Firmy przewozowe zapłacą daninę za sklepy internetowe?
REKLAMA
REKLAMA
Sklepy internetowe uiszczą podatek od sprzedaży detalicznej, nawet jeśli przeniosą się za granicę. Jeśli sklep internetowy nie ureguluje daniny, będą ją musiały zapłacić firmy przewozowe, np. kurierzy – pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
REKLAMA
Wysokość zryczałtowanej stawki dla firm przewozowych (kurierów) wyniesie 50 zł – czytamy w artykule, który przedstawia główne założenia projektu ustawy o podatku od handlu.
Zgodnie z art. 12 projektu ustawy, do którego dotarł dziennik, sklep internetowy przeniesiony za granicę i stamtąd prowadzący sprzedaż do Polski, będzie musiał przy każdej takiej transakcji dostarczyć przewoźnikowi oświadczenie o tym, że podatek od handlu został opłacony, sklep korzysta ze zwolnienia albo że przesyłka nie jest związana ze sprzedażą detaliczną. Jeśli tego nie uczyni, do opłaty podatku zostanie zobowiązany przewoźnik.
Zobacz też: Jak ułatwić opłacanie i rozliczanie podróży w firmie transportowej?
Gazeta zaznacza, że projekt ustawy jest krytykowany przez handlowców, którzy "wskazują, że wymaga on zmian w niemal wszystkich aspektach". Cytuje wypowiedź dyrektora generalnego Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, Mariana Falińskiego, który zapowiedział wzmożenie wysiłków na rzecz modyfikacji projektu w ramach parlamentarnego Zespołu ds. Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego.
W ocenie Falińskiego projekt zaprzecza idei, która stała za kompromisem rządu z handlowcami, jaki miał być wynegocjowany podczas konsultacji z 8 stycznia b.r. (PAP)
Zobacz też: Czy paragon może być dokumentem uprawniającym do odliczenia kosztu uzyskania przychodów?
REKLAMA
REKLAMA