Rejestracja używanego samochodu
REKLAMA
REKLAMA
W celu rejestracji samochodu używanego należy złożyć w Urzędzie Skarbowym umowę kupna-sprzedaży, fakturę zakupu oraz w ciągu 30 dni od dnia nabycia auta wystąpić z wnioskiem o rejestrację do Wydziału Komunikacji i Transportu.
REKLAMA
Do wniosku o rejestrację pojazdu używanego należy załączyć:
- - dowód własności pojazdu (umowa sprzedaży, faktura VAT),
- - kartę pojazdu,
- - zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego,
- - aktualną umowę ubezpieczenia OC,
- - dowód rejestracyjny i tablice rejestracyjne.
Jeżeli sprzedawcą samochodu używanego jest inna osoba niż ta, która widnieje w dowodzie rejestracyjnym, należy dołączyć również umowę pomiędzy osobą, która sprzedała auto używane, a tą która widnieje w dowodzie rejestracyjnym. W przypadku braku takiej umowy, urzędnik odmówi rejestracji pojazdu.
Zobacz też: Jak zminimalizować zmęczenie w czasie jazdy?
Co do zasady, każdy właściciel auta używanego powinien przerejestrować na siebie samochód w terminie 30 dni od dnia zakupu. Jeżeli jednak tego nie zrobi i w tym czasie odsprzeda auto, zobowiązany jest do wydania kupującemu umowy zawartej z osobą, która widnieje w dowodzie rejestracyjnym. Taką praktykę stosują często komisy. Nie rejestrują na siebie samochodów używanych przeznaczonych do dalszej odsprzedaży, ale wydają klientom umowę zawartą z osobą wpisaną w dowodzie rejestracyjnym.
Zobacz również: Rejestracja samochodu
Problem powstanie wówczas, gdy sprzedawca auta używanego niewidniejący w wymaganych dokumentach sprzeda samochód i zasłaniając się ochroną danych osobowych poprzedniego właściciela, nie będzie chciał wydać kupującemu umowy zawartej z osobą wpisaną do dowodu rejestracyjnego. W takim przypadku należy uznać, że auto sprzedane bez potrzebnych do rejestracji dokumentów posiada wadę prawną, a kupującemu przysługuje prawo do odstąpienia od umowy.
Zobacz również: Jak sprowadzić auto z Niemiec?
Dane w dowodzie rejestracyjnym można zweryfikować za pomocą internetu
Chcąc uniknąć powyżej opisanej sytuacji, warto przed kupnem samochodu używanego dokładnie sprawdzić sprzedawcę. Możemy to zrobić za pomocą internetu poprzez portal ePUAP, który umożliwia dostęp do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Zawiera ona bazę danych, gdzie zgromadzone są informacje między innymi o: pojazdach, właścicielach, posiadaczach, innych osobach posiadających uprawnienia do kierowania pojazdami, dokumentach stwierdzających uprawnienia, określonych zdarzeniach, np. kradzież pojazdu, etc.
Zobacz też: Jak wybrać fotelik dla dziecka?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.