Czy stary prywatny samochód może być kosztem firmy?
REKLAMA
REKLAMA
Kosztem uzyskania przychodów są odpisy amortyzacyjne od środków trwałych (np. samochodów, czy maszyn wykorzystywanych w działalności gospodarczej). Przedsiębiorca, co do zasady, może zaliczyć do kosztów wartość zakupionej maszyny nie od razu tylko poprzez comiesięczne odpisy amortyzacyjne.
REKLAMA
Wyjątkiem jest np. tzw. jednorazowa amortyzacja.
Amortyzacji podlegają środki trwałe, czyli stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:
1. budynki, budowle oraz lokale będące odrębną własnością,
2. maszyny, urządzenia i środki transportu,
3. inne przedmioty
- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu.
Zobacz także: Jakie są formalności przy montażu instalacji LPG?
Podstawą dokonywania odpisów amortyzacyjnych jest wartość początkowa środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.
Przepisy ustawy o PIT dają możliwość ustalenia wartości początkowej nabytego w drodze kupna środka trwałego, na podstawie wyceny rynkowej dokonanej przez podatnika, ale tylko w przypadku, gdy nie można ustalić jego ceny nabycia.
REKLAMA
Zdaniem fiskusa, jeżeli podatnik zna cenę nabycia środka trwałego (przykładowo dysponuje fakturę za samochód), to nie ma znaczenia fakt, że był kupiony kilka lat wcześniej i jego obecna wartość rynkowa jest znacznie niższa od ceny nabycia. Wprowadzając taki samochód do firmy jako środek trwały można przyjąć za jego wartość początkową cenę nabycia brutto (z VAT), bo jest to wartość znana.
Ale można tak zrobić o ile podatnikowi nie przysługiwało przy nabyciu prawo do obniżenia kwoty VAT należnego o VAT naliczony. Z reguły w przypadku osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej takiego prawa do odliczenia nie ma.
Więcej na ten temat: Jak ustalić wartość początkową auta kupionego kilka lat wcześniej?
REKLAMA
REKLAMA