REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Auto firmowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zmiany w opodatkowaniu firmowych samochodów w 2019 r.

Nadchodzą niekorzystne zmiany dla przedsiębiorców wykorzystujących samochody zarówno dla celów służbowych jak i prywatnych. Jeżeli nowe przepisy wejdą w życie, to dla większości przedsiębiorców koszty uzyskania przychodu spadną z obecnych 100 proc. do 75 proc, co przełoży się na wyższe opodatkowanie.

Blockchain zrewolucjonizuje leasing samochodów?

Z powodu ciągłego pośpiechu i braku czasu każdorazowe odjęcie nadmiaru obowiązków jest pożądane. Dotyczy to także leasingu, którego procedura zajmuje przeważnie od 2 do 5 dni. W dzisiejszych czasach leasing odpowiada za finansowanie wielu ruchomości i nieruchomości, de facto spotykamy się z tą umową na każdym kroku. Technologia Blockchain skraca czas procedury leasingowej do kilku kliknięć.

Jak długo użytkowane są samochody firmowe w małych i średnich przedsiębiorstwach?

Okazuje się, że stosunkowo niewiele polskich firm wymienia samochody firmowe co 2-3 lata. Jak długo użytkowane są samochody firmowe w małych i średnich przedsiębiorstwach?

Konsekwencje podpisania protokołu zdawczo-odbiorczego w momencie zawarcia umowy leasingu

Leasingobiorcy często podpisują protokół zdawczo-odbiorczy w momencie podpisania umowy leasingu. Takie działanie może mieć przykre konsekwencje. Jakie?

REKLAMA

Czy likwidacja akcyzy to wystarczająca zachęta do zakupu pojazdu elektrycznego?

Czy likwidacja akcyzy to wystarczająca zachęta do zakupu pojazdu elektrycznego? Porównujemy koszty zakupu i użytkowania samochodu z napędem spalinowych oraz elektrycznym.

Odliczenie podatku ze zbyt wcześnie wystawionej faktury zaliczkowej z tytułu usługi transportowej

Czy można odliczyć podatek naliczony związany z zaliczką, w przypadku gdy faktura zaliczkowa została wystawiona zbyt wcześnie (przed 30 dniem od wpłaty)?

Rezygnacja z leasingu samochodu

Rezygnacja z leasingu samochodu to często konieczność. Jak przed czasem zakończyć umowę leasingu samochodu? Czy wiąże się to ze stratą finansową dla leasingobiorcy? Czy jest to w ogóle możliwe?

Różne rodzaje leasigu na samochód

Na polskim rynku jet dostępnych coraz więcej opcji dających możliwość nie tyle zakupu, co korzystania ze skonfigurowanego przez nad samochodu. Przedstawiamy najpopularniejsze.

REKLAMA

Czy można komuś pożyczyć leasingowany samochód?

Czy można komuś pożyczyć leasingowany samochód? To zależy od konkretnej umowy.

Zakup używanego samochodu w leasingu

Zakup używanego samochodu w leasingu zazwyczaj opłaca się bardziej niż bankowy kredyt. To wyjątkowo atrakcyjna oferta, która ma wiele zalet. Na czym polega, kiedy się opłaca i jak go sfinansować? Podajemy najważniejsze informacje na temat zakupu używanego samochodu w leasingu.

Konsekwencje rozbicia leasingowanego samochodu

Jakie są konsekwencje rozbicia leasingowanego samochodu? Czy wiąże się to z dużą stratą finansową dla leasingobiorcy?

Kradzież leasingowanego samochodu, co dalej?

Co zrobić w przypadku kradzieży leasingowanego samochodu? Czy to oznacza duże kłopoty dla leasingobiorcy?

Koniec z odliczaniem 100% kosztów rat leasingowych?

Czy rząd chce ograniczyć możliwość wpisywania w koszt prowadzonej działalności 100% raty za wynajem auta? Takie zapisy można znaleźć w tzw. konstytucji dla biznesu.

Sposoby na finansowanie zakupu samochodu przy jednoosobowej działalności gospodarczej

Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą mogą skorzystać z różnych form finansowania zakupu samochodu. Jednak wielu mikroprzedsiębiorców ma wątpliwości jaką część raty za leasing lub wynajem samochodu mogą uznać za koszt uzyskania przychodu oraz jaką część VAT z raty mogą odliczyć.

Poprawki Senatu do noweli ustawy o transporcie drogowym

W zaproponowanych przez Senatorów poprawkach znalazł się m.in. zapis, że wydanie zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego wydawane byłoby m.in. na podstawie przedstawienia zaświadczenia o niekaralności, a nie własnego oświadczenia o niekaralności, jak to zostało zapisane w projekcie ustawy.

Czy pracodawca ma prawo monitorować samochód służbowy?

Systemy do monitoringu samochodów służbowych są coraz popularniejsze wśród pracodawców. Czy stosowanie monitoringu aut jest zgodne z prawem?

Leasing na 102 lub 105% - co to oznacza?

Co to oznacza, że leasing jest udzielany na 102 lub 105%? Czy takie formy leasingu są opłacalne? Wyjaśniamy to na konkretnym przykładzie.

Wydatki na ulepszenie niskocennych środków trwałych

Podatnik posiada składniki majątku spełniające definicję środka trwałego zawartą w art. 16a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej zwanej ustawą o PDOP), nabyte w latach poprzednich (2010-2015), których cena nabycia nie przekraczała 3 500 zł. Wydatek poniesiony na zakup tych składników majątku podatnik zaliczył do kosztów uzyskania przychodów w momencie oddania ich do używania na mocy art. 16d ustawy o PDOP. W roku 2015, aby zapewnić pełną sprawność nabytych urządzeń, podatnik poniósł potrzebne nakłady na ich ulepszenie o wysokości znacznie przekraczającej 3 500 zł.

Firmy przewozowe zapłacą daninę za sklepy internetowe?

Jeśli sklep internetowy nie ureguluje daniny, będą ją musiały zapłacić firmy przewozowe, np. kurierzy. Ile wyniesie zryczałtowana stawka?

Jak ułatwić opłacanie i rozliczanie podróży w firmie transportowej?

Jak ułatwić opłacanie i rozliczanie podróży w firmie transportowej? W dzisiejszych czasach wyjazdy służbowe to codzienność pracowników nawet niewielkich firm. Niestety biurokracja, która się z tym wiąże jest uciążliwa. jak temu zaradzić?

Samochód dla firmy: Co lepsze - leasing czy kredyt?

Jak sfinansować samochód firmowy? Czy skorzystać z leasingu, czy może warto zaciągnąć kredyt? Oba rozwiązania mają wady i zalety.

Stłuczka fikcyjną wymówką nieobecności w pracy?

Co grozi pracownikowi, który usprawiedliwia swoją nieobecność w pracy np. stłuczką, której nie było?

Czy paragon może być dokumentem prawniającym do odliczenia kosztu uzyskania przychodów?

Czy paragon może być dowodem na poniesienie kosztów uzyskania przychodu? Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej zwanej ustawą o PDOP), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 tej ustawy.

Nowe urzędy skarbowe właściwe dla branży spedycyjnej?

Podatnicy osiągający przychody powyżej 50 mln euro objęci właściwością nowego wyspecjalizowanego urzędu skarbowego.

Koszt transportu środków trwałych otrzymanych w ramach leasingu operacyjnego, a inwestycja w obcym środku trwałym

Przy zawarciu umowy leasingu operacyjnego dotyczącej korzystania ze środków transportu (np. naczep, ciągników, wagonów) okazać się może, że korzystający musi ponieść we własnym zakresie koszt transportu otrzymanych do użytkowania środków trwałych. Czy w takim przypadku poniesiony wydatek na transport powinien stanowić inwestycję w obcym środku trwałym, czy też należy go ująć jako koszt potrącany w dacie poniesienia?

Czy podatnik musi zarejestrować się w Polsce jako podatnik VAT UE?

Mimo że sprzedaż towarów jest dokonywana na rzecz odbiorców z terytorium Unii Europejskiej, do których towary są wysyłane lub transportowane, to nie powoduje ona u podatnika obowiązku rejestracji jako podatnika VAT UE.

Dieta ujemna a przychód pracownika

Czy „dieta ujemna” stanowi po stronie pracownika przychód z nieodpłatnych świadczeń?

Czy limit 50% odliczenia VAT dotyczy usługi oklejenia samochodów firmowych?

Zleciliśmy oklejenie samochodów służbowych należących do naszej spółki. Samochody są częściowo wykorzystywane do celów działalności gospodarczej, częściowo prywatnie. W związku z tym do tej pory odliczaliśmy od ich nabycia i wydatków z nimi związanych 50% VAT. Czy z faktury za usługę oklejenia tych samochodów folią możemy odliczyć cały VAT czy tylko 50%?

Czy można odliczać 100% VAT od najmu miejsc parkingowych dla samochodów służbowych?

Nasza spółka wykonuje tylko czynności opodatkowane VAT. Wynajmujemy powierzchnię biurową wraz z kilkoma miejscami parkingowymi. W umowie nie określiliśmy konkretnych służbowych samo¬chodowych, które parkują na tych miejscach. Ponieważ są to samochody osobowe, to od wydatków związanych z tymi samochodami odliczamy tylko 50% VAT. Czy możemy od najmu takich miejsc odliczać pełny VAT?

Czy można odliczać 100% VAT od najmu miejsc parkingowych dla klientów?

Wynajmujemy miejsca parkingowe na terenie biurowca dla samochodów naszych klientów. Na każ¬de miejsce otrzymujemy osobną fakturę. W jakiej wysokości możemy odliczać VAT z faktur za najem miejsc parkingowych dla klientów? Prowadzimy tylko działalność opodatkowaną.

Czy można odliczyć VAT z faktury za usługę naprawy samochodu zapłaconą przez ubezpieczyciela?

Nasza spółka posiada samochód osobowy, który uległ wypadkowi. Winę za wypadek ponosił kierowca innego pojazdu. Koszty naprawy samochodu zostały pokryte z OC sprawcy wypadku. Odliczamy 50% VAT naliczonego od wydatków związanych z tym samochodem. Czy z faktury dokumentującej naprawę samochodu (sfinansowanej przez ubezpieczyciela) możemy również odliczyć 50% VAT naliczonego?

W jakiej wysokości odliczyć VAT od kosztów wysyłki części samochodowych?

W sklepie internetowym zakupiłem części zamienne do samochodu osobowego używanego w działalności gospodarczej. Od tych wydatków odliczam 50% VAT naliczonego. Czy ograniczenie odliczenia VAT dotyczy tylko zakupionych towarów? Czy od kosztów wysyłki naliczonych przez sprzedawcę też należy odliczyć 50% VAT naliczonego?

Jak korygować VAT odliczony od części kupionych jako towar handlowy, ale przeznaczonych do samochodu firmowego?

Samochód wykorzystuję tylko w celach służbowych, ale ze względu na dodatkowe obowiązki związane z prowadzeniem ewidencji odliczam tylko 50% tych wydatków. Jak w takim przypadku wygląda rozliczenie VAT w związku z przekazaniem towaru handlowego (części samochodowe) na samochód służbowy? Czy należy w takim przypadku korygować VAT odliczony przy nabyciu towaru handlowego (części samochodowych)? Jeżeli tak, czy korekty takiej należy dokonywać wstecz czy na bieżąco?

Czy można odliczyć 100% VAT od zakupu nawigacji GPS i CB radia?

Prowadzę działalność gospodarczą, do której wykorzystuję samochód osobowy. Nie prowadzę ewidencji przebiegu pojazdu dla tego samochodu, nie zgłosiłem go też w urzędzie skarbowym informacją VAT-26. Kupiłem nawigację GPS oraz CB radio do tego pojazdu. Czy mogę odliczyć w całości podatek naliczony przy ich nabyciu?

Czy ograniczenie w odliczaniu VAT dotyczy wydatków za przejazd autostradą i za parkowanie?

Posiadam paragony za przejazd autostradą i za parkowanie. Nie składałem VAT-26 i nie prowadzę ewidencji dla samochodu, którego te wydatki dotyczą. Czy w związku z tym od tych wydatków odliczę 50% VAT?

Czy dealer może odliczać 100% VAT naliczonego od wydatków związanych z pojazdami demonstracyjnymi bez prowadzenia ewidencji?

Jestem dealerem samochodów marki X. Czy mogę odliczać 100% VAT od zakupu samochodów de­monstracyjnych, czyli samochodów zarejestrowanych, niebędących środkami trwałymi, które służą np. do jazd próbnych? Chodzi o prawo do odliczenia od zakupu takich pojazdów, jak i wszelkich kosz­tów na nie ponoszonych. Czy mogę to robić bez prowadzenia żadnej ewidencji i ustalania regulaminu ich wykorzystania, czyli bez udowadniania, że służą one jedynie działalności opodatkowanej?

Czy wykonanie tylnej zabudowy w pickupie wpływa na prawo do odliczenia VAT?

Użytkuję samochód typu pickup wyposażony w jeden rząd siedzeń, a więc uprawniający do pełnych odliczeń VAT. Jakie skutki wywoła wykonanie zabudowy tylnej części pojazdu?

Czy po przeróbce w samochodzie dwóch rzędów siedzeń na jeden można odliczać 100% VAT?

Czy od momentu dokonania przeróbki samochodu na jeden rząd siedzeń będzie można odliczać 100% VAT? Czy należy uzyskać nowe zaświadczenie na stacji kontroli pojazdów?

Czy zmiana sposobu wykorzystywania pojazdu powoduje obowiązek korekty VAT odliczonego przy jego nabyciu?

W kwietniu 2015 r. nabędę samochód osobowy za 75 000 zł netto + 17 250 zł VAT. Samochód ten będę wykorzystywał wyłącznie do celów działalności gospodarczej i w związku z tym odliczę całą kwotę VAT. W lipcu 2015 r. i sierpniu 2015 r. z uwagi na okres urlopowy planuję zmienić wykorzystywanie tego samochodu na użytek mieszany. We wrześniu powrócę do wykorzystywania tego samo¬chodu wyłącznie do celów działalności gospodarczej. Czy w tej sytuacji będę zobowiązany do korekty VAT, który odliczę przy nabyciu samochodu?

Czy można odliczać 100% VAT od wydatków związanych z quadami?

Czy od nabycia quada mogę odliczyć 100% VAT naliczonego, czy tylko 50%? Quada zamierzam używać w prowadzonej działalności gospodarczej.

Czy można dokonywać pełnych odliczeń VAT od wydatków dotyczących bankowozów typu C?

Chciałbym w swojej działalności wykorzystywać bankowóz typu C. Czy mogę dokonywać pełnych od¬liczeń od wydatków eksploatacyjnych dotyczących tego pojazdu?

Czy można odliczać 100% VAT od bankowozów typu A i B?

Prowadzę działalność - usługi transportu wartości pieniężnych. W tym celu wykorzystuję bankowozy typu A i B. Spełniają one odpowiednie warunki techniczne wskazane w przepisach o transporcie wartości pieniężnych. Czy to oznacza, że powinienem prowadzić dla tych pojazdów ewidencję przebiegu i określać zasady ich używania, aby móc odliczyć 100% VAT naliczonego?

W jakiej wysokości można odliczać VAT od eksploatacji pojazdu pomocy drogowej?

Posiadam samochód Mercedes Benz Sprinter 313 CDI, kategoria pojazdu N1. Samochód jest wykorzystywany jako pomoc drogowa. Samochód ma dwa rzędy siedzeń, liczba miejsc siedzących to 5. Ile VAT mogę odliczać od wydatków związanych z jego eksploatacją?

W jakim terminie należy złożyć VAT-26 w przypadku wpłaty zaliczki na samochód?

Wpłaciłem zaliczkę na samochód w lutym 2015 r., ale samochód ostatecznie kupiłem (został mi wy­dany) w marcu 2015 r. W jakim terminie powinienem złożyć VAT-26? Czy 7 dni od wpłaty zaliczki, czy 7 dni od dnia otrzymania samochodu? Co w przypadku, gdy złożę VAT-26 po terminie?

W jakim terminie należy złożyć informację VAT-26?

20 lutego 2015 r. nabyłem samochód osobowy. 2 marca 2015 r. bank dokonał w moim imieniu zapłaty za samochód. Wcześniej, tj. 24 lutego 2015 r., poniosłem pierwszy wydatek dotyczący tego samochodu (nabyłem paliwo do niego). Informację VAT-26 złożyłem 2 marca 2015 r. Czy mogę odliczyć w całości podatek z faktury dokumentującej zakup samochodu oraz z faktury dokumentującej zakup paliwa?

Czy osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą w miejscu zamieszkania może dokonywać pełnych odliczeń VAT od samochodu?

Jestem osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą. Na potrzeby prowadzonej działalności wykorzystuję samochód osobowy, który parkuję pod domem. Czy po zgłoszeniu samochodu naczel¬nikowi urzędu skarbowego mogę dokonywać od wydatków dotyczących tego samochodu pełnych odliczeń VAT?

Jaką kwotę VAT można odliczać z faktur zaliczkowych dotyczących samochodów, które wymagają przeprowadzenia dodatkowego badania technicznego?

Wpłacamy zaliczki na samochody. Część z nich spełni warunek VAT-1, ale samochody te nie zostały jeszcze wyprodukowane. Czy możemy odliczać VAT z faktur zaliczkowych? Kiedy i w jakiej kwocie możemy odliczyć VAT? Czy trzeba czekać na przeprowadzenie badania technicznego?

Czy można odliczyć 100% VAT od eksploatacji samochodu osobowego niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych?

Od lutego 2015 r. wykorzystuję w działalności samochód osobowy, którego nie wprowadziłem do ewidencji środków trwałych. Jaką kwotę VAT mogę odliczyć od jego naprawy i paliwa? Czy muszę prowadzić ewidencję przebiegu tego pojazdu?

Jak zaewidencjonować w pkpir wstępną opłatę za leasing samochodu?

Opłata wstępna wniesiona przeze mnie przy zawarciu umowy leasingu operacyjnego wyniosła 45% wartości samochodu. Kiedy mogę tę opłatę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w pkpir? Jednorazowo - w dacie otrzymania faktury, czy proporcjonalnie do okresu trwania umowy leasingu?

Jak dokonać zwrotu kosztów używania przez pracownika na rzecz pracodawcy samochodu prywatnego do jazd lokalnych?

Jeden z naszych pracowników używa prywatnego samochodu osobowego na potrzeby naszej firmy (jazdy lokalne). Chcemy mu wypłacać z tego tytułu ryczałt. Ile on wynosi i jak go obliczyć, jeżeli pracownik będzie przez część miesiąca np. na zwolnieniu?

REKLAMA