REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dziurawa jezdnia: zmora polskiego kierowcy. Jak sobie radzić na dziurawych nawierzchniach?

Jakubowski Ryszard
Wjechanie w głęboką dziurę niesie ze sobą ryzyko pogięcia felgi, rozcięcia opony, zniszczenia zawieszenia i układu wydechowego, a w najgorszym wypadku nawet pogięciem lub zerwaniem miski olejowej silnika. Fot. Fotolia
Wjechanie w głęboką dziurę niesie ze sobą ryzyko pogięcia felgi, rozcięcia opony, zniszczenia zawieszenia i układu wydechowego, a w najgorszym wypadku nawet pogięciem lub zerwaniem miski olejowej silnika. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wiele dróg znajduje się w fatalnym stanie technicznym i jazda nimi do przyjemnych nie należy. Zwykle kierowca nie ma większego wyboru i musi taką drogą przejechać. Oto kilka rad, jak to zrobić w miarę bezpiecznie dla siebie i pojazdu.

Po pierwsze należy dostosować prędkość do jakości drogi. Wśród kierowców panuje nie do końca prawdziwy pogląd, że zły stan dróg jest jedną z głównych przyczyn wypadków. Tymczasem można jechać nawet bardzo zniszczoną i wyboistą drogą bezpiecznie, bez ryzyka uszkodzenia podwozia i zawieszenia pojazdu. Receptą jest właściwa prędkość. Jadąc z niewielką, dostosowaną do warunków prędkością, większość wyrw i dziur w nawierzchni można bezpiecznie ominąć, przez pozostałe można przejechać nie ryzykują zniszczenia opon. Tak więc styl jazdy taką drogą musiałby zawierać wiele elementów jazdy terenowej.

REKLAMA

Pamiętajmy, że za szkody auta wywołane złym stanem drogi odpowiada jej zarządca. Jeśli więc uszkodziliśmy auto na dziurze, należy natychmiast wezwać policję i zapewnić sobie przynajmniej jednego świadka. Możemy wtedy liczyć na pokrycie kosztów napraw.

Zobacz też: Odszkodowanie od zarządcy drogi

REKLAMA

Tor jadącego pojazdu nie byłby prostolinijny, lecz wężykowaty, prowadzący tak, aby na drodze kół znalazło się jak najmniej dziur. Niewielka prędkość pozwala przede wszystkim w porę dostrzec wyrwę w drodze i podjąć właściwe kroki, aby ją ominąć lub ostrożnie przez nią przejechać. Trzeba przy tym pamiętać, że nie ma sposobu na ocenę głębokości wyrwy, zalanej wodą, więc nie wolno pod żadnym pozorem w nią wjechać. W niektórych przypadkach kierowca stawałby przed koniecznością wyboru, w którą wyrwę może wjechać. Przy małej prędkości miałby o wiele więcej czasu na podjęcie właściwej decyzji, niż jadąc szybko.

Wjechanie w głęboką dziurę niesie ze sobą ryzyko pogięcia felgi, rozcięcia opony, zniszczenia zawieszenia i układu wydechowego, a w najgorszym wypadku nawet pogięciem lub zerwaniem miski olejowej silnika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wjeżdżanie w dziury na drodze niesie ze sobą jeszcze jedno niebezpieczeństwo. Najczęściej w dziurach gromadzą się różne przedmioty, np gwoździe lub kamienie o ostrych krawędziach. Wjechanie na nie grozi uszkodzeniem, a w skrajnym wypadku nawet zniszczeniem opony. Krawędzie licznych dziur są także ostre. Dlatego tak ważne jest omijanie ich za wszelką cenę. Jest to możliwe dopiero przy niewielkiej prędkości, pozwalającej na uważną jazdę.

Zobacz też: Jakie drogi są najbardziej niebezpieczne

Jadąc źle utrzymaną drogą należy zwracać baczną uwagę na studzienki i włazy. Bardzo często znajdują się one kilka do nawet kilkunastu centymetrów poniżej powierzchni jezdni, co może świadczyć o tym, że nie są one w pełni stabilne i osuwają się w wyniku np. w wyniku podmycia gruntu przez wody deszczowe. Mogą one w każdej chwili zapaść się jeszcze głębiej, a to oznacza poważne uszkodzenie, a nawet – zniszczenie auta, które na nie wjedzie. Lepiej omijać je szerokim łukiem, a przynajmniej starać się nie wjeżdżać na nie. Zdarza się też, że studzienki i włazy potrafią być niedomknięte, a wjechanie na nie unieruchomi samochód. Należy zatem ich unikać.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA