REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

5 zasad jazdy miejskiej

Max Trela
5 zasad jazdy miejskiej fot. Fotolia
5 zasad jazdy miejskiej fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy nasz samochód najbardziej się zużywa? Odpowiedź wiele osób może zdziwić, ale prawda jest taka, że większość podzespołów doznaje największych obciążeń podczas jazdy w... mieście! Dlatego warto znać kilka podstawowych zasad jak jeździć, żeby oszczędzić samochód, a przy okazji nerwy i pieniądze na częstsze naprawy:

1. Obroty pod kontrolą

Ruszaj zawsze z najniższych możliwych obrotów silnika. Unikaj gwałtownego puszczania pedału sprzęgła, ruszania z piskiem opon, jazdy na pół sprzęgle. Wszystko to powoduje ogromne obciążenie sprzęgła, skrzyni biegów, mechanizmu różnicowego i dalej – półosi i przekładni planetarnych.

REKLAMA

2. Noga na pedale, ręka na lewarku – zły pomysł!

Nigdy bez potrzeby nie trzymaj nogi sprzęgle i hamulcu – noga powinna wędrować do pedału wtedy gdy mamy zamiar go użyć.

Zobacz też: Parkowanie dla opornych: jak zaparkować samochód w mieście?

Podobnie z lewarkiem skrzyni biegów... Wielu kierowców trzyma na nim rękę a to BŁAD! Lewarek to nie podłokietnik! Choć może my tego nie czuć, trzymając za gałkę cały czas wywieramy nacisk i pewne naprężenia w  układzie zmiany przełożeń. Efekty mogą być opłakane, a poważne kłopoty z wybraniem odpowiedniego przełożenia mogą się pojawić po 30 – 40 tysiącach kilometrów.

3. Stoisz w korku? Puść kierownicę, zdejmij nogi z pedałów

Nic tak nie oszczędza auta jak pozwolenie mu na „odpoczynek”. Chodzi głównie o momenty gdy STOIMY (PODKREŚLAM STOIMY - nie jedziemy!) w korku. Zamiast kurczowo trzymać kierownicę co chwila kręcąc nią centymetr w prawo -  centymetr w lewo, lepiej puścić koło wolno... W ten sposób oszczędzimy pracy maglownicy, drążkom skrętnym i wspomaganiu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Jak postępować na skrzyżowaniach z ruchem kierowanym przez policjanta?

W końcu – ABSOLUTNA PODSTAWA – noga precz ze sprzęgła! Zamiast stać z włączonym biegiem trzymają cały czas wciśnięty pedał, lepiej wyrzucić na luz i puścić pedał. To oszczędza praktycznie wszystkie elementy sprzęgła, zaczynając od tarczy i docisku, na łożysku i pompie sprzęgłowej kończąc. W ten sposób „życie” sprzęgła w autach eksploatowanych jedynie w mieście można przedłużyć nawet o 1/3.

4. Napęd na cztery koła – dodatkowe obciążenie

Jeśli jeździmy autem napędem na cztery koła warto korzystać z funkcji rozłączania osi. Odłączanie przekładni rozdzielczej, czy po prostu wału napędowego, może zmniejszyć obciążenia działające na skrzynię rozdzielczą, sprzęgło i sam silnik nawet o 25 – 30 procent.

5. Nowoczesne diesle to nie auta miejskie? I TAK i NIE...

REKLAMA

Nowoczesne diesle rzeczywiście nie lubią miejskiego pełzania – pożerają sprzęgło, przepalają układ wydechowy. Jeśli dodatkowo jest gorąco, może dramatycznie wzrosnąć zużycie oleju silnikowego, przy jednoczesnym odczuwalnym spadku mocy. Jak sobie z tym radzić?

Tu kierowca ma właściwie niewiele do powiedzenia. To już „specyfika” diesla z którą po prostu musimy się liczyć. Żeby maksymalnie wydłużyć życie silnika polecamy częstsze przeglądy,  wymiany oleju i filtrów – w skrajnych warunkach pogodowych nawet co 6 – 7 tysięcy kilometrów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA