonym biegiem trzymają cały czas wciśnięty pedał, lepiej wyrzucić na luz i puścić pedał. To oszczędza praktycznie wszystkie elementy sprzęgła, zaczynając od tarczy i docisku, na łożysku i pompie sprzęgłowej kończąc. W ten sposób „życie” sprzęgła w autach eksploatowanych jedynie w mieście można przedłużyć nawet o 1/3.

4. Napęd na cztery koła – dodatkowe obciążenie

Jeśli jeździmy autem napędem na cztery koła warto korzystać z funkcji rozłączania osi. Odłączanie przekładni rozdzielczej, czy po prostu wału napędowego, może zmniejszyć obciążenia działające na skrzynię rozdzielczą, sprzęgło i sam silnik nawet o 25 – 30 procent.

5. Nowoczesne diesle to nie auta miejskie? I TAK i NIE...

REKLAMA

Nowoczesne diesle rzeczywiście nie lubią miejskiego pełzania – pożerają sprzęgło, przepalają układ wydechowy. Jeśli dodatkowo jest gorąco, może dramatycznie wzrosnąć zużycie oleju silnikowego, przy jednoczesnym odczuwalnym spadku mocy. Jak sobie z tym radzić?

Tu kierowca ma właściwie niewiele do powiedzenia. To już „specyfika” diesla z którą po prostu musimy się liczyć. Żeby maksymalnie wydłużyć życie silnika polecamy częstsze przeglądy,  wymiany oleju i filtrów – w skrajnych warunkach pogodowych nawet co 6 – 7 tysięcy kilometrów.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA