REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe urzędy skarbowe właściwe dla branży spedycyjnej?

Nowe urzędy skarbowe właściwe  dla wyspecjalizowanych grup podatników
Nowe urzędy skarbowe właściwe dla wyspecjalizowanych grup podatników
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Podatnicy osiągający przychody powyżej 50 mln euro objęci właściwością nowego wyspecjalizowanego urzędu skarbowego.

Projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie określenia kategorii podatników i płatników obsługiwanych przez naczelnika urzędu skarbowego innego niż właściwego miejscowo, z 15.09.2015 r. (zwany dalej Rozporządzeniem), wprowadza nowe urzędy skarbowe właściwe  dla wyspecjalizowanych grup podatników. Stosownie do § 6 pkt 1 projektu tego Rozporządzenia, właściwym do obsługi podatników i płatników, o których mowa w § 2 pkt 9 (osoby fizyczne, z wyłączeniem podatników podatku od spadków i darowizn, oraz osoby prawne lub jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej), którzy w ostatnim roku podatkowym osiągnęli przychód netto (ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług)  o równowartości w walucie polskiej co najmniej 50 mln euro będzie Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie (tzw. Krajowy Wyspecjalizowany Urząd Skarbowy). Powyższe Rozporządzenie prawdopodobnie wejdzie w życie z dniem 1.01.2016 r. Należy zaznaczyć, iż zmiana właściwości naczelnika urzędu skarbowego nastąpi w tym samym terminie – jednak co istotne - na podstawie danych za 2014 r., a w przypadku gdy rok podatkowy nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym na podstawie danych za rok podatkowy, który zakończył się w 2014 r. (§ 12 Rozporządzenia).

REKLAMA

Zobacz też: Czy limit 50% odliczenia VAT dotyczy usługi oklejenia samochodów firmowych?

Ponadto warto wskazać, iż odnośnie podatników, którzy przekroczą limit 50 mln euro w następnych latach, zastosowanie znajdzie § 9 Rozporządzenia, w myśl którego, zmiana właściwości z dotychczas właściwego naczelnika urzędu skarbowego na Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, następuje z dniem 1 stycznia drugiego roku następującego po zakończeniu roku podatkowego, w którym osiągnięto przychód netto o równowartości w walucie polskiej co najmniej 50 mln euro. W takim przypadku, podatnicy będą zobowiązani zawiadomić o zmianie właściwości dotychczas właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie do dnia 15 października roku poprzedzającego rok, od którego nastąpi zmiana właściwości naczelnika urzędu skarbowego (§ 10 Rozporządzenia).

Zobacz też: Czy można odliczać 100% VAT od najmu miejsc parkingowych dla klientów?

Przepis § 13 zawiera natomiast regulację w zakresie obowiązku zgłoszenia w przypadku zmian następujących z dniem 1.01.2016 r. Zgodnie z tym przepisem, zmiana naczelnika urzędu skarbowego powstała w wyniku zmiany warunków zaliczania podmiotów do odpowiedniej kategorii podatników i płatników obsługiwanych przez innego niż właściwy miejscowo naczelnik urzędu skarbowego nie będzie wymagała dokonania przez podatnika zgłoszenia aktualizacyjnego, o którym mowa w ustawie o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników. Z powyższego przepisu nie wynika jednak jednoznacznie, czy podatnik, który dotychczas podlegał pod wyspecjalizowany urząd skarbowy, przechodząc pod właściwość Krajowego Wyspecjalizowanego Urzędu Skarbowego będzie miał obowiązek zgłoszenia tego faktu. Jednakże jak wskazuje uzasadnienie do projektu Rozporządzenia,
ww. przepis odnosi się do zmian związanych z wejściem w życie Rozporządzenia
w zakresie § 6 i § 12 (tj. obejmie wprowadzenie Krajowego Wyspecjalizowanego Urzędu Skarbowego). Nadto w uzasadnieniu wskazano, iż zmiany związane z aktualizacją nastąpią bez udziału podatników i płatników.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Należy wskazać, iż projekt Rozporządzenia znajduje się obecnie na etapie konsultacji.


W związku z zastrzeżeniami zgłaszanymi do treści § 13 - dotyczącego obowiązków zgłoszeniowych (m.in. przez Konfederację Lewiatan), przepis ten może otrzymać ostatecznie odmienne brzmienie. Podsumowując, projekt Rozporządzenia w obecnym brzmieniu nie przewiduje obowiązku zgłoszenia zmiany naczelnika urzędu skarbowego od dnia 1.01.2016 r. w związku z wprowadzeniem z tym dniem tzw. Krajowego Wyspecjalizowanego Urzędu Skarbowego, jednakże należy mieć na uwadze, iż wskazane regulacje stanowią jedynie projekt, który może ulec zmianom.

Tekst: Tomasz Pastuszka, Konsultant Podatkowy w ECDDP Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

REKLAMA

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

Pierwszy przepadek pojazdu. Zapadł prawomocny wyrok

W Skierniewicach zapadł pierwszy w kraju prawomocny wyrok orzekający przepadek pojazdu, którego kierowca miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Chodzi o przepisy, które weszły w życie 14 marca 2024 r. Kierująca miała ponad 2 promile.

Rozszerzenie strefy płatnego parkowania w Warszawie 3 lutego 2025 r.? Radni zadecydują już w najbliższy czwartek

W czwartek, 29 sierpnia warszawscy radni mają zadecydować, czy strefa płatnego parkowania niestrzeżonego w Warszawie zostanie rozszerzona. Zgodnie z projektem ustawy, rozszerzenie granic strefy płatnego parkowania niestrzeżonego ma nastąpić 3 lutego 2025 r. 

QUIZ Dopasuj model do marki samochodu. 12/12 tylko dla fanów motoryzacji
Dopasujesz poprawnie model do marki? Pytania dotyczą także modeli i marek, które już nie są produkowane.

REKLAMA

10 września 2024 r. wielkie zmiany dla kierowców. Chodzi o prawo jazdy

10 września 2024 r. wejdą w życie wielkie zmiany dla kierowców. Chodzi o zatrzymanie prawa jazdy. Czego konkretnie będą dotyczyły zmiany? Jakie rozwiązania wejdą w życie w pierwszej połowie września? Sprawdź szczegóły.

Konfiskata samochodu i mandat za brak OC. Na to muszą uważać kierowcy

Kierowcy muszą uważać na szereg przepisów drogowych. Wysokość mandatów znacząco wzrosła już od 2022 roku. Jednak to nie wszystko. Bowiem w 2024 roku zostały wprowadzone kolejne ważne zmiany. W niektórych sytuacjach sąd może podjąć decyzję o przepadku auta. Na co należy uważać, by nie dopuścić do takiej sytuacji?

REKLAMA