REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak jeździć ekonomicznie?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Zuzanna Gawor-Kotkowska
Jak jeździć ekonomicznie? Fot. newspress
Jak jeździć ekonomicznie? Fot. newspress

REKLAMA

REKLAMA

Koncerny naftowe, akcyza i inne podatki wciąż podnoszą cenę paliwa. Do czasu, kiedy alternatywne technologie napędzania pojazdów nie zostaną wprowadzone do użytku na szeroką skalę, musimy na co dzień liczyć się ze sporym wydatkiem na paliwo, jeśli chcemy jeździć samochodem. Jak zatem jeździć ekonomicznie?

Odpowiedni samochód

Przede wszystkim musimy zastanowić się, czy posiadamy odpowiedni do ekonomicznej jazdy samochód. Sportowe auto, mimo zazwyczaj niskiej masy własnej, najpewniej posiada duży silnik, który będzie zużywał mnóstwo paliwa. To samo dotyczy samochodów typu suv i van. Być może nie są one tak szybkie, jak auto sportowe, ale ich silniki muszą napędzić dużą masę pojazdu, na co również zużyją bardzo dużo paliwa. Zasada jest prosta, im większy silnik lub im większa masa, tym wyższe spalanie. Duże limuzyny również nie będą ekonomiczne. Jeśli chcemy oszczędzać na zużyciu paliwa, najlepiej będzie wybrać mniejsza auto wyposażone w mniejszy silnik, najlepiej Diesla. Olej napędowy jest tańszy, a do tego samochód z silnikiem o tej samej pojemności i masie własnej zużyje go mniej, niż auto z silnikiem benzynowym.

REKLAMA

Zobacz też: Jak skutecznie i racjonalnie hamować?

Droga

Nie zawsze krótsza droga oznacza mniej zużytego paliwa na jej pokonanie. W zależności od tego, ile skrzyżowań ze światłami musimy pokonać, natężenia ruchu i pofałdowania terenu, nasz samochód będzie zużywał mniej lub więcej paliwa. Każde wzniesienie, napędzanie pojazdu z postoju na światłach lub w korku to większy wysiłek dla samochodu, który naraża nas na wyższe spalanie. Czasem może się więc okazać, że dłuższa, ale bardziej płaska droga, na której nie ma zbyt wielu skrzyżowań z sygnalizacją świetlną i ruch jest niewielki zapewni nam oszczędność.

Zobacz również: Jak samodzielnie wymienić olej w skrzyni biegów?

Prędkość

Aby obniżyć spalanie, powinniśmy jechać stabilnie i płynnie. Zwalnianie i przyspieszanie na zmianę powoduje, że samochód będzie zużywał więcej paliwa. To dlatego właśnie na długich trasach spalanie jest zazwyczaj bardzo obniżone w stosunku do ruchu miejskiego. Jadąc ze stałą prędkością, nie zmuszając samochodu do przyspieszania, musimy właściwie tylko utrzymać prędkość, do której auto zostało raz rozpędzone. To zdecydowanie mniejszy wysiłek dla silnika, a tym samym niższe jego zapotrzebowanie na mieszankę paliwową.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bieg jałowy

Wbrew pozorom, na jałowym biegu samochód zużywa dość sporo paliwa. Jeśli z daleka widzimy, że będziemy musieli się zatrzymać, nie używajmy tak zwanego „luzu” dojeżdżając np. do świateł. Jeśli będziemy hamować silnikiem, czyli redukować po kolei biegi lub robić to z pomocą hamulców ale wciąż będąc na biegu, to koła napędzą silnik a nie silnik koła. W ten sposób pompa będzie podawała do motoru minimalne ilości paliwa, jeśli wcale go nie odetnie. Wtedy możemy śmiało pomyśleć, że właściwie jedziemy za darmo. Pamiętajmy też o tym, aby wyłączać silnik na dłuższych postojach, np. przy przejazdach kolejowych, gdy są one zamknięte lub choćby oczekując na realizację zamówienia w restauracji dla zmotoryzowanych. W ten sposób również możemy zaoszczędzić.

Zobacz również: Jak dbać o akumulator?

Pomiary

Pamiętajmy, aby dokonywać pomiarów spalania, aby móc je porównać z wynikami naszych starań w kwestii obniżenia zużycia paliwa. Pomiar jest prosty. Należy zatankować samochód do pełna, przejechać np. 100 kilometrów, a następnie znowu zatankować. W ten sposób na liczniku dystrybutora ukaże nam się liczba litrów, które nasz samochód zużył na przejechanie tego dystansu. W tym przypadku nie będziemy musieli dokonywać żadnych obliczeń. Jeśli jednak wolimy zużyć cały bak paliwa a potem policzyć średnie spalanie, również będziemy musieli zatankować do pełna, aby dowiedzieć się, ile paliwa zużył nasz samochód. Pamiętajmy, aby wyzerować dzienny licznik kilometrów. Przy kolejnym tankowaniu, musimy dodać dwa zera do liczby zatankowanych litrów, a następnie podzielić je przez liczbę przejechanych kilometrów. Wynikiem tego działania będzie nasze średnie spalanie. Ekonomiczna jazda to jak najmniejsza jego wartość.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
1500 zł mandatu i 10 punktów karnych za stłuczkę? Jak tego uniknąć? Wystarczy smartfon z aplikacją mObywatel

Kolizja na drodze to stres, mandaty, punkty karne i długie czekanie na patrol. Na szczęście już niedługo w niektórych przypadkach będzie można tego wszystkiego uniknąć. Legalnie, szybko i bez papierologii. Sprawdź, co się zmieni i jak wkrótce będziesz mógł oszczędzić nawet 1500 zł.

Taniej na stacjach! Już w przyszłym tygodniu kierowcy zatankują wyraźnie taniej – znamy nowe ceny paliw

Nadchodzą spadki cen paliw, które wielu kierowców przyjmie z ulgą. Analitycy portalu e-petrol.pl prognozują wyraźne obniżki cen benzyny 95-oktanowej oraz autogazu, które pojawią się już w nadchodzącym tygodniu. Dobra wiadomość dla wszystkich wybierających się w wakacyjne podróże – będzie taniej przy dystrybutorze.

Prawie ⅓ osób sprzedających używane samochody spotkała się z próbą oszustwa. Na co zwracać uwagę i jak się chronić przed nieuczciwymi praktykami?

Rynek sprzedaży samochodów używanych coraz częściej staje się polem działania oszustów, którzy wykorzystują zaufanie czy determinację sprzedających. Z raportu CARFAX wynika, że w Polsce aż 30 proc. sprzedawców zetknęło się z podejrzanymi zachowaniami, jak próba skopiowania dokumentów pojazdu, czy z kradzieżą samochodu. By zminimalizować prawdopodobieństwo strat, warto stosować odpowiednie środki ostrożności i zasadę ograniczonego zaufania wobec potencjalnych klientów.

Nowy egzamin na prawo jazdy 2025. Za te błędy oblejesz od razu – zobacz pełną listę

Od lipca 2025 roku jeden błąd wystarczy, by zakończyć egzamin na prawo jazdy wynikiem negatywnym – bez możliwości dokończenia jazdy. Zobacz, co się zmieniło, które błędy kończą egzamin natychmiast i jak się do niego przygotować.

REKLAMA

Od kiedy nowy tachograf 2025? Błędy lokalizacji, problemy z czasem pracy [OBSŁUGA]

Od kiedy w przewozach międzynarodowych Unii Europejskiej obowiązuje wyłącznie nowy tachograf (G2V2)? Jak go obsługiwać? Są błędy lokalizacji i problemy z czasem pracy. Na co uważać, by uniknąć kar?

5 tys. euro kary dla przewoźnika. 120 euro mandatu dla kierowcy. Kary za złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą [Normy]

Złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą może słono kosztować przewoźnika i kierowcę. W Niemczech przewoźnik zapłaci nawet 5 tys. euro kary, a kierowca 120 euro mandatu. Jakie są przepisy i normy w krajach UE?

Kupiłeś opony w internecie? Podatek PCC w 2025 może Cię zaskoczyć – zobacz, kiedy zapłacić i jak uniknąć kary

W 2025 roku fiskus sprawdza, kto powinien zapłacić podatek PCC za zakupy online. Jeśli kupiłeś opony przez internet: na OLX, Allegro lub Facebook Marketplace i możesz mieć obowiązek złożenia deklaracji PCC-3 i zapłacenia należnego podatku. Podatek od zakupu opon przez internet dotyczy także osób prywatnych. Zobacz, kiedy trzeba zapłacić PCC, ile wynosi kara za brak zgłoszenia oraz jak uniknąć konsekwencji.

Wakacyjny drink i… utracone prawo jazdy? Co grozi za alkohol na wodzie i ścieżkach

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu stanowi poważne zagrożenie – niezależnie od tego, czy poruszamy się po drogach, wodzie czy ścieżkach rowerowych. Przepisy są w tym względzie jasne, choć w niektórych sytuacjach mogą budzić wątpliwości. Warto wiedzieć, jakie konsekwencje grożą za nieodpowiedzialne zachowanie, w tym potencjalna utrata prawa jazdy.

REKLAMA

KGP: 122 159 interwencji, 550 wypadków drogowych, 37 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 122 159 interwencji. Byli wzywani do 550 wypadków drogowych.

Punkty karne: ile możesz mieć, kiedy się kasują, jak odzyskać prawo jazdy?

Zastanawiasz się, ile punktów karnych możesz mieć i kiedy znikają z Twojego konta? Interesują Cię najnowsze przepisy na 2025 rok dotyczące kasowania punktów, kursów redukcyjnych i tego, jak nie stracić prawa jazdy ani nie przepłacić za OC w 2025 roku? Ten kompleksowy przewodnik rozwieje wszelkie wątpliwości. Dowiedz się, co oznaczają punkty karne, jak działają nowe limity dla doświadczonych i początkujących kierowców, a także jakie są konsekwencje przekroczenia dozwolonej liczby punktów.

REKLAMA