REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zachowywać się wobec autobusów miejskich?

Jakubowski Ryszard
Fot. newspress
Fot. newspress

REKLAMA

REKLAMA

Autobusy, zwłaszcza jeżdżące w komunikacji miejskiej, to pojazdy szczególne. Przewożą jednorazowo nawet ponad 100 pasażerów, z których wielu spieszy się do pracy lub do innych zajęć. Dlatego są one traktowane ze szczególnymi przywilejami.

W miastach coraz częściej pojawiają się tzw. buspasy, po których normalni użytkownicy nie mają prawa się poruszać, lub nie mają na nie wstępu w określonych godzinach. O wszystkim informują znaki drogowe i tablice informacyjne.

REKLAMA

Zobacz również: Jak poprawić swoje umiejętności jako kierowcy?

W wielu krajach autobus ma bezwzględne pierwszeństwo przy włączaniu się do ruchu, np. wyjeżdżając z zatoki przystankowej lub ruszając z przystanku. U nas przepis mówi jedynie o tym, że należy umożliwić mu włączenie się do ruchu. Praktyka pokazuje, że tak sformułowana zasada dla wielu kierowców, zwłaszcza osobowych aut nie jest obligująca. Autobus, aby ruszyć w dalszą drogę wymusza więc należne mu przywileje. Dlaczego więc nie pomóc jego kierowcy i nie zwolnić na kilka sekund, aby mógł on swobodnie ruszyć i wykonywać swoją pracę?

Zobacz również: Czym jest jazda defensywna? Poradnik eksperta

REKLAMA

Osobnym zagadnieniem z punktu widzenia bezpieczeństwa na drodze są pasażerowie autobusu. Jedni spieszą się, aby zdążyć do niego wsiąść. Ci potrafią przebiegać jezdnię w miejscach niedozwolonych, często pędząc na oślep. Z kolei osoby wysiadające potrafią wbrew przepisom próbować przekroczyć drogę przed autobusem, zamiast udać się do najbliższego wytyczonego przejścia, a gdy go nie ma, np. poza obszarami zabudowanymi, poczekać, aż autobus odjedzie i nie będzie zasłaniał widoczności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przejeżdżając obok przystanku, zwłaszcza gdy stoi na nim autobus, należy zachować szczególną ostrożność i być przygotowanym na to, że w każdej chwili mogą zza niego wyjść przechodnie wprost pod koła mijającego go samochodu.

Na jezdnie mogą wbiec również ci, którzy chcą zdążyć wsiąść do autobusu w ostatniej chwili. Zachowanie takie nie zawsze spotka się ze zrozumieniem u innych kierowców, którzy zechcą wyprzedzić lub ominąć pojazd ostrożnego kierowcy. Jeżeli swój zamiar wprowadzą w życie, nieszczęście gotowe. Można częściowo uniemożliwić to, jadąc jak najdalej od stojącego na przystanku autobusu, omijając go przesadnie szerokim łukiem, z częściowym przekroczeniem linii rozdzielającej pasy ruchu, co trzeba zasygnalizować kierunkowskazem.

Pasażerowie autobusu i przechodnie, choć są użytkownikami drogi i uczestnikami ruchu na niej, nie są w żaden sposób zobligowanie do znajomości przepisów kodeksu drogowego. Nie można więc zakładać, że będą się do nich stosowali.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zamiast jechać własnym autem w delegację, pracownicy coraz częściej korzystają z wynajmu samochodu. Dlaczego?

Wynajem samochodów staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem wśród polskich przedsiębiorców oraz pracowników wyjeżdżających w delegacje służbowe. Mobilność rozumiana jako zastępowanie własności wypożyczeniem lub wynajmem zyskuje coraz więcej zwolenników.

Jechał hulajnogą elektryczną 48 km/h. Dostał mandat w wysokości 900 zł

Jechał hulajnogą elektryczną 48 km/h. Dostał mandat w wysokości 900 zł. Jakie należy mieć uprawnienia, by móc jeździć hulajnogą elektryczną? Kiedy jazda po chodniku jest dopuszczalna? Jakie są zakazy dotyczące prowadzenia hulajnogi elektrycznej?

KGP: 106 383 interwencji, 394 wypadków drogowych, 33 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 383 interwencji.

Kluczowe połączenie Polski z Ukrainą. Droga S17 się wydłuża: nowy odcinek coraz bliżej

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zakończyła przetarg na kolejny odcinek drogi ekspresowej S17. Odcinek Piaski Wschód - Łopiennik, o długości 16,6 km, stanie się ważnym elementem trasy łączącej Polskę z Ukrainą. Przetarg wygrało konsorcjum Aldesa Construcciones Polska oraz Aldesa Construcciones, które zrealizuje projekt za 810 mln zł. Inwestycja obejmuje nie tylko budowę nowej drogi, ale także rozwój infrastruktury dla bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Co oznacza ta inwestycja dla polskiej sieci drogowej i jak wpłynie ona na komunikację międzynarodową?

REKLAMA

Koniec dopłat do leasingu e-aut: rynek elektromobilności w Polsce zagrożony?

Samochody elektryczne to bardziej ekologiczna wersja tradycyjnych aut. Osoby decydujące się na zakup takiego pojazdu dotychczas mogły liczyć na dofinansowanie. Leasing, będący jedną z najpopularniejszych form finansowania zakupu nowych pojazdów, cieszył się dużym zainteresowaniem szczególnie wśród przedsiębiorców. To właśnie oni stanowią ponad 80% klientów nabywających elektryczne samochody osobowe w Polsce. Niestety od 1 września br. NFOŚIGW podjął decyzję dotyczącą wstrzymania dopłat. Jak to wpłynie na rynek elektryków?

Automatyczny zwrot prawa jazdy. Czy wszyscy z niego skorzystają? 10 września weszły w życie nowe rozwiązania

Zgodnie z opublikowanym komunikatem Ministra Cyfryzacji z 8 sierpnia 2024 r. od wtorku, 10 września 2024 r. zaczęły obowiązywać nowe rozwiązania techniczne dotyczące m.in. zwrotu zatrzymanego prawa jazdy.

Tesla zdetronizowana w Europie. Nowy lider rynku samochodów elektrycznych

Tesla, znana marka samochodów elektrycznych, w 2024 roku była znacznie rzadziej wybierana przez klientów z Europy. W porównaniu z 2023 rokiem, w którym to firma świętowała triumfy na europejskim rynku, ilość sprzedanych modeli była sporym rozczarowaniem. Co spowodowało taki spadek sprzedaży? Kto wyprzedził ubiegłorocznego lidera?

Złamana ręka a prowadzenie auta. Czy można wsiąść za kółko z ręką w gipsie?

Urazy takie jak złamania, znacząco wpływają na codzienne funkcjonowanie. Nie tylko utrudniają, ale czasem wręcz uniemożliwiają wykonywanie niektórych czynności. Jedną z nich może być jazda samochodem. Czy prowadzenie pojazdu z ręką w gipsie jest legalne? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

REKLAMA

KGP: 119 918 interwencji, 545 wypadków drogowych, 41 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie pierwszego tygodnia września. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 119 918 interwencji.

Odcinkowe pomiary prędkości nielegalne? Sprawdzamy. Co grozi kierowcom i kiedy mogą nie przyjąć mandatu?

Odcinkowe pomiary prędkości to coraz popularniejszy w Polsce sposób na wychwytywanie i karanie kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów prawa o ruchu drogowym w zakresie dopuszczalnych prędkości. Nowe urządzenia rejestrujące, służące do automatycznej kontroli średniej prędkości na wyznaczonym odcinku drogi, wyrastają jak grzyby po deszczu, a wraz z nimi mnożą się pytania kierowców o legalność tej formy pomiarów prędkości. Jak się okazuje – wątpliwości te są uzasadnione.

REKLAMA