REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak przejeżdżać przez „śpiącego policjanta”?

Przejeżdżając przez
Przejeżdżając przez"garby" trzeba mieć na uwadze zawieszenie auta. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Garby zwalniające skutecznie przyhamowują zapędy wielu kierowców, ale niestety wpływają również na zawieszenie auta. Jest jednak metoda na pokonywanie „śpiących policjantów” bez szwanku dla auta.

Przejeżdżając przez garb zwalniający musimy pamiętać o kilku elementach

REKLAMA

Pierwszy z nich to prędkość: powinna być możliwie jak najmniejsza przy jednoczesnym zachowaniu ruchu. Nie warto ani przyspieszać, ani hamować.

Szczególnie szkodliwe może być nagłe zwalnianie tuż przed garbem! Pamiętajmy o tym, że samochód, nawet uzbrojony w sportowe zawieszenie, podczas hamowania nurkuje. Obniżenie wysokości zderzaka może skończyć się uderzeniem w próg i uszkodzeniem ospojlerowania. Byłby to jednak najmniejszy problem, gdyż w takich wypadkach zagrożona jest też miska olejowa i obudowa skrzyni biegów.

Element nr 2 – najpierw jedno, potem drugie koło

Dojeżdżając do „śpiącego policjanta” warto skręcić kierownicę. Najlepsze dla zawieszenia i opon jest pokonywanie każdej przeszkody pod kątem około 45 stopni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Jak zamontować uszczelkę podgłowicową?

Nie warto przy tym robić żadnych gwałtownych ruchów, ale manewr musi być na tyle stanowczy, żeby koła atakowały próg pojedynczo. Gdy już przejeżdżamy przez przeszkodę, trzymamy kierownicę w jednej ustalonej pozycji.

Optymalnym wyjściem byłoby skorygowanie kierunku jazdy dopiero wtedy, gdy wszystkie koła pokonają przeszkodę. Jeśli musimy zareagować wcześniej, dobrze jest tak zaplanować manewr, żeby kierunek jazdy zmieniać w czasie, gdy próg znajduje się pomiędzy osiami. Duże znaczenie ma również płynność jazdy, szczególnie jeśli do pokonania mamy więcej niż jeden próg zwalniający.

Zobacz też: Jak dorobić wkład lusterka z funkcją podgrzewania?

REKLAMA

W warunkach codziennej jazdy najczęściej natkniemy się na kilka „śpiących policjantów” ustawionych w rzędzie. Taką przeszkodę najlepiej pokonywać slalomem. Jeśli pierwszy próg atakowaliśmy przednim lewym kołem, na drugi najlepiej najechać prawym itd.

Jeśli nasze auto może pełzać na pierwszym biegu, puszczamy sprzęgło i nie wciskamy go aż do końca slalomu. Jeśli brakuje momentu obrotowego, będziemy musieli operować pedałem przed każdą przeszkodą.

Nie wolno natomiast jechać na półsprzęgle! W ten sposób możemy oszczędzić sworznie kosztem tarczy sprzęgła, a byłaby to wyjątkowo nieopłacalna „zamiana”.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA