REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe urzędy skarbowe właściwe dla branży spedycyjnej?

Nowe urzędy skarbowe właściwe  dla wyspecjalizowanych grup podatników
Nowe urzędy skarbowe właściwe dla wyspecjalizowanych grup podatników
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Podatnicy osiągający przychody powyżej 50 mln euro objęci właściwością nowego wyspecjalizowanego urzędu skarbowego.

Projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie określenia kategorii podatników i płatników obsługiwanych przez naczelnika urzędu skarbowego innego niż właściwego miejscowo, z 15.09.2015 r. (zwany dalej Rozporządzeniem), wprowadza nowe urzędy skarbowe właściwe  dla wyspecjalizowanych grup podatników. Stosownie do § 6 pkt 1 projektu tego Rozporządzenia, właściwym do obsługi podatników i płatników, o których mowa w § 2 pkt 9 (osoby fizyczne, z wyłączeniem podatników podatku od spadków i darowizn, oraz osoby prawne lub jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej), którzy w ostatnim roku podatkowym osiągnęli przychód netto (ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług)  o równowartości w walucie polskiej co najmniej 50 mln euro będzie Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie (tzw. Krajowy Wyspecjalizowany Urząd Skarbowy). Powyższe Rozporządzenie prawdopodobnie wejdzie w życie z dniem 1.01.2016 r. Należy zaznaczyć, iż zmiana właściwości naczelnika urzędu skarbowego nastąpi w tym samym terminie – jednak co istotne - na podstawie danych za 2014 r., a w przypadku gdy rok podatkowy nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym na podstawie danych za rok podatkowy, który zakończył się w 2014 r. (§ 12 Rozporządzenia).

REKLAMA

Zobacz też: Czy limit 50% odliczenia VAT dotyczy usługi oklejenia samochodów firmowych?

Ponadto warto wskazać, iż odnośnie podatników, którzy przekroczą limit 50 mln euro w następnych latach, zastosowanie znajdzie § 9 Rozporządzenia, w myśl którego, zmiana właściwości z dotychczas właściwego naczelnika urzędu skarbowego na Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, następuje z dniem 1 stycznia drugiego roku następującego po zakończeniu roku podatkowego, w którym osiągnięto przychód netto o równowartości w walucie polskiej co najmniej 50 mln euro. W takim przypadku, podatnicy będą zobowiązani zawiadomić o zmianie właściwości dotychczas właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie do dnia 15 października roku poprzedzającego rok, od którego nastąpi zmiana właściwości naczelnika urzędu skarbowego (§ 10 Rozporządzenia).

Zobacz też: Czy można odliczać 100% VAT od najmu miejsc parkingowych dla klientów?

Przepis § 13 zawiera natomiast regulację w zakresie obowiązku zgłoszenia w przypadku zmian następujących z dniem 1.01.2016 r. Zgodnie z tym przepisem, zmiana naczelnika urzędu skarbowego powstała w wyniku zmiany warunków zaliczania podmiotów do odpowiedniej kategorii podatników i płatników obsługiwanych przez innego niż właściwy miejscowo naczelnik urzędu skarbowego nie będzie wymagała dokonania przez podatnika zgłoszenia aktualizacyjnego, o którym mowa w ustawie o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników. Z powyższego przepisu nie wynika jednak jednoznacznie, czy podatnik, który dotychczas podlegał pod wyspecjalizowany urząd skarbowy, przechodząc pod właściwość Krajowego Wyspecjalizowanego Urzędu Skarbowego będzie miał obowiązek zgłoszenia tego faktu. Jednakże jak wskazuje uzasadnienie do projektu Rozporządzenia,
ww. przepis odnosi się do zmian związanych z wejściem w życie Rozporządzenia
w zakresie § 6 i § 12 (tj. obejmie wprowadzenie Krajowego Wyspecjalizowanego Urzędu Skarbowego). Nadto w uzasadnieniu wskazano, iż zmiany związane z aktualizacją nastąpią bez udziału podatników i płatników.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Należy wskazać, iż projekt Rozporządzenia znajduje się obecnie na etapie konsultacji.


W związku z zastrzeżeniami zgłaszanymi do treści § 13 - dotyczącego obowiązków zgłoszeniowych (m.in. przez Konfederację Lewiatan), przepis ten może otrzymać ostatecznie odmienne brzmienie. Podsumowując, projekt Rozporządzenia w obecnym brzmieniu nie przewiduje obowiązku zgłoszenia zmiany naczelnika urzędu skarbowego od dnia 1.01.2016 r. w związku z wprowadzeniem z tym dniem tzw. Krajowego Wyspecjalizowanego Urzędu Skarbowego, jednakże należy mieć na uwadze, iż wskazane regulacje stanowią jedynie projekt, który może ulec zmianom.

Tekst: Tomasz Pastuszka, Konsultant Podatkowy w ECDDP Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]
Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

Polski rynek ze wzrostami sprzedaży w 2024 r. Auta osobowe drożeją, a dostawcze... tanieją

Blisko 50 tys. fabrycznie nowych aut osobowych. Na tyle został wyceniony rynek w Polsce w marcu. Lider? Ten jest tylko jeden. Pozycję zachowuje Toyota.

Polskie Porsche 911. Na świecie jest tylko jeden egzemplarz

Wiedzieliście o tym, że Polacy tworzą unikalne Porsche 911? Zajmuje się tym firma Indecent. Jej nowe auto o oznaczeniu 005 powstało na bazie generacji 991. To jedyny taki egzemplarz na świecie.

REKLAMA

Przegląd roweru na wiosnę. Co trzeba sprawdzić i jak przygotować rower do sezonu?

Wiosna to czas, w którym z garaży i piwnic kierowcy wyprowadzają rowery. Przed rozpoczęciem eksploatacji jednośladu warto jednak upewnić się, że jest on gotowy na sezon. Co trzeba sprawdzić w rowerze na wiosnę? Oto opis przeglądu krok po kroku.

Nowa Dacia Spring to elektryk i jedno z najtańszych aut na rynku w Polsce!

Marka zaprezentowała cennik nowej Dacii Spring. Ten startuje od 76 900 zł. Przy tej cenie Spring jest nie tylko najtańszym elektrykiem w Polsce. To także jeden z najtańszych fabrycznie nowych samochodów w kraju.

Nawet 100 tys. zł za każdego pasażera na gapę. Tyle kosztuje przewóz nielegalnych imigrantów do Wielkiej Brytanii

Nawet 50 tys. zł za każdego nielegalnego imigranta. Tyle zapłaci zarówno kierowca, jak i jego pracodawca. Co gorsze, drakońską karę może zapłacić także ten przewoźnik, który przewiezie "pasażera" nieświadomie. Choć jest sposób na zmniejszenie kary.

Umowa leasingu tylko na piśmie? To już przeszłość. No może prawie... Czy zmieni się też kwestia wykupu auta?

Umowę leasingu musi być spisana na piśmie. Pod rygorem nieważności. Takie przepisy obowiązują od 24 lat. I teraz mogą się zmienić. Pojawił się projekt ustawy, który zezwoli na elektroniczne zawieranie takich umów. To oznacza sporo większą wygodę transakcji.

REKLAMA

Komu, komu... Ostatnie egzemplarze GR Yaris do wzięcia w Polsce. Pula powoli się kończy

Nowa Toyota GR Yaris tania nie jest. Kosztuje co najmniej 214 900 zł. Powstaje jednak w limitowanej serii, a do tego oferuje 280-konny silnik. To prawdziwy sportowiec! Zakup tego auta może zatem stanowić gratkę. A jest ku temu jeszcze okazja. Być może ostatnia.

Kiedy pieszy nie ma pierwszeństwa na pasach?

Polskie przepisy przewidują przypadki, w których pieszy wcale nie ma pierwszeństwa na przejściu dla pieszych. Dziś je zatem omówimy. Wskażemy także, jaki pieszy może dostać mandat za wymuszenie pierwszeństwa na pasach.

REKLAMA