REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak jeździć ekonomicznie?

Zuzanna Gawor-Kotkowska
Jak jeździć ekonomicznie? Fot. newspress
Jak jeździć ekonomicznie? Fot. newspress

REKLAMA

REKLAMA

Koncerny naftowe, akcyza i inne podatki wciąż podnoszą cenę paliwa. Do czasu, kiedy alternatywne technologie napędzania pojazdów nie zostaną wprowadzone do użytku na szeroką skalę, musimy na co dzień liczyć się ze sporym wydatkiem na paliwo, jeśli chcemy jeździć samochodem. Jak zatem jeździć ekonomicznie?

Odpowiedni samochód

Przede wszystkim musimy zastanowić się, czy posiadamy odpowiedni do ekonomicznej jazdy samochód. Sportowe auto, mimo zazwyczaj niskiej masy własnej, najpewniej posiada duży silnik, który będzie zużywał mnóstwo paliwa. To samo dotyczy samochodów typu suv i van. Być może nie są one tak szybkie, jak auto sportowe, ale ich silniki muszą napędzić dużą masę pojazdu, na co również zużyją bardzo dużo paliwa. Zasada jest prosta, im większy silnik lub im większa masa, tym wyższe spalanie. Duże limuzyny również nie będą ekonomiczne. Jeśli chcemy oszczędzać na zużyciu paliwa, najlepiej będzie wybrać mniejsza auto wyposażone w mniejszy silnik, najlepiej Diesla. Olej napędowy jest tańszy, a do tego samochód z silnikiem o tej samej pojemności i masie własnej zużyje go mniej, niż auto z silnikiem benzynowym.

REKLAMA

Zobacz też: Jak skutecznie i racjonalnie hamować?

Droga

Nie zawsze krótsza droga oznacza mniej zużytego paliwa na jej pokonanie. W zależności od tego, ile skrzyżowań ze światłami musimy pokonać, natężenia ruchu i pofałdowania terenu, nasz samochód będzie zużywał mniej lub więcej paliwa. Każde wzniesienie, napędzanie pojazdu z postoju na światłach lub w korku to większy wysiłek dla samochodu, który naraża nas na wyższe spalanie. Czasem może się więc okazać, że dłuższa, ale bardziej płaska droga, na której nie ma zbyt wielu skrzyżowań z sygnalizacją świetlną i ruch jest niewielki zapewni nam oszczędność.

Zobacz również: Jak samodzielnie wymienić olej w skrzyni biegów?

Prędkość

Aby obniżyć spalanie, powinniśmy jechać stabilnie i płynnie. Zwalnianie i przyspieszanie na zmianę powoduje, że samochód będzie zużywał więcej paliwa. To dlatego właśnie na długich trasach spalanie jest zazwyczaj bardzo obniżone w stosunku do ruchu miejskiego. Jadąc ze stałą prędkością, nie zmuszając samochodu do przyspieszania, musimy właściwie tylko utrzymać prędkość, do której auto zostało raz rozpędzone. To zdecydowanie mniejszy wysiłek dla silnika, a tym samym niższe jego zapotrzebowanie na mieszankę paliwową.

Bieg jałowy

Wbrew pozorom, na jałowym biegu samochód zużywa dość sporo paliwa. Jeśli z daleka widzimy, że będziemy musieli się zatrzymać, nie używajmy tak zwanego „luzu” dojeżdżając np. do świateł. Jeśli będziemy hamować silnikiem, czyli redukować po kolei biegi lub robić to z pomocą hamulców ale wciąż będąc na biegu, to koła napędzą silnik a nie silnik koła. W ten sposób pompa będzie podawała do motoru minimalne ilości paliwa, jeśli wcale go nie odetnie. Wtedy możemy śmiało pomyśleć, że właściwie jedziemy za darmo. Pamiętajmy też o tym, aby wyłączać silnik na dłuższych postojach, np. przy przejazdach kolejowych, gdy są one zamknięte lub choćby oczekując na realizację zamówienia w restauracji dla zmotoryzowanych. W ten sposób również możemy zaoszczędzić.

Zobacz również: Jak dbać o akumulator?

Pomiary

Pamiętajmy, aby dokonywać pomiarów spalania, aby móc je porównać z wynikami naszych starań w kwestii obniżenia zużycia paliwa. Pomiar jest prosty. Należy zatankować samochód do pełna, przejechać np. 100 kilometrów, a następnie znowu zatankować. W ten sposób na liczniku dystrybutora ukaże nam się liczba litrów, które nasz samochód zużył na przejechanie tego dystansu. W tym przypadku nie będziemy musieli dokonywać żadnych obliczeń. Jeśli jednak wolimy zużyć cały bak paliwa a potem policzyć średnie spalanie, również będziemy musieli zatankować do pełna, aby dowiedzieć się, ile paliwa zużył nasz samochód. Pamiętajmy, aby wyzerować dzienny licznik kilometrów. Przy kolejnym tankowaniu, musimy dodać dwa zera do liczby zatankowanych litrów, a następnie podzielić je przez liczbę przejechanych kilometrów. Wynikiem tego działania będzie nasze średnie spalanie. Ekonomiczna jazda to jak najmniejsza jego wartość.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak się produkuje dywaniki samochodowe?

    Dywaniki samochodowe to część wyposażenia aut, na którą kierowcy zwracają coraz większą uwagę. Rzadko jednak zastanawiamy się nad tym, jak dywaniki zostały wyprodukowane. Okazuje się, że to wcale nie taki łatwy proces...

    Ekologia transportu drogowego. Ekologiczna flota może oznaczać wydają flotę

    Dekarbonizacja transportu to temat, który ma coraz większe znaczenie dla osób związanych z branżą TSL. Tu powstaje jednak kluczowe pytanie. Czy transport drogowy może być ekologiczny?

    Czy można jeździć rowerem zimą? Co na to przepisy drogowe?

    Pytanie o to, czy można jeździć rowerem zimą, jest o tyle zasadnicze, że warunki pogodowe stają się coraz trudniejsze. Jaką odpowiedź przynoszą przepisy? I jakie kierującym grożą mandaty?

    Kradzież tablicy rejestracyjnej stała się przestępstwem. Zmiana od 1 października 2023 r.

    1 października 2023 r. w życie weszła cześć nowelizacji Kodeksu karnego. Ta sprawiła, że kradzież tablicy rejestracyjnej stała się przestępstwem. Przestała być wykroczeniem. Jaką karę oznacza ten czyn? I kto właściwie może ją dostać?

    REKLAMA

    Unia Europejska chce zakazać importu uszkodzonych aut używanych. Biznes wart miliony się skończy?

    Unia Europejska chce zakazać importu uszkodzonych aut używanych? Zdaje się, że przy okazji nowego rozporządzenia Komisja Europejska postanowiła unormować tę kwestię. Zapisy brzmią groźnie. Branża importowa może być zaniepokojona. Kiedy przepisy mogłyby wejść w życie?

    Strefy czystego transportu w Polsce startują w 2024 r. Co musisz o nich wiedzieć?

    W 2024 r. w Polsce mogą pojawić się pierwsze strefy czystego transportu. Tylko czy kierowcy wiedzą, jakie zasady wjazdu i ruchu w nich obowiązują? Przypomnijmy zatem wszystkie z nich. Zebraliśmy w jednym punkcie najważniejsze informacje.

    Podatek od samochodu w 2026 r. Kilka tysięcy zł rocznej opłaty jest realne?

    Podatek od samochodu w 2026 r. został zapisany w KPO. Ma dotyczyć wszystkich aut spalinowych i będzie opłacany corocznie. Jaką stawkę będą musieli płacić kierowcy? Czy nowa opłata jest pewnikiem?

    Na stacjach ceny paliw już niższe, a będzie jeszcze taniej!

    Wreszcie obniżki cen paliw na stacjach. To pierwsze od połowy października, a analitycy przewidują, że to jeszcze nie koniec. Na przełomie listopada i grudnia maja spaść ceny wszystkich paliw.

    REKLAMA

    Nowa lista obowiązkowego wyposażenia pojazdu w 2024 r. Standardem stanie się 5 systemów

    Już w roku 2024 także w Polsce pojawi się nowa lista obowiązkowego wyposażenia pojazdu. Narzuca ją Unia Europejska. Czy nowe wyposażenie podwyższy ceny aut z salonu? I co z używanymi pojazdami?

    Włamał się do salonu samochodowego, ukradł trzy auta, laptopy, sejf, ekspres do kawy, telewizor

    Na duże łowy wybrał się 26-latek z Łodzi. Z salonu samochodowego ukradł m.in. trzy auta, komputer, gotówkę i telewizor. Policjantom udało się zatrzymać sprawcę, teraz grozi mu do 10 lat więzienia. 

    REKLAMA