REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

5 zasad jazdy miejskiej

Max Trela

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy nasz samochód najbardziej się zużywa? Odpowiedź wiele osób może zdziwić, ale prawda jest taka, że większość podzespołów doznaje największych obciążeń podczas jazdy w... mieście! Dlatego warto znać kilka podstawowych zasad jak jeździć, żeby oszczędzić samochód, a przy okazji nerwy i pieniądze na częstsze naprawy:

1. Obroty pod kontrolą

Ruszaj zawsze z najniższych możliwych obrotów silnika. Unikaj gwałtownego puszczania pedału sprzęgła, ruszania z piskiem opon, jazdy na pół sprzęgle. Wszystko to powoduje ogromne obciążenie sprzęgła, skrzyni biegów, mechanizmu różnicowego i dalej – półosi i przekładni planetarnych.

REKLAMA

2. Noga na pedale, ręka na lewarku – zły pomysł!

Nigdy bez potrzeby nie trzymaj nogi sprzęgle i hamulcu – noga powinna wędrować do pedału wtedy gdy mamy zamiar go użyć.

Zobacz też: Parkowanie dla opornych: jak zaparkować samochód w mieście?

Podobnie z lewarkiem skrzyni biegów... Wielu kierowców trzyma na nim rękę a to BŁAD! Lewarek to nie podłokietnik! Choć może my tego nie czuć, trzymając za gałkę cały czas wywieramy nacisk i pewne naprężenia w  układzie zmiany przełożeń. Efekty mogą być opłakane, a poważne kłopoty z wybraniem odpowiedniego przełożenia mogą się pojawić po 30 – 40 tysiącach kilometrów.

3. Stoisz w korku? Puść kierownicę, zdejmij nogi z pedałów

Nic tak nie oszczędza auta jak pozwolenie mu na „odpoczynek”. Chodzi głównie o momenty gdy STOIMY (PODKREŚLAM STOIMY - nie jedziemy!) w korku. Zamiast kurczowo trzymać kierownicę co chwila kręcąc nią centymetr w prawo -  centymetr w lewo, lepiej puścić koło wolno... W ten sposób oszczędzimy pracy maglownicy, drążkom skrętnym i wspomaganiu.

Zobacz też: Jak postępować na skrzyżowaniach z ruchem kierowanym przez policjanta?

W końcu – ABSOLUTNA PODSTAWA – noga precz ze sprzęgła! Zamiast stać z włączonym biegiem trzymają cały czas wciśnięty pedał, lepiej wyrzucić na luz i puścić pedał. To oszczędza praktycznie wszystkie elementy sprzęgła, zaczynając od tarczy i docisku, na łożysku i pompie sprzęgłowej kończąc. W ten sposób „życie” sprzęgła w autach eksploatowanych jedynie w mieście można przedłużyć nawet o 1/3.

4. Napęd na cztery koła – dodatkowe obciążenie

Jeśli jeździmy autem napędem na cztery koła warto korzystać z funkcji rozłączania osi. Odłączanie przekładni rozdzielczej, czy po prostu wału napędowego, może zmniejszyć obciążenia działające na skrzynię rozdzielczą, sprzęgło i sam silnik nawet o 25 – 30 procent.

5. Nowoczesne diesle to nie auta miejskie? I TAK i NIE...

REKLAMA

Nowoczesne diesle rzeczywiście nie lubią miejskiego pełzania – pożerają sprzęgło, przepalają układ wydechowy. Jeśli dodatkowo jest gorąco, może dramatycznie wzrosnąć zużycie oleju silnikowego, przy jednoczesnym odczuwalnym spadku mocy. Jak sobie z tym radzić?

Tu kierowca ma właściwie niewiele do powiedzenia. To już „specyfika” diesla z którą po prostu musimy się liczyć. Żeby maksymalnie wydłużyć życie silnika polecamy częstsze przeglądy,  wymiany oleju i filtrów – w skrajnych warunkach pogodowych nawet co 6 – 7 tysięcy kilometrów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Szkolenia redukujące punkty karne. W 10 dni WORD-y zredukowały 34 tys. punktów

    Polscy kierowcy pokochali szkolenia. Właściwie to jeden typ szkolenia. Mowa oczywiście o kursach redukujących 6 punktów karnych. Te wróciły do WORD-ów i stały się hitem. Jak informuje RMF FM, w 10 dni na szkoleniu pojawiło się blisko 6 tys. kierowców.

    Prawo jazdy plus, czyli darmowe prawo jazdy dla uczniów. Kto, co i dlaczego?

    Polacy uwielbiają słowo "darmowy". Jeszcze mocniej kochają je jednak politycy, zwłaszcza w okresie kampanii wyborczej. PiS przedstawiło zatem swój kolejny pomysł. A tym jest darmowe prawo jazdy dla uczniów. Na czym polega program prawo jazdy plus?

    Ile czasu można przechowywać paliwo?

    Zakupowy szał na stacjach paliwowych trwa. Kierowcy leją tańszy olej napędowy i benzynę do kanistrów i baniek. Czy wiedzą jednak ile czasu można przechowywać paliwo w takich pojemnikach? I w jakich warunkach należy to zrobić, aby nie łamać przepisów?

    Kierowca dostał mandat przed 17 września. Zapłacił go po 17 września. Przedawnienie punktów po roku czy dwóch?

    Kierowcy mają wątpliwości dotyczące zastosowania przepisów skracających okres przedawnienia punktów karnych do roku. Wątpliwości te postanowiłem zatem rozwiać. Sytuacja modelowa na dziś brzmi: kierowca dostał mandat przed 17 września, ale zapłacił go po 17 września. Co z punktami i ich przedawnieniem? Jaki termin go obowiązuje?

    REKLAMA

    Więzienie za tablice rejestracyjne. Nowe przepisy już obowiązują w Polsce

    Legislatorzy nie chcieli bawić się w półśrodki. Osoba, która będzie majstrować przy tablicach rejestracyjnych, może na 5 lat trafić do więzienia. Co jednak to majstrowanie oznacza w praktyce? Sprawdziliśmy to.

    Koniec używanych instalacji LPG? A to dopiero początek nowelizacji

    Rządzący przygotowali kolejną zmianę dla aut z LPG. Od teraz będą musiały być wyposażane w dodatkową tabliczkę. Kogo dotyczy ten wymóg? I kiedy wejdzie w życie? Poszukajcie odpowiedzi w naszym materiale.

    PKN ORLEN nie narusza prawa niskimi cenami? Bezpodstawne oskarżenia? [Wybory 2023]

    Są trzy wytłumaczenia dlaczego PKN Orlen sprzedaje paliwa jakby ropa kosztowała 50 dolarów za baryłkę. A jest po 94 dolary. Nie każde postępowanie zarządu spółki wiąże się z odpowiedzialnością prawną.

    Sztuczna inteligencja w samochodzie. Auta już są inteligentne, a ich IQ rośnie!

    Sztuczna inteligencja w samochodzie ma znaczenie nie tylko dla kierowców. To kluczowy trend rynkowy! Już dziś jedna piąta środków wydawanych na prace nad AI, trafiają właśnie do sektora moto. To potężny potencjał. Warto jednak zastanowić się nad tym, co może właściwie oznaczać dla właścicieli aut.

    REKLAMA

    Historia pojazdu w aplikacji mObywatel. Nowe przepisy już obowiązują

    Usługa "Historia pojazdu" jest niezwykle popularna. Korzysta z niej nawet 27 mln osób miesięcznie. Teraz liczba ta może się zwiększyć. Bo usługa pojawiła się w rządowej aplikacji mObywatel. Rozporządzenie w tej sprawie już działa.

    Czym kierują się Polacy podczas zakupu używanego auta?

    Przy wyborze auta z rynku wtórnego Polacy kierują się przede wszystkim ceną. Tuż za nią, z niemal identyczną liczbą wskazań, plasują się: rocznik oraz przebieg. Nabywcy chcą także znać historię serwisową i wypadkową pojazdu - wynika z badań serwisu autobaza.pl. Co jeszcze wpływa na motoryzacyjne wybory i w jaki sposób świadczy to o świadomości kupujących? Analizują eksperci autobaza.pl.

    REKLAMA