REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozpoznawać zamiary innych kierowców?

Jakubowski Ryszard
Myśl za innych na drodze Fot. Fotolia
Myśl za innych na drodze Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Z uwagi na to, iż wielu kierowców zapomina o obowiązku informowania innych użytkowników drogi o swoich zamiarach lub celowo o nich nie informuje, często z atawistycznych pobudek, dla własnego bezpieczeństwa należy nauczyć się rozpoznawać ich plany po towarzyszących im symptomach.

Oto zestawienie symptomów najczęściej spotykanych na naszych drogach i ich interpretacja.

REKLAMA

Zobacz również: Jak się zachowywać wobec pieszych?

  1. Jeżeli sytuacji na drodze, widzianej z oddali, nie da się jednoznacznie zdefiniować, należy na wszelki wypadek zmniejszyć prędkość i zachować ostrożność, aby móc w porę zahamować lub ominąć przeszkodę, pojawiającą się na drodze niespodziewanie.
  2. Jeżeli poprzedzający pojazd zachowuje się niestabilnie i widać wyraźnie, iż nie zachowuje prostolinijnego toru jazdy, a rzecz dzieje się zimą, istnieje duże prawdopodobieństwo, że trafił na ślisko, oblodzony odcinek drogi. Latem może to wskazywać, że jego kierowca zasypia nad kierownicą lub jest nietrzeźwy. Wyprzedzanie takiego pojazdu wiąże się w obu przypadkach z bardzo dużym ryzykiem.
  3. Jeżeli nadjeżdżający z przeciwka lub doganiający nas samochód wyprzedza „na trzeciego”, siłą wciska się pomiędzy inne pojazdy, zajeżdża innym drogę, jest niemal pewne że za jego kierownicą zasiada człowiek nieodpowiedzialny, potencjalny morderca. Na wszelki wypadek należy dać mu jak najwięcej miejsca, w skrajnym przypadku usuwając się z drogi na pobocze.
  4. Widząc pojazd, zbliżający się boczną drogą do skrzyżowania z dużą prędkością, należy potraktować go tak, jakby on miał pierwszeństwo przejazdu. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że jego kierowca albo nie wie, że jedzie drogą podporządkowaną, albo liczy na to, że zdąży przejechać przed pojazdami, które to pierwszeństwo mają.
  5. Jeżeli poprzedzający pojazd zjeżdża bez wyraźnego powodu na prawe pobocze, jest prawie pewne, że jego kierowca stara się ułatwić wyprzedzanie doganiającym go pojazdom.
  6. Jeżeli nadjeżdżający z przeciwka samochód miga długimi światłami, należy najpierw sprawdzić swoje światła, czy są włączone. Jeżeli są, istnieje potencjalna możliwość, że nadjeżdżający kierowca ostrzega przed zasadzką policyjną na piratów drogowych lub przed obławą na przestępców.
  7. Jeżeli kierowca i pasażerowie jadącego obok pojazdu gestami pokazują, że dzieje się coś złego pod naszym samochodem, w 99 na 100 przypadków są to ludzie, którzy chcą wywabić nas zza kierownicy po to, aby potem odjechać naszym samochodem. Najczęściej ich gesty sugerują powstanie pożaru w tylnej części naszego pojazdu. Wystarczy rzut oka w lusterka wsteczne, aby mieć pewność, że żadnego pożaru nie ma.

Zobacz również: Jak brzmi 10 przykazań dobrego kierowcy?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA